Robienie zdjęć telefonem
Pexels.com

Wykonywanie zdjęć telefonem jest proste i komfortowe. Za pomocą jednego urządzenia, które i tak pewnie zawsze masz przy sobie możesz zrobić zdjęcie i dodatkowo przeprowadzić jego edycję za pomocą odpowiednich programów. Poniżej znajdziesz kilka bardzo prostych porad, dzięki którym Twoje mobilne fotografie, będą o wiele piękniejsze. Może kilka z tych wskazówek już stosujesz?

Wyczyść swój obiektyw

Niby oczywiste, a tak rzadko stosowane. Może wynika to stąd, że o tak banalnej rzeczy naprawdę bardzo łatwo jest zapomnieć. Gdy Twoje zdjęcia robione telefonem są zamglone, rozmazane i światło wygląda jak jakiś dziwny pasek, to powinieneś koniecznie skorzystać z naszej porady. Wystarczy, że weźmiesz ściereczkę z mikrofibry albo Twój bawełniany T-shirt i przetrzesz przedni oraz tylni obiektyw.

Włącz siatkę w ustawieniach

To jest już o wiele mniej oczywista porada, ale równie skuteczna. Dzięki siatce możesz wyrównać Twój kadr z naturalnymi liniami, które fotografujesz. Wyobraź sobie, że robisz zdjęcie krajobrazowe, na przykład fotografujesz zachód słońca. Kreski, które zobaczysz na wyświetlaczu, ułatwią Ci ustawienie obiektywu równo wzdłuż linii horyzontu. To sprawi, że Twoja fotografia będzie dużo bardziej harmonijna.

Myśl o kadrowaniu już w czasie wykonywania zdjęcia

Gdy przygotowujesz posty na Instagram, to zastanów się nad tym, czy nie byłoby dobrym pomysłem, robienie zdjęć w formacie 1:1. Dlaczego Ci to radzimy? Gdy robisz zdjęcie w takim formacie, to kadrowanie odbywa się jeszcze przed naciśnięciem przez Ciebie spustu migawki. Będziesz miał wtedy dużo większą kontrolę nad kompozycją i nie będziesz tracił czasu na późniejsze działania w programach do edytowania  zdjęć na Androida.

Robienie zdjęć telefonem
Pexels.com

Wyzwól migawkę za pomocą jednego palca

Gdy chcesz zrobić selfie nie tylko sobie, ale również Twojej rodzinie, ale nie masz wolnej ręki, ponieważ za dużo się wokół Ciebie dzieje, to zachęcamy Cię to tego, żebyś w takich przypadkach korzystał z przycisku zmiany poziomu głośności w telefonie. Mamy dla Ciebie również dodatkową poradę. Gdy podłączysz do telefonu słuchawki, to przycisk, który znajduje się na nich, również powinien zadziałać.

Rób selfie twarzą do światła

To kolejna nasza bardzo prosta porada. Gdy wykonujesz selfie, to źródło światła, czyli okno, lampa lub słońce, nie może znajdować się za Twoimi plecami. Najważniejsze jest to, żeby oświetlało ono Twoją twarz. To pierwsza nasza porada dotycząca światła na fotografiach. Mamy jeszcze drugą.

Nie pozuj, gdy masz źródło światła w tle

Pewnie nie raz już widziałeś te nastrojowe zdjęcia na Instagramie, na których główną rolę gra dziewczyna i parapet. Jednak, żeby je wykonać prawidłowo, trzeba mieć trochę wiedzy. Musisz mieć świadomość, że fotografie, które robisz, gdy masz w tle źródło światła, zawsze prezentują się okropnie. Tego błędu nie naprawi nawet najlepszy retusz. Zawsze oświetlaj ten obiekt, który chcesz sfotografować, a nie Twój obiektyw.

Pokaż swojemu smartfonowi, który punkt na zdjęciu ma być ostry

Pomóż Twojemu aparatowi w telefonie wykonać jak najlepsze zdjęcie. W tym celu kliknij w miejsce, które według Ciebie powinno być wyostrzone. Jest to kolejna prosta porada dotycząca fotografowania telefonem, o której większość ludzi niestety zapomina.

Robienie zdjęć telefonem
Pexels.com

Skorzystaj z trybu Live

Jeżeli zależy Ci na tym, aby odpowiednio zadbać o Twój komfort psychiczny, to najlepiej rób zdjęcia w trybie Live. Niestety ta porada dotyczy tylko i wyłącznie użytkowników Iphonów, ponieważ inne telefony nie posiadają tej funkcji. Ten tryb polega na tym, że można zarejestrować wszystko, co działa się przed 1,5 s przed i po zrobieniu zdjęcia. Natomiast podczas jego edytowania można wybrać to ujęcie, które jest najbardziej zgodne z Twoimi indywidualnymi preferencjami. Brzmi jak bajka, ale tak jest naprawdę.

Rozwiń możliwości Twojego smartfona

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się dodatkowe obiektywy do smartfonów. Każdy z tych obiektywów jest przystosowany do wykonania nim innego rodzaju zdjęć i uzyskania innych efektów. Na przykład obiektyw portretowy służy do przybliżenia obrazu i rozmycia tła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here