Fotografia biznesowa
Pexels.com

Jak wykonać idealny portret biznesowy w studiu? Jeżeli jesteś początkującym fotografem, to z pewnością, masz wiele wątpliwości w tym temacie. Fotografia biznesowa jest bardzo potrzebna wielu osobom, stąd tak ogromna jej popularność w ostatnim czasie. W tym poradniku postaramy się nie tylko odpowiedzieć Ci na wszelkie pytania, związane z takimi zdjęciami, ale również, podpowiemy Ci, jak się dobrze przygotować do tego rodzaju sesji, jaki wybrać aparat fotograficzny, miejsce oraz ubiór. Powiemy również parę słów o odpowiednim oświetleniu.

Jak wykonać dobre zdjęcie biznesowe w studiu?

Postaramy się opowiedzieć Ci tutaj o najbardziej istotnych kwestiach w tego typu fotografii. Podpowiemy Ci, jakie aparaty i obiektywy są odpowiednie do wykonywania tego rodzaju zdjęć. Powiemy też kilka słów o oświetleniu, pracy z modelem oraz o podstawach edytowania zdjęć. Żeby ten temat był dla Ciebie łatwiejszy, to będziemy opisywać metody oraz narzędzia pracy, które są stosowane do sesji w studiu, przy świetle błyskowym.

Fotografia biznesowa
Pexels.com

Gdzie najlepiej jest wykonywać fotografie biznesowe?

Tutaj mamy dla Ciebie bardzo dobrą informację. Nie ma żadnych wysokich wymagań dla miejsca, w którym będzie wykonywane tego rodzaju zdjęcie. Może być to nawet zwyczajny pokój w Twoim mieszkaniu. Jednak jest to absolutne minimum, ponieważ w takim przypadku trzeba się liczyć z pewnego rodzaju ograniczeniami, takimi jak na przykład wysokość i szerokość pomieszczenia lub brak odpowiedniej ilości miejsca, aby rozstawić podstawowy sprzęt. Jeżeli nie chcesz iść na żadne kompromisy, to o wiele lepiej jest pracować w studiu. Najlepsze będzie takie, które ma minimum pięć metrów szerokości oraz siedem metrów odejścia od tła. Natomiast wysokość pomieszczenia powinna być nie mniejsza niż 3,5 metra. Gdy będziesz miał do dyspozycji pokój o takich wymiarach, to będziesz mógł swobodnie zmieścić tło o szerokości 2,7 metra. Gdy będziesz miał taką potrzebę, to możesz również postawić obok niego statywy z oświetleniem kontrowym. Dzięki odpowiedniemu odejściu będziesz mógł osobno oświetlić modela i tło. Będziesz mógł realizować portrety na szarym tle, stosując do tego biały karton lub odsuwając fotografowaną osobą od nieoświetlonego tła. Wtedy bez problemu będziesz mógł fotografować za pomocą obiektywu do portretów. Właściwa wysokość ułatwi Ci swobodnie zastosowanie większych softboksów oraz ustawienie ich powyżej twarzy fotografowanych osób.

Fotografia biznesowa
Pexels.com

Jaki wybrać aparat i obiektyw do zdjęć biznesowych?

Gdy wykonujesz sesję portretową w studiu, to nie musisz się za bardzo przejmować tym, jaki masz do dyspozycji aparat fotograficzny. Wystarczy Ci amatorska lustrzanka lub średniej klasy bezlusterkowiec. W czasie takich sesji fotograficznych używaj niskiego ISO. Masz również czas na precyzyjne ustawienie ostrości. Nie jest Ci potrzebny aparat o bardzo wysokich parametrach. Przy wyborze obiektywu uwzględnij przede wszystkim właściwą ogniskową oraz ostrość. W czasie studyjnych sesji biznesowych zazwyczaj stosuje się przysłony z zakresu f/8–11. Z tego powodu potrzebne Ci będę kosztowne i jasne szkła. Najlepszy zakres dla ogniskowych to 70–105 mm. Gdy zastosujesz obiektywy o takich parametrach, to twarze modeli będą miały naturalny kształt. Jednak, gdy chcesz wykonywać zdjęcia na planie amerykańskim oraz kadrze pionowym, to nie będziesz zmuszony do odchodzenia za daleko od Twojego modela. W dodatku będziesz mógł się z nim normalnie komunikować, a nie do niego krzyczeć, żeby Cię usłyszał. Dwa obiektywy, które warto jest uwzględnić przy przygotowywaniu się do sesji biznesowej, to 85 mm oraz 100 mm. Oba te obiektywy są bardzo dobrymi ogniskowymi, bez względu na to, czy wykonujesz zbliżenie, czy fotografujesz w planie amerykańskim. Charakteryzują się one bardzo dobrą ostrością oraz kontrastem, co jest szczególnie istotne przy wykonywaniu zdjęć biznesowych. Natomiast ogniskowa 70 mm jest potrzebna w przypadku wykonywania sesji w pomieszczeniach, w których masz ograniczoną ilość miejsca, oraz nie możesz odejść zbyt daleko od modela. Tego rodzaju obiektywy można wykorzystywać również przy zdjęciach grupowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here