Czcionki
Pixabay.com

Czcionka jest to pełen zestaw znaków, czyli liter, cyfr oraz symboli. Wszystkie te elementy posiadają tę samą grubość, szerokość oraz styl, na przykład  Adobe Garamond Bold.. Kroje pisma, czyli z angielskiego  typefaces, zwane również rodzinami czcionek są to zestawy czcionek o podobnym wyglądzie oraz przeznaczonych do użytku obok siebie, między innymi jest to Adobe Garamond. Styl czcionki jest to wariant jednej z czcionek w rodzinie. Zazwyczaj standardową czcionką jest czcionka Roma albo Plain. Ich nazwy różnią się w zależności od rodziny czcionek. Poza tym rodzina może mieć w sobie następujące style: zwykła, pogrubiona, półgruba, kursywa oraz pogrubiona kursywa. Gdy czcionka nie posiada wybranego stylu, to można wykorzystać symulację wersji pogrubionej, kursywy, indeksu górnego, indeksu dolnego, wersalików oraz kapitalików.

Czym są kroje czcionek?

Kroje czcionek zawierają dużo więcej znaków niż te, które można zobaczyć na klawiaturze. Chociaż te znaki są rozmaite dla różnych czcionek, to można wśród nich znaleźć między innymi: ligatury, ułamki, znaki kaligraficzne, znaki ozdobne, liczebniki porządkowe, znaki tytułowe, warianty stylistyczne, indeksy górne i dolne, cyfry archaiczne. Glif jest to wyjątkowa postać znaku, na przykład w części czcionek wielka litera A występuje w kilku postaciach, na przykład jako znak kaligraficzny lub kapitalik.

Czcionki
Pixabay.com

Jak zainstalować czcionki?

Żeby czcionki były dostępne w programie Photoshop oraz w innych aplikacjach pakietu Adobe Creative Suite, to musisz je zainstalować w wymienionych tutaj folderach systemowych: Windows, Windows/Fonts, Mac OS, oraz Library/Fonts.

Jak podejrzeć wygląd czcionek?

Przykłady czcionek występują w menu rodziny czcionek oraz stylów czcionki na palecie Znak i w pozostałych obszarach aplikacji, w których jest możliwość wybierania czcionek. Co więcej, różne rodzaje czcionek są oznakowane specjalnymi ikonami. Są to: Czcionki z biblioteki Typekit, OpenType, Type 1, TrueType, Multiple Master, SVG OpenType oraz   Czcionki zmienne OpenType. Jeżeli chcesz włączyć funkcję podglądu albo zmienić rozmiar nazw czcionek, to musisz wybrać polecenie Tekst, a następnie Rozmiar podglądu czcionki.

Jak dobierać czcionki?

Już nie musisz się zastanawiać, jaką czcionkę masz przed sobą. Program Photoshop wziął na siebie zadanie dobierania czcionek. Za pomocą inteligentnej analizy obrazu, wystarczy mu obraz czcionki romańskiej lub łacińskiej, żeby program Photohop przy wykorzystaniu programu samouczącego rozpoznał krój pisma oraz zaproponował odpowiednią czcionkę licencjonowaną z komputera albo z biblioteki Typekit.

Czcionki
Pixabay.com

Jak dopasowywać czcionki japońskie?

Najpierw musisz zaznaczyć obszar, który zawiera tekst napisany czcionką do przeanalizowania. Następnie musisz wybrać opcję Tekst, później polecenie Dobierz czcionkę. Wtedy program Photoshop wyświetli listę czcionek, które są podobne do czcionki widocznej na obrazie. Program bierze pod uwagę również czcionki z biblioteki Typekit. Jeżeli jest to konieczne, to wybierz z menu Opcja tekstu pozycję Romańska lub Japońska. Jeżeli to nie pomogło, to usuń zaznaczenie opcji Pokaż czcionki dostępne do synchronizacji z biblioteki Typekit. Dzięki temu wyświetlą Ci się tylko czcionki dostępne na Twoim komputerze. Teraz musisz tylko kliknąć czcionkę, która w największym stopniu przypomina czcionkę z obrazu. Teraz naciśnij przycisk OK. Program Photoshop wybierze zaznaczoną przez Ciebie czcionkę. Tutaj zwróć uwagę jeszcze na jedną bardzo ważną kwestię. Funkcje dobierania, klasyfikacji oraz określania podobieństwa czcionki działają tylko dla znaków z alfabetu łacińskiego (romańskich) i japońskiego.

Jak widzisz program Photoshop daje bardzo wiele możliwości, nie tylko w zakresie edycji zdjęć, na przykład zmiany koloru oczu, ale również wyboru czcionki, która pojawi się na obrazie. Jeżeli wybierasz się na kurs fotografii, to warto też pójść na szkolenie z zakresu obsługi programu Photoshop. Jest to bardzo powszechnie stosowany program, ale większość osób zna tylko jego podstawowe funkcje. Warto dowiedzieć się o nim więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here