Tryb manualny
Pixabay.com

Fotografia w trybie manualnym może jednocześnie zachęcać do jej wypróbowania i budzić strach. To normalne, ale jeżeli zależy Ci na tym, żeby się rozwinąć i zrezygnować z ciągłego fotografowania w trybie auto, to radzimy przeczytać nasz poradnik. Znajdziesz w nim naprawdę wiele bardzo przydatnych informacji. Na początek, chcielibyśmy Cię zapewnić o tym, że fotografowanie manualne niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Daje Ci pełną kontrolę nad ostatecznym wyglądem zdjęcia. Dodatkowo, działasz świadomie i zastanawiasz się nad tym, co robisz. Gdy coś Ci nie wyszło, to od razu masz świadomość, co zrobiłeś nie tak i wiesz, jak to naprawić.

Od czego zacząć?

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby nauczyć się wykonywania zdjęć w trybie manualnym, to przygotuj aparat, instrukcję obsługi i nasz artykuł. Możesz go sobie wydrukować, żeby było Ci prościej. Możesz też zrobić sobie z niego krótkie streszczenie, w którym napiszesz, co powinieneś robić krok po kroku. Mamy nadzieję, że nasze porady tak wejdą Ci w krew, że będziesz korzystał z trybu manualnego coraz częściej, aż w ogóle zrezygnujesz z trybu automatycznego. Najważniejsze jest to, żeby fotografować w stałych warunkach oświetleniowych. Możesz po prostu nauczyć się, aby robić zdjęcia seriami, na przykład, gdy fotografujesz zwierzęta. Gdy światło się nie zmienia, to wystarczy, że raz ustawisz wszystkie parametry i później nie musisz ich zmieniać za każdym razem, gdy włączysz aparat fotograficzny. Zmieniasz je dopiero wtedy, gdy ilość światła ulegnie zmianie, na przykład, gdy wyjdziesz z mieszkania albo gdy słońce schowa się za chmurami.

Tryb manualny
Pixabay.com

Kiedy nie warto używać trybu manualnego?

Nie polecamy stosowanie tego trybu na wycieczkach, w szczególności, gdy są na nich z Tobą dzieci. Wtedy zazwyczaj wykonuje się zdjęcia w bardzo różnych sytuacjach, zarówno w pomieszczeniach, na przykład w kawiarni, jak i w plenerze, na przykład w parku. Oświetlenie przez cały czas się zmienia i dopasowywanie do niego ustawień aparatu byłoby bardzo uciążliwe. Dzieci mają również to do siebie, że zazwyczaj wymagają od Ciebie natychmiastowej reakcji. Wtedy tryb automatyczny jest o wiele wygodniejszy, ponieważ masz wtedy pewność, że wykonane przez Ciebie zdjęcie, będzie jak najlepszej jakości. Jednak czasami warto też na chwilę przerzucić się na tryb manualny, jeżeli mamy taką możliwość i dzieci za bardzo nam nie przeszkadzają w robieniu zdjęć.

Jak wykonywać fotografie w trybie manualnym?

Pierwszym krokiem jest ustawienie trybu M w aparacie fotograficznym. Możesz sprawdzić, jak to zrobić w instrukcji obsługi urządzenia. Możesz dodać sobie ten podpunkt do notatek, żeby było Ci łatwiej. Najczęściej tryb manualny ustawia się za pomocą pokrętła na górze korpusu. Następnym etapem jest ustawienie ISO, czyli czułości. Ustawiasz ją w zależności od warunków oświetleniowych. W zamierzchłych czasach musiałeś wygrać właściwą kliszę. Inną czułość miała klisza do zdjęć wykonywanych w słoneczne dni, a inną do fotografii robionych w pochmurne dni. Obecnie ten parametr możesz bez problemu ustawić na matrycy cyfrowej. ISO 100-200 jest odpowiednie wtedy, gdy masz dużo światła. Jest to dobry wybór, gdy zamierzasz fotografować na zewnątrz w słoneczny dzień. Taka czułość jest dobra również wtedy, gdy masz studio z lampami błyskowymi. ISO 400 jest polecane przy średniej ilości światła. Możesz przy tej czułości wykonywać zdjęcia w plenerze w pochmurny dzień albo zdjęcia w domu przy oknie. Natomiast ISO 800 będzie odpowiednie, gdy masz dostęp do mniejszej ilości światła. Sprawdzi się w ciągu późnego wieczora albo w ciemny dzień. Z ISO 1600-3200 możesz robić zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach, w domu daleko od okna lub w kościele. ISO 1600 poradzi sobie również przy sztucznym oświetleniu. Parametry z jeszcze większą czułością możesz wykorzystywać w ekstremalnie trudnych warunkach, na przykład w czasie deszczu. Jednak nawet taka czułość nie może zagwarantować dobrej jakości zdjęć. Zanotuj sobie w swoim notatniku, że czułość ustawia się pokrętłem z napisem ISO. Należy go wcisnąć i kręcić pokrętłem. Mamy nadzieję, że teraz wykonywanie zdjęć w trybie manualnym będzie dla Ciebie prostsze.

Tryb manualny
Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here