Inwestowanie w sztukę
Pixabay.com

Inwestowanie w sztukę, to temat, który jest poddawany częstym dyskusjom. Czy jest to dobra decyzja? Czy można w ten sposób dużo zarobić? Od czego zacząć? W co trzeba inwestować? Dla początkujących inwestorów przygotowaliśmy ten wpis. Wyjaśnimy w nim wszystkie najistotniejsze kwestie związane z inwestycjami w dzieła sztuki.

Metoda inwestowania alternatywnego

Inwestowanie alternatywne, czyli na przykład inwestowanie środków finansowych w sztukę, zaczyna być coraz bardziej popularne. To ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które poszukują sposobu na ulokowanie swoich oszczędności, który będzie inny niż giełda, fundusze inwestycyjne, czy nieruchomości. Wystarczy, że spojrzysz na ceny zakupy oraz sprzedaży pewnych dzieł sztuki, żeby przekonać się, że można na nich naprawdę wiele zarobić. Jednak do tego wymagana jest cierpliwość i wyczucie rynku. Najlepsi inwestorzy na jednym obrazie są w stanie zyskać nawet setki tysięcy złotych.

Jak inwestować w sztukę, żeby mieć z tego, jak najlepsze zarobki?

Musisz podchodzić do kolekcjonowania dzieł sztuki, nie tylko jako do czegoś, co Cię pasjonuje, ale jak do inwestycji. Większość kolekcjonerów sztuki, przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego obrazu, kieruje się nie tylko swoimi indywidualnymi upodobaniami, ale również chęcią zainwestowania w dane dzieło sztuki zgromadzonych przez siebie środków finansowych. Eksperci i inwestorzy podkreślają, że inwestowanie w sztukę jest dobrym sposobem na pomnożenie oszczędności. Na sztuce da się zarobić naprawdę dużo, zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo. Jednak musisz mieć również świadomość, że nie na każdym obrazie da się zarobić krocie. Jeżeli kupisz każdy obraz tylko i wyłącznie z takim nastawieniem, to możesz doprowadzić się do bankructwa. Chociaż na początku może Ci się wydawać, że inwestowanie w sztukę jest proste, to tak naprawdę może to się wiązać z licznymi problemami. Żeby zacząć dokonywać transakcji, najpierw musisz mieć dobre rozeznanie w świecie sztuki.

Inwestowanie w sztukę
Pixabay.com

W co warto inwestować?

Inwestycja w sztukę ma różne twarze. Trudno jest jednoznacznie określić, w co najbardziej opłaca się inwestować, ze względu na to, że rynek sztuki jest nieprzewidywalny. Może być tak, że jakiś wcześniej nieznany nikomu artysta nagle znajdzie się na ustach wszystkich. Oczywiście, że będzie to miało wpływ na ceny jego dzieł. Może być również tak, że przez wiele lat ceny jego dzieł, będą się utrzymywały na tym samym poziomie. To sprawi, że potencjalny inwestor nie będzie miał szans na wysoki zysk. Jeżeli chodzi o inwestowanie w sztukę, to inwestorzy najczęściej obierają jeden z dwóch kierunków. Jedni kupują dzieła artystów, którzy już są znani, a drudzy inwestują w dzieła młodych i nikomu nieznanych twórców. Każda z tych możliwości posiada swoje wady i zalety. Warto je jednak omówić, żebyś mógł zdecydować, co będzie dla Ciebie lepsze.

Inwestowanie w sztukę
Pixabay.com

Z czym wiąże się inwestowanie w dzieła znanych artystów?

Na polskim rynku dzieł sztuki ciągle wymienia się te same nazwiska. Odkrycia ostatnich lat, to między innymi: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Roman Opałka, oraz Wojciech Fangor. Najdroższa nadal jest jednak tak zwana sztuka dawna, czyli dzieła, które pochodzą z okresu Młodej Polski. Coraz bardziej wartościowe stają się również obrazy oraz inne dzieła sztuki twórców powojennych. Jednak, jeżeli chcesz kupić dzieła popularnych w świecie sztuki artystów, na przykład słynnych fotografów, to musisz mieć naprawdę spory budżet. Ceny takich obrazów zaczynają się zazwyczaj od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najdroższe obrazy mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych w zależności od twórcy. Jest to dobra propozycja dla inwestorów, którzy mogą wydać na dzieło sztuki bardzo dużo pieniędzy. Inwestowanie w dzieła znanych w świecie sztuki artystów jest o wiele bardziej bezpieczne. Te dzieła zazwyczaj nie tracą na wartości i wiążą się z pewnym zarobkiem. Minusem jest jednak to, że takie obrazy należy odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać, żeby się nie zniszczyły, ani żeby nikt ich nie ukradł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here