Zero waste
Pixabay.com

Chociaż tak dużo słyszy się o ekologii, to dopiero od niedawna wspomina się o tym, że wspieranie Matki Natury to nie tylko ratowanie pand i wielorybów, ale również codzienne zachowania ludzi. Właśnie dlatego powstał termin zero waste, który odnosi się do każdej dziedziny naszego życia, między innymi do mody oraz do kuchni. Niestety bardzo wielu ludzi wyrzuca jedzenie. Wzrost cen artykułów spożywczych w Polsce niczego nie zmienił. Może zmieniając styl gotowania, nie zbawisz świata, ale dołożysz cegiełkę do ratowania naszej planety. Jak to zrobić?

Ogranicz zużycie prądu

Każdy ma w kuchni, co najmniej kilka urządzeń działających na energię elektryczną. Największe ilości prądu pobierają oczywiście: kuchenka, lodówka oraz zmywarka. Nasze porady, jak zużywać mniej prądu będą korzystne nie tylko ze względów ekologicznych, ale również finansowych. Może nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale korzystanie z energii elektrycznej ma bardzo niekorzystne skutki dla środowiska naturalnego. Podczas jej produkowania do środowiska dostaje się dwutlenek węgla, który jest odpowiedzialny za wzrost temperatury na powierzchni Ziemi. Mówiąc prościej, chodzi nam o efekt cieplarniany. W porządku, wiesz już, że powinieneś oszczędzać energię elektryczną. A co z jedzeniem?

Zero waste
Pixabay.com

Przestań marnować żywność!

Dla wielu osób wyrzucenie jedzenia, to tylko strata dla ich portfela. To błędne myślenie. Nie wyrzucasz tylko na przykład kilku kromek pieczywa, ale również hektolitry wody, bardzo wiele energii niezbędnej do jego wyprodukowania, transportu oraz przechowywania. Wyrzucasz do kosza czyjąś ciężką pracę. Jednak to nie wszystko. Swoim postępowaniem sprawiasz, że zmniejszają się rezerwy wody i energii na Ziemi, a zwiększa się ilość śmieci. W ten sposób sztucznie nakręcasz konsumpcję, zwiększasz też ceny żywności. Szkodzisz nie tylko sobie, ale również innym. Pewnie, jak już zdałeś sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje pociąga za sobą wyrzucenie przez Ciebie kromki chleba, to nie jesteś z siebie dumny.

Marnujesz również resztki organiczne

Wszystkie odpady, które ulegają biodegradacji, czyli obierki z warzyw, resztki jedzenia lub części roślin, są cenne. Dzięki procesowi kompostowania, mogą one na nowo zasilić glebę. Będzie można z niej wyprodukować coś nowego, na przykład jedzenie albo drzewa, z których produkuje się papier. Tak, jak już wspomnieliśmy odpady organiczne również posiadają swoją wartość. Jednak trzeba je odpowiednio traktować, żeby mogły zostać ponownie wykorzystane. Jeżeli resztki organiczne trafią na wysypisko odpadów oraz zostaną przysypane innymi śnieciami, to nie ulegną one biodegradacji. Wynika to stąd, że do tego procesu potrzebny jest im tlen i słońce. Będą sobie one po prostu gniły i wydzielały szkodliwy dla środowiska naturalnego metan. Lepszego scenariusza nie można sobie wymarzyć.

Zero waste
Pixabay.com

Co się dzieje, gdy tworzysz zbyt duże ilości odpadów?

Mamy tutaj na myśli nie tylko jedzenie, które wyrzuciłeś do kosza, ale również opakowania po nim. Większość z nich jest zrobiona z plastiku. Jednak równie szkodliwe dla środowiska naturalnego są puszki, słoiki, papier. Z kuchni na wysypisko śmieci trafiają nie tylko opakowania na jedzeniu, ale również zużyte sprzęty elektroniczne. Często kupujemy jakieś tanie urządzenia, które szybko się psują i wyrzucamy je na śmietnik. W ich miejsce wstawiamy nowe. Oprócz tych dwóch kuchennych grzechów warto wspomnieć o stosowaniu agresywnych detergentów. To prawda, że szybko usuwają one tłuszcz, ale jednocześnie nie są ekologiczne. Zarówno pod względem składu, jak i opakowania. Pewnie sam zauważyłeś, że gdy stosujesz silny płyn do mycia naczyń to źle to wpływa na stan skóry na Twoich dłoniach i paznokci.

Przestań marnować wodę!

Do kanalizacji trafia również bardzo dużo tak zwanej szarej wody. Jest to woda, która pozostała na przykład po myciu warzyw i owoców lub płukaniu naczyń. Znalezienie sposobu na jej ponowne wykorzystanie powoli staje się koniecznością, ponieważ wody na Ziemi jest coraz mniej. Jej zasoby kurczą się w zastraszającym tempie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here