Nałogowe jedzenie słodyczy nie jest tak rzadką przypadłością, jak czasami mogłoby się wydawać. Problem polega na tym, że tak mało osób się do tego przyznaje. Sposobów, żeby jeść mniej słodyczy jest bardzo dużo i nawet są skuteczne. Omówimy kilka z nich.
Opracuj skuteczną strategię
Jeżeli na wszystko masz plan, to na jedzenie mniejszej ilości słodyczy również powinnaś go mieć. Twoja strategia powinna być perfekcyjnie dopasowana do Twojego problemu. Najpierw zastanów się dlaczego w ogóle tak często sięgasz po słodycze? Może dlatego, że zwyczajnie się nudzisz? A może powodem jest to, że ktoś inny właśnie je ciastka albo oglądasz telewizję i głupio tak bez niczego do jedzenia? Kobiety często jedzą słodycze wtedy, gdy jest im smutno lub gdy ktoś je zdenerwował. Na uspokojenie i na pocieszenie. Jeżeli których z wymienionych powodów dotyczy Ciebie, to jesteśmy już na dobrej drodze. Jest jeszcze jeden powód, o którym zapomnieliśmy wspomnieć. Gdy jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy stało się dla Ciebie codziennością, to możesz sięgać po nie już po prostu z przyzwyczajenia. Możesz być impulsywną osobą, która je słodycze już odruchowo.
Powody mamy ustalone
Gdy już wiesz dlaczego jesz słodycze, to łatwiej Ci będzie walczyć z tym przyzwyczajeniem i zmienić swoje szkodliwe dla Twojego zdrowia zachowanie. Inną strategię trzeba wdrożyć w życie, gdy jesz słodycze z nudów, a inny, gdy zajadasz stres. Bardzo często jest tak, że te powody się ze sobą przeplatają i to jest zupełnie naturalne. Jednak zawsze jedna przyczyna jest dominująca i to z nią trzeba w pierwszej kolejności walczyć.
Jeść mniej słodyczy, czyli ile?
Musisz sobie wyznaczyć konkretny cel. Im bardziej szczegółowy on będzie, tym lepiej dla Ciebie. Na początku musisz zobaczyć, ile na co dzień jesz słodyczy. Przyjrzyj się sobie chłodnym okiem. Najlepiej w takim okresie życia, gdy nie dzieje się u Ciebie nic zaskakującego, czy nadmiernie stresującego, bo wtedy dieta każdej osoby się zmienia i zmierza w bardzo niekorzystnym kierunku. Tak samo, jest wtedy, gdy masz imprezę lub wyjeżdżasz na urlop. Musisz też zadać sobie pytanie, co dla Ciebie oznaczają słodycze. Dla jednej kobiety słodycze to będzie czekoladowy batonik, a dla innej już omlet z jabłkiem i cukrem pudrem. Gdy będziesz już wiedziała, ile obecnie zjadasz słodyczy, na przykład w ciągu tygodnia, to łatwiej Ci będzie też określić konkretny cel. Nie polecamy całkowitego wyeliminowania cukru z diety, ponieważ z wielu przyczyn mogłoby to być bardzo niekorzystne dla organizmu. Słodycze nie są aż takim złem, jeżeli je się je w ograniczonych ilościach. Jednak jeżeli już wiesz, że Twoim celem jest całkowite wyeliminowanie z diety słodyczy, to nie będziemy Ci przed tym powstrzymywać i szczerze życzymy Ci powodzenia.
Jak jeść mniej słodyczy?
Zacznijmy od sposobu dla osoby, która sięga po słodycze, gdy jest smutna. Jeżeli masz tak samo, to Twoją strategią będzie spróbowanie poprawienia sobie nastroju zanim sięgniesz po słodycze. Jak to zrobisz? Możesz na przykład włączyć sobie piosenkę Twojego ulubionego wokalisty, zadzwonić do kogoś, kogo lubisz, obejrzeć zdjęcia swoich bliskich, po prostu odpocząć albo wyjrzeć przez okno. Dobrym sposobem jest również zrobienie sobie pysznej zielonej herbaty lub kawy. Tutaj jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Daj sobie czas! Nikomu nie poprawił się nastrój po obejrzeniu minuty filmu. Daj sobie na przykład 10 minut. Przez ten czas próbuj konsekwentnie różnych sposobów. Jeżeli nic nie pomoże to później w ostateczności zjedz czekoladę. Gwarantujemy Ci, że i tak zjesz jej mniej, niż wtedy, gdy nie próbowałaś poprawić sobie humoru. Jeżeli nam nie wierzysz, to spróbuj. Mamy nadzieję, że sięganie po czekoladę stanie się ostatecznością i humor poprawi Ci się wcześniej albo w ogóle zapomnisz o tym, że miałaś ochotę na słodycze. Możesz również stosować haki pamięciowe. Ta metoda polega na tym, że chodzi o to, żebyś wdrażała do swojego życia określone zachowanie, gdy poczujesz smutek. Wcześniej tym działaniem było jedzenie czekolady. Teraz może to być na przykład włączenie ulubionej piosenki. Z czasem stanie się to Twoim przyzwyczajeniem i nie będziesz już chciała tak często jeść słodyczy.