Odkurzacz piorący
Pixabay.com

Odkurzacz piorący to dobry wybór dla każdego, kto ma w swoim domu sporą ilość dywanów oraz tapicerowane meble. Dzięki niemu możesz je samodzielnie wyprać lub odświeżyć w razie potrzeby. Nie musisz już zamawiać firmy sprzątającej, gdy coś się rozleje na Twój nowoczesny dywan. Odkurzacz piorący jest ulepszoną wersją tych tradycyjnych modeli. Bez problemu wciąga kurz oraz zanieczyszczenia ze wszystkich możliwych powierzchni, a w dodatku można nim uprać dywany, kanapy fotele, a nawet tapicerkę w samochodzie. Co więcej, na rynku są dostępne również takie odkurzacze piorące, które są w stanie umyć nie tylko panele podłogowe, ale również podłogę wykonaną z ceramiki lub kamienia. Dywany uprane za pomocą takiego odkurzacza, nie mają w sobie roztoczy, co ucieszy każdego alergika. Jak znaleźć taki idealny odkurzacz?

Czy lubisz prać dywany?

Pewnie nie. Z wielu, wielu powodów. Możemy się z Tobą zgodzić, że pranie dywanów to skomplikowana i pracochłonna czynność. Może nawet sam pamiętasz czasy, kiedy wynosiło się je z domów i trzepało na wieszakach albo zaczepiało na płotach. Jednak te wszystkie nazwijmy to tradycyjne metody były mało skuteczne i trzeba to powiedzieć wprost mało higieniczne. Jednak takie urządzenia jak odkurzacze piorące są dostępne na rynku dopiero od paru lat, a wcześniej trzeba było sobie jakoś radzić. Kiedyś ludzkim problemem było to, że tego rodzaju odkurzaczy w ogóle nie było, a dziś można odnieść wrażenie, że jest ich za dużo. Dlatego tak trudno jest się zdecydować na jakiś konkretny model.

Odkurzacz piorący
Pixabay.com

Co sprawia, że niektóre osoby po zakupieniu odkurzacza piorącego są rozczarowane jego działaniem?

Powodów może być bardzo wiele, ale my wymienimy tutaj tylko te najbardziej prawdopodobne. Pierwsza przyczyna jest taka, że większość osób myśli, że odkurzacz piorący działa dokładnie na takiej samej zasadzie jak bardzo duża pralka. Niestety musimy Cię tutaj pozbawić złudzeń. Druga przyczyna może być taka, że ktoś wyszedł z błędnego założenia, że pranie dywanów od momentu zakupu odkurzacza piorącego będzie proste, łatwe i przyjemne. Wyobraźnia może im nawet podpowiadać taki obraz, że wystarczy, że wcisną jeden guzik i na tym ich praca się skończy. Takiego urządzenia piorącego jeszcze nikt nie wymyślił. Nawet sama pralka wymaga pewnych dodatkowych czynności, na przykład posegregowania prania przed jego włożeniem do niej.

Co to jest odkurzacz piorący?

Skoro mamy już wyjaśnioną tę drażliwą kwestię do pora przejść do najważniejszej w tym wpisie definicji. Odkurzacz piorący to urządzenie, które pozwala na odkurzenie oraz wyczyszczenie na mokro określonej powierzchni.

W jaki sposób wybrać tego rodzaju urządzenie? Co powinieneś wziąć pod uwagę?

Najważniejszą kwestią jest to, czy odkurzacz będzie Ci potrzebny tylko i wyłącznie do prania. Najbardziej optymalną opcją jest zakup urządzenia, którego podstawową funkcją jest odkurzanie. Dopiero gdy wymienisz w nim kilka elementów, to można za jego pomocą również coś uprać, czyli wyczyścić na mokro. Jeżeli zależy Ci na zakupie właśnie takiego odkurzacza piorącego, to powinieneś przede wszystkim wziąć pod uwagę szybkość jego montażu i prostotę obsługi. Dobrym pomysłem jest wybranie takiego odkurzacza piorącego, w którym wystarczy zamienić zwykły pojemnik na kurz na pojemnik z wodą, a następnie podłączyć do niego rurę do prania oraz dodatkowe rurki. Na rynku dostępne są również odkurzacze piorące, do których podłącza się oddzielne urządzenie (praczkę). Najłatwiejsze w obsłudze są odkurzacze wodne, ponieważ mają one już w sobie odpowiedni pojemnik.

Odkurzacz piorący
Needpix.com

Ile zajmie Ci czyszczenie odkurzacza?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest samo utrzymanie odkurzacza piorącego w czystości. Jeżeli posiada on niezwykle dużą ilość różnego rodzaju pojemników, ssawek, rurek, to dokładne jego wyczyszczenie zajmie wieki. Lepiej wybierz coś o prostszej konstrukcji. Nawet jeżeli taki odkurzacz piorący będzie miał trochę mniej funkcji.

Pojemność zbiorników na wodę

To już ostatni parametr, który musisz uwzględnić przy wyborze odkurzacza piorącego. Pojemność zbiorników na wodę powinna być na tyle duża, żeby nie było konieczności ich wymieniania przy praniu jednego dywanu. Pojemniki na wodę muszą być też łatwo dostępne i proste w demontażu, gdy zajdzie taka potrzeba. Gdy wybierzesz dobry odkurzacz piorący, to dywany w Twoim nowoczesnym salonie zawsze będą wyglądały jak nowe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here