Fotografowanie ludzi
Pixabay.com

W jaki sposób robić piękne portrety? Jakiego obiektywu do tego używać? Jak namówić ludzi, żeby pozwolili Ci zrobić sobie zdjęcie? Fotografowanie ludzi jest bardzo trudne. Pewnie potwierdzi to każdy fotograf, zarówno ten początkujący, jak i ten, który jest w branży od lat. Na całej Ziemi fotografowanie jest traktowane inaczej. Jedni uznają, że zrobienie zdjęcia jest próbą ukradzenia komuś duszy, inni uważają, że fotografowie to pasożyty, które chcą zarobić na czyimś wizerunku. Ludzie czasami również boją się robienia zdjęć z tego względu, że nigdy nie mają pewności, w jaki sposób dana fotografia zostanie wykorzystana. To wszystko sprawia, że fotografowanie ludzi nie jest proste. Jednak warto się trochę postarać, żeby wykonać jakąś niezapomnianą sesję zdjęciową. Podpowiemy Ci, jak fotografować ludzi, aby uzyskać, jak najlepsze rezultaty.

Ludzie są wyjątkowi

Ludzie są bardzo urokliwym tematem do fotografowania. Nawet najpiękniejszy pejzaż ich w tym nie przebije. Każdy człowiek jest jedyny na świecie. Ma swoje życie, historię oraz doświadczenia. Każda fotografia może się przyczynić do tego, aby opowiedzieć część historii danego człowieka. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby być dobrym fotografem, to zawsze musisz pamiętać o tym, żeby zapytać człowieka, któremu chcesz zrobić zdjęcie o jego indywidualną historię. Są fotografowie, którzy nie robią zdjęć ludziom, bo nie lubią się w ten sposób zbliżać do fotografowanych obiektów, uważają to za stratę czasu. Człowiekowi trzeba poświęcić trochę uwagi, dać mu czas, zrozumieć. Dzikie zwierzęta pod tym względem są o wiele prostsze. Pozują i już. Bez pytań i bez odpowiedzi.

Fotografowanie ludzi
Pixabay.com

Skoncentruj się na wykonywanej pracy

Co trzeba uwzględnić przy fotografowaniu ludzi? Nie oczekuj od nas, że podamy Ci jeden, sprawdzony sposób, który będzie zawsze działał i załatwi sprawę. To byłoby za proste. Możemy Ci jednak podać kilka metod, które w większym albo w mniejszym stopniu ułatwią Ci pracę. Czasami największym problemem przy robieniu zdjęć ludziom, możesz być…Ty. Tak, nie pomyliliśmy się. Właśnie Ty. Przez swoje zachowanie, wygląd, nonszalancję, możesz spowodować, że człowiek, któremu masz zrobić zdjęcie, nie będzie chciał z Tobą współpracować. Ludzie nie lubią ściemniania, owijania w bawełnę i kręcenia. Od razu to wyczuwają. Masz szansę na zrobienie naprawdę dobrego zdjęcia, jeżeli będziesz wobec ludzi szczery i będziesz miał szlachetne zamiary. Może to brzmi trochę staroświecko, ale tak jest. Musisz wiedzieć, dlaczego chcesz sfotografować tę konkretną osobę, co jest w niej takiego, że chcesz ją utrwalić na zdjęciu. Bez tej wiedzy trudno Ci będzie przekonać kogoś do zrobienia mu sesji fotograficznej. Nie rób takiego błędu jak większość początkujących fotografów. Nie uważaj, że możesz wszystko i nie obdzieraj ludzi z ich prywatności, bo nic na tym nie zyskasz, a wręcz przeciwnie. Więcej osiągniesz, gdy będziesz subtelny i stonowany zarówno w gestach, jak i w słowach. Czasami wystarczy skinąć do kogoś lub pokazać aparat, żeby dowiedzieć się, czy dana osoba, chce być w tej chwili fotografowana. To, że ktoś pozwala Ci na zrobienie zdjęcia jest dużym darem od tej osoby i musisz mieć tego świadomość. Chociaż możesz oczywiście poinstruować kogoś, jak ma się zachowywać, to tylko od tej osoby zależy, czy będzie się chciała na to zgodzić.

Fotografowanie ludzi
Pixabay.com

Dla fotografowanej osoby ważne jest to, jak wygląda na zdjęciu

Niezależnie od szerokości geograficznej, każdy człowiek jest trochę próżny. Gdy ma mieć robione zdjęcie, które będzie pokazywane innym osobom, to chce wypaść na nim jak najlepiej. To całkiem normalne i naturalne. Niektórzy ludzie nawet lubią, gdy fotograf jest zainteresowany ich osobą. Uważają to za duże wyróżnienie i chętnie będą z Tobą współpracować. Czasami jednak jest tak, że nawet osoby, które są trochę próżne, nie mają odwagi do tego, żeby uczestniczyć w sesji zdjęciowej, ponieważ boją się, że źle wyjdą na zdjęciu. Wtedy rozwiązaniem jest przekonanie ich, że są piękni, wartościowi i że to właśnie chcesz pokazać na zdjęciu. Bywa tak, że kobiety, które subiektywnie uważają się za nieatrakcyjne, na zdjęciach wychodzą perfekcyjnie. Warto jest przed pokazaniem ostatecznego efektu sesji, poddać fotografie drobnej edycji. Dzięki temu będą one jeszcze lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here