Surrealizm
Unsplash.com

Z czym kojarzycie samo słowo surrealizm? Pewnie ze sztuką i dobrze. Niestety w szkole, na lekcjach plastyki lub sztuki, wszystko jest wyjaśniane bardzo pobieżnie, a to, co można przeczytać w podręczniku jest tak nudne, że aż chce się zasnąć. Surrealizm jest dziwnym kierunkiem w sztuce. Jednak mimo wszystko warto się nim zainteresować. Może nawet się do niego przekonasz?

Jak wygląda surrealizm w malarstwie?

Surrealizm w malarstwie był tworzony przez artystów, którzy cechowali się dystansem do siebie. Mało interesowała ich opinia innych ludzi. Jeżeli też jesteś buntownikiem, to pewnie spodobają Ci się ich obrazy. Surrealiści rzucali się w oczy nie tylko ze względu na swoje prace, ale również styl bycia. W ich tworzeniu nie było żadnych zahamowani, czy ograniczeń. Prowokacyjna była tematyka ich dzieł. Zależało im na tym, żeby zaszokować odbiorców, a co za tym idzie skłonić ich do myślenia, do zastanowienia się nad pewnymi istotnymi kwestiami. Chcielibyśmy przedstawić Ci w tym artykule najważniejsze zagadnienia związane z tym kierunkiem w malarstwie. Jeżeli interesujesz się sztuką, to też powinieneś go przeczytać, bo może dowiesz się czegoś nowego.

Surrealizm
Unsplash.com

Czym jest surrealizm?

Surrealizm, czyli nadrealizm jest kierunkiem w sztuce, który rozwinął się we Francji, a tak bardziej szczegółowo mówiąc, to w Paryżu w 1925 roku. Ten kierunek w sztuce uprawiali nie tylko Francuzi, ale również malarze, którzy pochodzili z Belgii, Hiszpanii, Niemiec oraz Włoch. Cechą wyróżniającą tych artystów był ich metaliczny oraz gładki sposób malowania. Umieszczali oni przedmioty lub postacie w rozległych oraz nierealnych przestrzeniach. Pewnie brało się to po części stąd, że w tamtym okresie bardzo dynamicznie rozwijała się tematyka psychoanalizy. Surrealiści bardzo mocno z niej czerpali w swoich dziełach. Tematyka ich obrazów stała w sprzeczności z otaczającą ich rzeczywistością. Surrealizm zaprzeczał założeniom realizmu oraz racjonalizmu. Kierunek surrealizmu bazował na tym, żeby pokazywać ludzkie marzenia, sny oraz spontaniczne zachowania. Sztuka surrealistyczna była bardzo swobodna w wyrażaniu różnych rzeczy. Artyści tworzyli obrazy na podstawie tego, co w danej chwili czuli. Nie byli skrępowani, ani nie przejmowali się żadnymi ograniczeniami. Ich obrazy były malowane w zupełnie inny sposób, niż miało to miejsce we wcześniejszych dekadach. Chociaż może, że wydawać, że te dzieła powstawały zupełnie spontanicznie i nie były do końca przemyślane, to jest to mylne założenie. Surrealiści naprawdę głęboko i intensywnie zastanawiali się nad tym, jak namalować dany obraz. Jednak ich celem  nie było wierne odwzorowanie rzeczywistości, tylko trafienie do serc i rozumów ich odbiorców. Podobne podejście można zauważyć w przypadku pop-artu. Najważniejsi przedstawiciele tego kierunku w sztuce to: Salvador Dali, Francis Picabia, Giorgio de Chirico, oraz  Osvaldo Licini. Natomiast w Polsce byli to: Zdzisław Beksiński oraz Jarosław Kukowski.

Surrealizm
Unsplash.com

Co warto wiedzieć o Salvadorze Dalim?

To chyba jeden z najsławniejszych surrealistów. Każdy uczył się o nim w szkole. Ten artysta urodził się w Hiszpanii. Jego dzieła kojarzą wszyscy, chociaż niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z tego, że dany obraz stworzył właśnie on. Jednym z jego najsławniejszych obrazów jest ,,Trwałość pamięci”. Przedstawia on miękkie zegary w żółtym kolorze. Założę się, że dobrze kojarzycie ten obraz. Stał się on wręcz ikoną surrealizmu. Czy wiecie, co sprawiło, że Salvador Dali stworzył właśnie taki obraz? Podobno w czasie jednej z kolacji malarz patrzył na ser camembert, który był położony na talerzyku. Myślał o tym, jaki ten ser musi być miękki. A następnie artysta powrócił do swojej pracowni, popatrzył na to, co już namalował na płótnie, czyli na morze, na skały oraz na drzewa. Uznał, że dobrym uzupełnieniem całości będą właśnie te słynne zegary. Jak widzisz w surrealizmie nic nie musi być ani oczywiste, ani rzeczywiste i właśnie to jest w nim piękne. Czy lubicie ten kierunek, czy to zupełnie nie Wasza bajka? Dajcie znać w komentarzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here