Zapotrzebowanie kaloryczne
Pixabay.com

Zapotrzebowanie kaloryczne to coś, czym większość ludzi zaczyna się interesować dopiero w momencie, gdy chcą lub muszą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby skutecznie się odchudzić, to powinieneś przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Pamiętaj jednak, że w odchudzaniu wcale nie chodzi o to, żeby się męczyć i rezygnować ze wszystkiego, co lubisz. Sekret polega na dobraniu odpowiedniej diety, aktywności fizycznej. Polecamy również wykonanie badań, które pokażą, czy nie jesteś chory na jakąś chorobę, która może mieć wpływ na zwiększenie Twojej masy ciała. Podpowiemy Ci, w jaki sposób rozpocząć zdrowe odchudzanie, które zakończy się sukcesem.

Zacznij od obliczenia zapotrzebowania kalorycznego

Obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego stanowi jednej ze składników zdrowej diety. Gdy nie wiesz, ile kalorii powinieneś dostarczyć swojemu organizmowi w ciągu dnia, to trudno będzie Ci znaleźć odpowiednią dla Ciebie dietę. Zapotrzebowania kaloryczne organizmu pokazuje, ile kalorii potrzebujesz każdego dnia, żeby prawidłowo funkcjonować. Jeżeli wybierzesz dietę, która będzie może zdrowa, ale będzie mniej kaloryczna, to nie tylko będziesz się źle czuł pod względem psychicznym, ale również możesz się narazić na zaburzenia metabolizmu oraz innego rodzaju kłopoty zdrowotne. W najgorszym  scenariuszu możesz doprowadzić swój organizm do niedoborów żywieniowych. Tak, jak widzisz znajomość swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo istotna dla całego organizmu.

Zapotrzebowanie kaloryczne
Pixabay.com

Jakie jest zapotrzebowanie ciała na energię?

Pewnie też już obił Ci się o uszy taki termin, ale nie wiesz do końca, co on oznacza. Postaramy się to wyjaśnić, żeby nie było tutaj jakichś wątpliwości. To, że starannie liczysz kalorie i intensywnie zastanawiasz się nad tym, co jesz, nie oznacza jeszcze, że sobie nie szkodzisz. Jak to? Żeby się skutecznie i zdrowo odchudzać musisz mieć podstawową wiedzę o tym, jak działa Twój organizm.

To, że liczysz kalorie nie oznacza, że schudniesz

Najważniejsze jest to, żeby znać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jest ono zależne od kilku parametrów, między innymi od: wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy i aktywności fizycznej. Nie możesz stosować, żadnej diety tylko dlatego, że przeczytałeś w Internecie, że jest zdrowa, bo możesz sobie skutecznie zaszkodzić. Najpierw musisz wiedzieć, ile dziennie kalorii musisz dostarczyć do Twojego organizmu. Musi to być zgodne z Twoimi indywidualnymi potrzebami i stylem życia. Dopiero wtedy możesz zacząć myśleć o jakiejś diecie. Czy to jest jasne?

Zapotrzebowanie kaloryczne
Pixabay.com

W jaki sposób masz obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Na szczęście w dzisiejszych czasach obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego jest dosyć proste. W internecie jest bardzo duży wybór specjalnych kalkulatorów. Wystarczy, że wpiszesz wszystkie potrzebne dane i kalkulator zrobi za Ciebie resztę. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wykonać obliczenia samodzielnie, to czytaj dalej, ponieważ podpowiemy Ci, jak masz to zrobić. Najpierw musisz obliczyć swoją podstawową przemianę materii, czyli PPM. Określa ona minimalną ilość kalorii, która musi być dostarczona do Twojego organizmu, aby mogły w nim zachodzić wszystkie niezbędne procesy życiowe. Mowa tutaj o tak zwanej spoczynkowej przemianie materii, która pokazuje, jaka ilość kalorii jest Ci potrzebna do życia w chwili, gdy nie wykonujesz żadnych działań. Oznacza to, że gdy świadomie wybierasz dietę, która ma mniej kalorii, niż Twoje zapotrzebowanie, to bardzo mocno narażasz swoje zdrowie. Może się to skończyć tragicznie! Podstawową przemianę materii dla kobiet i dla mężczyzn można obliczyć w oparciu o tak zwany wzór Harrisa-Benedicta. Gdy już ją obliczysz to przyszła pora na poznanie Twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Musisz również obliczyć całkowitą przemianę materii, czyli CPM. Jest to podstawowa przemiana materii przemnożona przez Twój współczynnik aktywności fizycznej. Jego dokładne wartości znajdziesz w Internecie. Gdy masz to wszystko obliczone to możesz zacząć szukać odpowiedniej diety. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z cateringu dietetycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here