Narzuta na łóżko
Pixabay.com

Urządzając sypialnię musisz zwrócić uwagę na dopasowanie do koloru ścian, różnych dekoracji, które znajdują się w pomieszczeniu, na przykład firanek, zasłon, czy narzuty na łóżko. Powinna być ona przede wszystkim estetyczna i praktyczna. Czym się kierować, wybierając narzutę na łóżko? Jak duże musi być łóżko w Twojej sypialni?

Ciekawy dodatek do sypialni

Najważniejszym punktem w każdej sypialni jest łóżko. Musi być zarówno wygodne, jak i estetyczne. Można jeszcze poprawić jego wygląd za sprawą odpowiedniej narzuty. Powinna być ładna, dobrej jakości i co bardzo ważne w odpowiednim rozmiarze. Nie ma sensu kupować pierwszej lepszej narzuty, ponieważ to może popsuć wygląd całej sypialni. Narzuta na łóżko musi być spójna ze wszystkimi innymi elementami wystroju pomieszczenia. Mamy tutaj na myśli zarówno ich styl, jak i faktury, czy kolory. Na szczęście w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i online jest bardzo duży wybór narzut. Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę idealną.

Narzuta na łóżko
Pixabay.com

Jaki rozmiar powinna mieć narzuta na łóżko?

Wymiar narzuty na łóżko w sypialni powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób chcesz je przykrywać. Możesz to robić wierzchnio, wtedy narzuta będzie sięgała aż do podłogi. Możesz też wkładać narzutę pod materac. Jeżeli wybierzesz pierwszy sposób, to przy wybieraniu narzuty bardzo ważna będzie szerokość i długość łóżka. Musisz znać też jego wysokość od podłogi do górnej części materaca. Natomiast w przypadku drugiej metody przykrywania łóżka, przy dobieraniu rozmiaru narzuty, powinieneś wziąć pod uwagę trzy wymiary materaca. To znaczy: szerokość, wysokość i długość. Pamiętaj też, że mniejszym błędem jest kupienie minimalnie większej narzuty na łóżko, niż mniejszej. Za dużą narzutę można na różne sposoby ukryć. Natomiast za mała jest od razu widoczna.

Jak zmierzyć narzutę?

Wyobraź sobie, że masz łóżko o szerokości 160 cm i długości 200 cm oraz wysokości od podłogi 50 cm. Wtedy powinieneś poszukać narzuty o 260 cm szerokości i 250 cm długości. Pozwoli ona na luźne przykrycie pościeli oraz materaca na łóżku. Natomiast, jeżeli masz mniejsze łóżko o szerokości 90 cm i długości 200 cm oraz wysokości od podłogi 40 cm, to rozmiar narzuty powinien wynieść 170 cm na 240 cm. Wtedy będziesz mógł przykryć nią całe łóżko oraz jego ramę. Podane wymiary dotyczą pierwszego sposobu okrywania łóżka. Teraz przechodzimy do drugiego. Tutaj bierzemy pod uwagę wymiary materaca. Jeżeli ma on 160 cm szerokości, 200 cm długości i 20 cm wysokości, to narzuta powinna mieć 220 cm szerokości i 230 cm długości.

Narzuta na łóżko
Pixabay.com

Z jakiego materiału powinna być wykonana narzuta na łóżko?

Pamiętaj o tym, żeby traktować narzutę na łóżko jako element dekoracyjny do sypialni. Gdy ją kupujesz, to zastanów się nad tym, jaki powinien być jej kolor, wzór, krój oraz materiał. Przy wyborze materiału, powinieneś postawić na taką tkaninę, która będzie prosta do utrzymania w czystości. Najlepiej wybrać materiał, który będzie bardzo wysokiej jakości, żeby można było prać narzutę na łóżko w pralce automatyczne. Narzuty z naturalnych tkanin są bardzo piękne, ale często wymagają prania w pralni chemicznej, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Najczęściej można spotkać narzuty wykonane z bawełny, akrylu lub satyny. Akrylowe i satynowe kapy, chociaż prezentują się rewelacyjnie, to mają tę wadę, że mogą się zsuwać z łóżka. To powoduje, że ich funkcjonalność znacząco spada. Możesz wybrać narzutę pikowaną, grubą, wypełnioną dodatkową włókniną. Taka mięsista narzuta na łóżko ma taką zaletę, że można nawet pod nią spać w zimne noce. Ich przeciwieństwem są pledy, wytwarzane z cienkiej tkaniny i nie mające podszewki. Natomiast jeżeli chodzi o kolor oraz wzór narzuty na łóżko, to jest to bardzo indywidualna kwestia, zależna od gustu konkretnej osoby. Jeżeli lubisz sypialnie w stylu skandynawskim, to polecamy Ci wybranie narzuty w kolorze białym lub beżowym. Natomiast jeżeli chcesz wprowadzić do swojej oazy trochę tajemniczości, to lepsza będzie brązowa lub fioletowa narzuta na łóżko. Do klasycznych wnętrz bardziej pasują narzuty gładkie a do nowoczesnych wzorzyste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here