Zielona herbata
Pixabay.com

Zielona herbata jest uważana za najzdrowszy napój na świecie. Czy słusznie? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest ona bogatym źródłem przeciwutleniaczy oraz składników odżywczych. Jest polecana dla osób odchudzających się, ponieważ przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej równie skutecznie jak koktajl odchudzający. Zielona herbata poprawia funkcjonowanie mózgu, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór.

Jakie jeszcze właściwości posiada zielona herbata?

Zawiera ona w sobie bioaktywne związki, które posiadają korzystny wpływ na zdrowie. Zielona herbata jest bogatym źródłem polifenoli oraz katechin, między innymi flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Wszystkie wymienione tutaj substancje mogą mieć wpływ na obniżenie tworzenia się wolnych rodników w organizmie, a co za tym idzie chroni komórki i cząsteczki przed zniszczeniami. Wolne rodniki mają bardzo duży wpływ na tempo starzenia się organizmu oraz za występowanie różnego rodzaju chorób. Najsilniej działającym związkiem, który znajduje się w zielonej herbacie jest przeciwutleniacz galusan epigalokatechina (EGCG). Obecnie jest on stosowany w leczeniu bardzo różnych chorób. Właśnie od jest główną podstawą wyjątkowych właściwości zielonej herbaty. Zielona herbata zawiera w sobie też różne minerały. O wiele lepiej jest kupować zieloną herbatę wysokiej jakości, ponieważ tanie produkty mogą zawierać w sobie nadmierne ilości fluoru. Lepsza dla zdrowia jest herbata liściasta, niż ta w saszetkach.

Zielona herbata
Pixabay.com

Zielona herbata korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu

Niewiele osób wie o tym, że w zielonej herbacie, tak samo jak w kawie, znajduje się kofeina. Są to mniejsze ilości, ale jednocześnie na tyle duże, żeby skutecznie Cię pobudzić i poprawić tempo Twojego myślenia, koncentrację. Zielona herbata może być bardzo zdrowym zamiennikiem kawy. Ma tę zaletę, że praktycznie nie da się jej przedawkować. Nawet wypita w dużych ilościach nie powoduje rozdrażnienia, bezsenności, spadku nastroju, czy nadpobudliwości. A te objawy są znane każdemu, kto choć raz w życiu skusił się na jeszcze jedną nadprogramową kawę w ciągu dnia. Kofeina blokuje neuroprzekaźnik hamujący- adenozynę. Dzięki temu zwiększa działalność neuronów oraz stężenie neurotransmiterów. Między innymi dopaminy i noradrenaliny.  Kofeina może być pomocna w polepszaniu różnych aspektów funkcjonowania mózgu. Może między innymi poprawiać nastrój, koncentrację, czas reakcji i pamięć. Czy zielona herbata jest jeszcze w czymś lepsza od kawy? Tak, ponieważ zawiera L-teaninę. Jest to aminokwas, który jest odpowiedzialny za zwiększenie wydzielania dopaminy w mózgu. Połączenie tego aminokwasu z kofeiną może znacznie poprawić funkcjonowanie mózgu. To, że zielona herbata działa łagodniej, to wcale nie znaczy, że mniej skutecznie niż kawa. Zielona herbata po prostu dodaje energii i nie niesie ze sobą omówionych wcześniej negatywnych konsekwencji.

Zielona herbata zwiększa spalanie tłuszczu i poprawia sprawność fizyczną

Zielona herbata jest jednym z najczęściej występujących w suplementach diety, składników na odchudzanie. Wynika to stąd, że zielona herbata pomaga przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Poprawia ona również przemianę materii.

Zielona herbata
Pixabay.com

Systematyczne picie zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Wynika to stąd, że w zielonej herbacie znajduje się bardzo wiele przeciwutleniaczy, które działają ochronne na komórki. Zielona herbata jest najbardziej skuteczna, jeżeli chodzi o zachorowanie na raka piersi, raka prostaty oraz raka jelita grubego. Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które regularnie sięgają po zieloną herbatę, są mniej podatne, jeżeli chodzi o zachorowanie na różne typy nowotworów. Nigdy nie pij zielonej herbaty z mlekiem, bo zmniejszysz jej działanie antynowotworowe.

Ostatnią właściwością zielonej herbaty jest to, że zmniejsza ona ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera czy Parkinsona. Wynika to stąd, że poprawia ona funkcjonowanie mózgu i chroni go na starość. Wniosek jest prosty- warto zacząć regularnie ją pić. Już od dziś!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here