Kawa
Pixabay.com

Kawa jest bardzo kontrowersyjnym produktem. Jedni mówią, że jest zdrowa i można ją pić praktycznie bez żadnych ograniczeń, a drudzy, że powoduje kłopoty ze zdrowiem, na przykład wypłukuje z organizmu magnez i żelazo. Podobno kawa pomaga schudnąć. Jak kawa naprawdę wpływa na naszą wagę?

Kawa pomaga walczyć z efektem jo-jo

Picie kawy pomaga utrzymać wagę po zakończeniu odchudzania. Zapobiega również efektowi jo-jo. Jednak taki efekt jest możliwy tylko przy piciu bardzo dużych ilości kawy. To znaczy od 2 do 4 filiżanek dziennie. Dla osiągnięcia takiego efektu nie powinno się również przyjmować więcej niż 300 mg kofeiny na dobę.

Jakie jeszcze właściwości posiada kawa?

Pewnie nie raz już słyszałeś o tym, że kawa zwiększa metabolizm. To prawda. Dzięki temu kawa posiada bardzo silne właściwości odchudzające. Systematyczne picie małej czarnej skutecznie przyspiesza cały proces trawienia, co ułatwia utratę wagi. Kawa, tak samo jak zielona herbata zawiera w sobie kofeinę. A to właśnie ta substancja pobudza układ nerwowy do wytwarzania adrenaliny. Ta substancja nie tylko pobudza organizm, ale również  aktywizuje go do zwiększonego spalania tłuszczu. W połączeniu ze zbilansowaną dietą, picie kawy może być pomocne w osiągnięciu ujemnego bilansu energetycznego. A to bez żadnych wątpliwości wspomaga odchudzania. Kolejną bardzo ważną właściwością kawy jest pobudzenie organizmu do procesu termogenezy, czyli zwiększonego wytwarzania ciepła. Dzięki temu procesowi spalane są kalorie, które są potrzebne do ogrzania ciała. Systematyczne picie kawy może wpłynąć również na zmniejszenie łaknienia. Jest to efekt krótkotrwały. Wynika on ze zwiększenia się poziomu glukozy we krwi, spowodowanego przez dostarczenie do organizmu dawki kofeiny. Jednak w przypadku niektórych osób może być tak, że regularne picie kawy spowoduje długotrwałe zmniejszenie apetytu. Wynika to stąd, że w kawie znajduje się kafestol, czyli związek, który łączy się z receptorami opioidowymi. W praktyce oznacza to, że systematyczne picie kawy może doprowadzić do zmniejszenia apetytu na słodycze. A jak wiadomo to one w największym stopniu rujnują każdą dietę.

Kawa
Pixabay.com

Jakie ilości kawy trzeba pić, aby schudnąć?

Po przeczytaniu o właściwościach kawy możesz szybko dojść do mylnego wniosku, że picie kawy sprawi, że schudniesz bez wyrzeczeń. Wtedy nie byłoby tylko restrykcyjnych diet odchudzających jak na przykład dieta kopenhaska. Niestety nie ma takiego napoju, którego picie pomogłoby się pozbyć wielu kilogramów bez żadnego wysiłku. Jednak możesz trochę wzmocnić odchudzające działanie kawy. Przede wszystkim całkowicie zrezygnuj ze słodzenia jej. To niby oczywiste, ale wiele osób uznaje, że ta łyżeczka lub dwie cukru, nie zaszkodzą. Powinieneś też zrezygnować z dodawania do niej mleka krowiego. Jeżeli nie wyobrażasz sobie kawy w wersji saute, to możesz w ostateczności dodać do niej mleko migdałowe albo sojowe. Te dwa mleka często stanowią podstawę koktajli odchudzających. Gdy zależy Ci, żeby kawa pomogła Ci pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, to musisz zrezygnować z dodawania do niej jakichkolwiek dodatków. Zapomnij na przykład o syropach smakowych, które tak naprawdę nie zawierają w sobie nic poza ogromnymi ilościami cukru.

Kawa
Pixabay.com

Czy warto sięgać po specjalne kawy odchudzające?

Może zacznijmy od tego, czym jest taka specjalna kawa odchudzająca. To mieszanka kaw z dodatkiem przypraw oraz składników wspomagających odchudzanie. Czy ich picie jest dobre? Szczerze, to nie polecamy. O wiele lepiej jest samodzielnie zrobić sobie taką kawę. Możesz dodać do niej na przykład kurkumę, cynamon albo miód i przyprawę korzenną. Jej działanie będzie jeszcze lepsze niż gotowej mieszanki. W dodatku nie znajdziesz w niej żadnych konserwantów, a koszt takiej kawy będzie dwa razy mniejszy, niż specjalnej kawy odchudzającej. Sama samodzielnie zrobiona kawa również bardzo skutecznie przyspieszy metabolizm i spalanie kalorii. Podsumowując, kawa ma właściwości odchudzające, ale tylko pita w odpowiedni sposób i w połączeniu ze zbilansowaną dietą. Można dodać do niej określone przyprawy, aby jeszcze wzmocnić jej działanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here