Dieta ketogeniczna
Pixabay.com

Najważniejszym wyznacznikiem w tej diecie jest tłuszcz. Jest przydatna nie tylko dla osób, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami, ale również dla tych, które chorują na nadciśnienie lub cukrzycę. Chociaż ma wielu wielbicieli, to są też osoby, które wspominają o ubocznych skutkach jej stosowania. Co warto wiedzieć na temat tej diety?

Jakie są zasady diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania, który mówi o zwiększeniu podaży tłuszczów i jednoczesnym zmniejszeniu spożywania węglowodanów. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby ta dieta była jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla Twojego organizmu, to jej stosowanie powinieneś najpierw skonsultować z lekarzem i z dietetykiem. Dieta ketogeniczna polega na stosowaniu odpowiedniej ilości tłuszczów, węglowodanów oraz białek. W klasycznej diecie większości ludzi białka stanowią tylko 15 procent wszystkich składników, na drugim miejscu są węglowodany, a na trzecim tłuszcze. Jak widzisz stosowanie diety ketogenicznej jest sporą rewolucją dla organizmu. Zakłada ona jedzenie posiłków, które aż w 80 procentach, a nawet do 90 procent składają się z tłuszczów. Pozostałe 10 do 20 procent to są węglowodany i białka. U ludzi, którzy nie stosują diety ketogenicznej, węglowodany są najważniejszym źródłem energii. Natomiast w omawianej przez nas diecie jest bardzo niewiele węglowodanów. Stąd możesz wysnuć bardzo prosty wniosek, że jest to sposób odżywiania, który nie dostarcza zbyt wiele energii. Dobrze myślisz. W diecie ketogenicznej alternatywnym źródłem energii są tłuszcze. Ok, skoro to już wiesz, to co dalej się dzieje z tymi tłuszczami? Przede wszystkim dochodzi do tak zwanego procesu ketozy, czyli rozpadu tłuszczów. W wyniku tego procesu stężenie ciał ketonowych we krwi zaczyna być dużo większe, niż ilość glukozy, czyli cukrów. Jeżeli ilość węglowodanów w diecie jest bardzo niewielka, to zostaje również zahamowane odczuwanie głodu. Zaczyna być on odczuwalny dopiero w momencie, gdy w diecie ketogenicznej zwiększy się ilość węglowodanów.

Dieta ketogeniczna
Pixabay.com

Jakie zalety ma ta dieta?

Najważniejszą korzyścią ze stosowania diety ketogenicznej jest to, że przez pierwsze dwa lub trzy miesiące jej stosowania, każdy czuje się lekko, ma dużo energii i dobry nastrój. W przeciwieństwie do diety kopenhaskiej, przy której czuje się tylko osłabienie i zniechęcenie. Najważniejszym celem diety ketogenicznej jest utrata wagi i gdy trzymasz się zasad diety, to możesz stracić kilka kilogramów w dość szybkim tempie. Warto tutaj podkreślić to, że jest to dieta, w której bardzo mocno zostały ograniczone cukry. Nie stanowią już one podstawowego źródła energii i to jest bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. Dieta ketogeniczna może być korzystna między innymi dla: osób, które chorują na padaczkę, w szczególności dla dzieci, które mają padaczkę lekooporną. Pozostałe choroby, przy których wskazane jest stosowanie diety ketogenicznej to między innymi: zespół Retta, zespół Dravet, zespół Doose oraz    stwardnienie guzowate. Tego rodzaju dieta może być korzystna też w walce z insulinoopornością, ponieważ reguluje wydzielanie insuliny, zmniejsza apetyt na słodycze, gwarantuje uczucie sytości przez długi czas, redukuje obrzęki oraz pomaga pozbyć się dolegliwości trawiennych. Wymieniliśmy już wszystkie najważniejsze zalety diety ketogenicznej. Teraz przyszedł czas na wady.

Dieta ketogeniczna
Pixabay.com

Jakie wady ma ta dieta?

Dieta ketogeniczna tak samo, jak wszystkie inne diety może się wiązać z pewnymi skutkami ubocznymi. Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, osoby, które ją stosują na samym początku czują się pełne energii, mają świetne samopoczucie. Jednak nie można zapominać o tym, że to trwa tylko przez pierwsze dwa lub trzy miesiące. Później nie jest już tak kolorowo. Mogą się pojawić problemy z trawieniem, po dawnej energii i dobrym samopoczuciu, nie będzie już ani śladu. W dodatku możesz czuć zmęczenie, problemy z koncentracji, możesz też mieć chęć jedzenia samych słodyczy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jedzenie bardzo dużych ilości tłuszczów prowadzi do rozregulowania pracy jelit i bólów brzucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here