Warzywa
Pixabay.com

Wszystkie warzywa dostarczają bardzo wielu składników odżywczych, które są niezbędne Twojemu organizmowi. Warzywa powinny być Twoim numerem jeden na liście zdrowych zakupów. Warzywa są zdrowe i właśnie dlatego muszą stanowić podstawę Twojej diety. Jak jeść więcej warzyw, gdy większości z nich nie lubisz? Mamy kilka sprawdzonych pomysłów!

Metoda małych kroków

Trudno jest się zmusić do czegoś, co nie wzbudza Twojego entuzjazmu. Doskonale to rozumiemy. Dlatego nie polecamy Ci, żebyś od jutra przeszedł na dietę doktor Dąbrowskiej, która składa się z samych owoców i warzyw. O wiele lepiej jest dodawać warzywa choćby do jednego posiłku w ciągu dnia, w niewielkiej ilości, ale za to regularnie, niż przez dwa dni jeść same warzywa, a potem całkowicie zrezygnować ze zmiany stylu odżywiania.

Warzywa są łatwiejsze do przełknięcia w koktajlach

Ok. Zgadzamy się z tym, że możesz nie lubić szpinaku, a od samego patrzenia na marchewkę, zaczynają Cię boleć zęby. Jednak jeżeli do tej nielubianej marchewki dodasz na przykład jabłko, banana, mleko i to wszystko zmiksujesz, to powstanie przepyszny koktajl. Zapewniamy Cię, że z przyjemnością po niego sięgniesz. Co więcej, koktajle są o tyle wdzięczne, że przy odpowiednich połączeniach można w nich skutecznie ukryć smak nielubianych warzyw, takich jak na przykład szpinak, czy jarmuż, przez dodanie do nich słodkich owoców, takich jak jabłka, czy brzoskwinie.

Warzywa
Pixabay.com

Łącz ze sobą to, co lubisz

Co z tego, że brukselka i brokuł, to zielone warzywa, które zawierają w sobie mnóstwo witamin, skoro ich nie cierpisz? Zmuszanie się do jedzenia warzyw, za którymi mówiąc delikatnie nie przepadasz przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. O wiele lepszym pomysłem jest połączenie ze sobą, na przykład w sałatce, pomidora z ogórkiem i papryką. Zgadzamy się, że jest to standardowy zestaw, ale chociaż sprawdzony i łaskawy dla ludzkiego podniebienia. Jeżeli chcesz przemycić do swojego jadłospisu większą ilość warzyw, to zachęcamy Cię do tego, żebyś poszukał przepisów na potrawy jednogarnkowe, takie jak na przykład leczo. Do takich potraw można dodać praktycznie każde warzywo.

Warzywa
Pixabay.com

Dodawaj warzywa do każdego dania

To chyba najprostszy z możliwych sposobów, który jest tak oczywisty, że aż pomijany. A wystarczy na śniadanie przyrządzić sobie omlet z warzywami albo kanapkę z ich dużą ilością, na obiad zrobić wspomniane już wcześniej leczo lub sałatkę z kurczakiem, a na kolację owsiankę z dużą ilością owoców albo naleśniki z warzywami. Naleśniki z pieczarkami, natką pietruszki i serem żółtym to prawdziwa poezja! Ilość warzyw, którą możesz dodać do każdego posiłku w ciągu dnia jest nieograniczona.

Traktuj warzywa jako przekąskę

Pewnie zaraz powiesz nam, że przygotowywanie przekąsek, to ostatnie, na co masz czas i ochotę w ciągu dnia. Ok. Jesteśmy sobie to w stanie wyobrazić, ale wystarczy zrobić na przykład kanapkę z humusem albo sałatkę z dodatkiem sera feta. Jej przygotowanie, czyli potrojenie warzyw zajmie Ci tylko parę minut, a będziesz miał świadomość, że jesz coś zdrowego. W internecie jest też mnóstwo pomysłów na zdrowe jedzenie do pracy.  Dzięki nim, nie tylko dowiesz się czym zastąpić kanapkę ze sklepiku pod pracą oraz przemycisz do swojej diety większą ilość warzyw.

Korzystaj z mrożonek

Jeszcze parę lat temu mrożonki były traktowane jako coś złego i mniej wartościowego, niż surowe warzywa. Na szczęście dzisiaj wiemy już o tym, że to jest bzdura. Przecież dobrej jakości mrożonka, to nic innego jak surowe, pokrojone i zamrożone warzywa lub owoce. Co może być w nich szkodliwego? To samo zdrowie. W dodatku mrożonki są bardzo pomocne, gdy masz mało czasu, a chcesz przygotować coś zdrowego. Najprostszy możliwy przepis to ryż z warzywami mrożonymi i żółtym serem albo tarta z warzywami. Z takich mrożonych warzyw, gdy masz trochę więcej czasu, możesz również zrobić kotleciki z groszku, które doskonale się komponują z rybą. Obecnie mrożone ryby również mają doskonałe składy, więc zakup paluszków rybnych nie musi oznaczać jakiegoś kulinarnego i zdrowotnego grzechu.

A jakie Wy macie sposoby na jedzenie większej ilości warzyw, w szczególności w okresie zimowym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here