Dieta kopenhaska
Pixabay.com

Dieta kopenhaska jest bardzo rygorystyczna i ma duże ograniczenia kaloryczne. Pod tym względem jest bardzo podobna do diety doktor Dąbrowskiej. Do plusów należy zaliczyć to, że jest to dieta skuteczna i trzeba ją stosować tylko przez krótki czas. Jednak dietetycy bardzo ją krytykują. Uważają, że korzystanie z tej diety może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Twierdzą, że mimo szybkiej utraty wagi, jest ona zbyt drastyczna.

Czy ktoś może stosować tę dietę?

Przy wielu chorobach odpowiednio ułożona dieta jest bardzo pomocna w leczeniu. Najpierw ma wspomagać działanie leków, a następnie prowadzić do ich całkowitego wyeliminowania. Jednak nie w przypadku diety kopenhaskiej, której stosowanie może prowadzić do wyniszczenia organizmu. Tylko naprawdę zdrowe osoby mogą się zdecydować na dietę kopenhaską. Wszyscy, który są chorzy, nawet nie powinni o niej myśleć. Wynika to przede wszystkim stąd, że ta dieta, nie jest w stanie dostarczyć do organizmu odpowiedniej ilości kalorii, niezależnie od tego, jak niewielkie jest Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego jeżeli ktoś już cierpi na jakąś chorobę, to nie powinien się jeszcze dodatkowo obciążać niedoborami w diecie. Drugim ważnym kryterium, jeżeli chodzi o stosowanie diety kopenhaskiej jest Twój wiek. Dietę tę mogą stosować tylko osoby dorosłe w średnim wieku. Całkowicie zabroniona jest dla dzieci i młodzieży, w szczególności w okresie intensywnego wzrostu, ponieważ mogłoby się to skończyć problemami zdrowotnymi w późniejszym wieku. Dieta kopenhaska nie powinna być również stosowana przez osoby starsze, ponieważ jest na tyle restrykcyjna, że organizm mógłby na nią bardzo źle zareagować. Trzeba tutaj jeszcze raz wyjątkowo mocno podkreślić, że dieta kopenhaska nie jest w stanie dostarczyć człowiekowi odpowiedniej ilości energii. Właśnie dlatego osoby, które stosują tę dietę mogą być się ospałe, zmęczone, nie mieć na nic siły. Na pewno jeżeli na co dzień pracujesz fizycznie to nie jest to dla Ciebie zdrowy sposób odżywiania. Dieta kopenhaska dla nikogo nie jest dobra na dłuższą metę. Jednak jeżeli już koniecznie chcesz ją zastosować, to ostrzegliśmy Cię bardzo wyraźnie o konsekwencjach zdrowotnych, jakie mogą się z tym wiązać, żebyś nie miał do nas później żadnych pretensji i miał świadomość, na co się decydujesz. Nie wspomnieliśmy jeszcze tylko o jednej niezwykle istotnej kwestii. Dieta kopenhaska jest dietą odchudzającą! W związku z tym, nie mogą jej stosować osoby, nawet te zdrowe, które mają prawidłową wagę ciała!

Dieta kopenhaska
Pixabay.com

Jakie są zasady diety kopenhaskiej?

Dieta kopenhaska opiera się na pewnych zasadach, których trzeba przestrzegać bez żadnych wyjątków. Jeżeli się do nich dopuści, to dieta nie będzie już tak skuteczna. Czas trwania diety to 13 dni. Nie mniej i nie więcej. W ciągu dnia można spożyć od 500 kcal do 900 kcal. Zwróć uwagę, że ta kaloryczność jest bardzo podobna do tej, która występowała w diecie doktor Dąbrowskiej. W czasie diety kopenhaskiej spożywa się trzy posiłki dziennie o konkretnych godzinach. Śniadanie powinno być między 8:00 a 9:00. Obiad trzeba zjeść nie później niż o godzinie 14:00, a kolację nie później niż o 18:00.  Można pić tylko i wyłącznie wodę. Minimum 2 litry w ciągu dnia. Co ciekawe można zmieniać kolejność posiłków. Kawę można pić, ale tylko parzoną lub rozpuszczalną. Można do niej dodać cukier, ale mleko jest już zabronione. Nie można stosować również soli, ani innych przypraw. Można przyjmować za to preparaty witaminowe albo suplementy diety, których zadaniem jest przyspieszenie spalania tłuszczu.

Dieta kopenhaska
Pixabay.com

Jakie są wady i zalety diety kopenhaskiej?

Największą zaletą tej diety jest to, że jest skuteczna. Przy jej stosowaniu zbędne kilogramy znikają błyskawicznie. W czasie tych 13 dni można stracić od 4 do nawet 11 kilogramów. Przygotowywanie odpowiednich posiłków nie zajmuje długo i nie wymaga wiele pracy. Natomiast jeżeli chodzi o minusy diety kopenhaskiej, to trzeba przyznać, że jest ona bardzo rygorystyczna i wymaga ogromnych wyrzeczeń. Może być również szkodliwa dla zdrowia. Stosujesz ją na własne ryzyko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here