Ekspozycja
Pexels.com

Szukasz skutecznych sposobów, żeby poprawić jakość wykonywanych przez Ciebie zdjęć? Zastanawiasz się nad tym, jak wykorzystać ekspozycję do tego, żeby wykonywać kadry zgodne z Twoimi wyobrażeniami? Sprawdź, czym jest prawidłowa ekspozycja w fotografii. Dzięki temu będziesz mógł tworzyć takie kadry, jakich tylko zapragniesz.

Czym jest ekspozycja w fotografii?

Ekspozycja w fotografii jest to ilość światła, która jest niezbędna do wykonania dobrej jakości zdjęcia. Zdjęcie o dobrej ekspozycji to zdjęcie odpowiednio naświetlone. W jaki sposób możesz zrobić taką fotografię? Musisz pamiętać o tym, że właściwie naświetlone zdjęcie, jest właśnie takie, jakie chciałbyś mieć. Dlatego już na samym początku tego artykułu, chcielibyśmy bardzo mocno podkreślić, że efekt, jaki chcesz uzyskać, jest dokładnie taki, jak w Twojej wyobraźni. Zastanów się nad tym, jak powinno wyglądać idealne zdjęcie. Właśnie tak będą wyglądały Twoje pracy, gdy będziesz miał odpowiednią ekspozycję.

Ekspozycja
Pexels.com

Czy można w jakiś sposób wpłynąć na ekspozycję w fotografii?

Ustawienie ekspozycji jest zależne od prawidłowego określenia takich trzech parametrów, jak: czas, przysłony oraz czułość. Czas naświetlania to okres, w czasie którego migawka jest otwarta. Umożliwia ona dotarcie światła do matrycy lub film. Czas naświetlania jest określany w sekundach oraz w jej częściach. Przysłona w obiektywie jest to wielkość otworu, który możesz regulować i dzięki temu decydować, jak duża ilość światła dotrze do matrycy albo do filmu. Trzeci i ostatni ważny parametr to czułość. Jest to wrażliwość matrycy lub filmu na światło. Wyraża się ją w ISO. Właściwe połączenie tych trzech zmiennych, czyli czasu, przysłony oraz czułości, ma wpływ na to, czy Twoje zdjęcie jest odpowiednio naświetlone, czy jest fatalnie naświetlone. Bardzo ważne znaczenie ma tutaj również dość intensywne obserwowanie histogramu. Jednak czasami jest to niewystarczające i nie zapewnia dobrej jakości zdjęć. Ekspozycja w fotografii ma również znaczenie artystyczne. Aparat fotograficzny nie posiada przecież możliwości oceny, czy wykonywane przez niego zdjęcie Ci się spodoba. Czasami może być nawet tak, że ekspozycja jest prawidłowa, ale kadr zupełnie minie się z Twoimi oczekiwaniami. Prawdziwa fotografia polega na połączeniu wiedzy technicznej z umiejętnościami artystycznymi. Wśród wielu możliwości połączenia przysłony oraz czasu ekspozycji zazwyczaj jest jedna jedyna, która jest w stanie spełnić Twoje wymagania. Cała trudność polega na tym, żeby ją odnaleźć.

Ekspozycja
Pexels.com

Jak uzyskać poprawną ekspozycję fotografii?

Właściwa ekspozycja fotografii to prawie matematycznie wyrażona wartość, która zagwarantuje prawidłowy rozkład jasnych oraz ciemnych tonów na fotografii. Nie może być na niej niedoświetleń i prześwietleń. Za taką ekspozycję odpowiada tryb automatyczny w aparacie fotograficznym. Przy trybie manualnym staje się to o wiele bardziej skomplikowane. Jeżeli jesteś takim fotografem, który uważa, że każde wykonywane przez niego zdjęcie jest odzwierciedleniem tego, w jaki sposób on patrzy na rzeczywistość, to możesz sobie pozwolić na wiele, wiele więcej. Możesz ustawiać ekspozycje zgodne ze swoją wizją, a nie z matematycznymi wyliczeniami. Jeżeli chcesz, aby dany przedmiot miał trochę inny kolor, niż ma to miejsce w rzeczywistości, to nie ma w tym nic złego. To dla Ciebie to zdjęcie ma być perfekcyjne. Jeżeli jest to oznacza, że taka ekspozycja również jest perfekcyjna. Nietypowa ekspozycja może się odnosić nie tylko do koloru fotografowanych przedmiotów, ale również do efektu rozmycia. Jeżeli taka jest Twoja artystyczna wizja, to również nie widzimy w tym nic złego. Oczywiście, że jest kilka ogólnych zasad, które mówią o tym, że unikać błędów ekspozycji. Za pomyłki uważamy wszystkie te zdjęcia, które mają niedoświetlenia niezgodne z Twoimi wyobrażeniami. Nowoczesne aparaty cyfrowe coraz dokładniej dobierają trzy wspomniane przez nas wcześniej parametry ekspozycji. Nawet przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych są one w stanie poradzić sobie świetnie z ekspozycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here