Dobry fotograf
Pexels.com

Czy bardziej istotny jest dobry aparat fotograficzny czy skoncentrowanie się na odpowiednim kadrowaniu? Czy właściwym pomysłem jest czerpanie inspiracji od innych fotografów? Czy edycja zdjęć jest potrzebna? Jeżeli jesteś początkującym fotografem, to z pewnością walczysz z tym wszystkimi wątpliwościami. Masz też wiele innych pytań. Poniżej znajdziesz kilka rad dla początkującego wielbiciela robienia zdjęć, które z pewnością Ci się przydadzą.

Najważniejsze jest wykonywanie bardzo dużej ilości zdjęć

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Ta rada dotyczy nie tylko początkujących sportowców, ale również początkujących fotografów. Swój aparat fotograficzny powinieneś zabierać ze sobą za każdym razem, gdy tylko wyjdziesz z domu. Możesz fotografować na ulicy, u znajomych, a nawet w swoim własnym domu, jeżeli wydarzy się coś ciekawego. Dbaj o to, żeby Twoje fotografie były osadzone wokół jednej tematyki. W praktyce tylko wtedy nauczysz się dobrze obsługiwać aparat, będziesz też umiał komponować kadry.

Patrz na to, co robią inni i czytaj książki o fotografii

Praktyka jest ważna, ale nie możesz również zapomnieć o teorii. Gdy uwielbiasz robienie zdjęć, to pewnie cały swój wolny czas poświęcasz na to, żeby być na bieżąco z różnymi galeriami, fotoblogami albo wpisami na portalach fotograficznych. To dobrze. Jednak, jeżeli chcesz się rozwijać, to bardzo ważne jest też to, żebyś śledził to, co robią najbardziej znani fotografowie na świecie. Warto śledzić na przykład działania: agencji Magnum, VII lub Noor. Jeżeli chcesz wiedzieć, w jaki sposób tworzy się dobre fotografie, to warto o tym trochę poczytać. Interesujące mogą być dla Ciebie na przykład wszystkie podręczniki kadrowania albo biografie sławnych fotografów. Kolejną wartościową lekturą dla Ciebie mogą być magazyny fotograficzne. W Polsce niestety nie ma dużego wyboru, a drukowane zagraniczne czasopisma są zwyczajnie drogie. Jednak nie załamuj się. W internecie możesz znaleźć wiele internetowych wydań drukowanych pism lub internetowych magazynów.

Dobry fotograf
Pexels.com

Radź się u doświadczonych fotografów

Najważniejsze jest rozmawianie o fotografii z innymi fotografami, którzy mają większe doświadczenie od Ciebie. Od każdej osoby z branży można się czegoś nauczyć. Warto wymieniać się doświadczeniami. Nie ma nawet nic złego w tym, żeby podejść do nieznajomego fotografa i chwilę porozmawiać. Może wyniknie z tego nawet jakaś ciekawa znajomość? Dobrym pomysłem jest pytanie innych osób z branży o rady dotyczące na przykład konkretnych ustawień lub modeli aparatów fotograficznych. Fotografowie mają to do siebie, że najczęściej są to osoby kontaktowe i otwarte, które chętnie dzielą się z innymi swoją wiedzą.

Bierz udział w różnych projektach, wystawach oraz konkursach

Gdy poznajesz nowych ludzi, to masz również okazję do tego, żeby uczestniczyć w różnego rodzaju projektach fotograficznych, warsztatach oraz zbiorowych wystawach. Tego rodzaju działania pozwolą Ci zdobyć nowe, cenne doświadczenia i kontakty. Dzięki nim możesz spojrzeć na fotografowanie z zupełnie innej strony. Dobrym pomysłem jest również branie udziału w różnego rodzaju konkursach fotograficznych. Nie tylko możesz wygrać cenne nagrody, ale również nauczyć się, czym różnią się Twoje zdjęcia, od tego, co proponują inni fotografowie.

Znany fotograf
Pexels.com

Wypróbuj nowe techniki i style fotografowania

Fotografie dzieli się na bardzo wiele rodzajów. Można tutaj wymienić na przykład: fotoreportaż, zdjęcia studyjne, krajobrazowe, przyrodnicze. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą dziedziną sztuki, to dobrze jest sprawdzisz, w którym rodzaju fotografii czujesz się najbardziej pewnie. Każdy gatunek fotografii ma swoje cechy wyróżniające i nie w każdym gatunku możesz czuć się dobrze. Każdy fotograf ma talent do pewnych zdjęć, a do innych trochę mniejszy i nie ma w tym niczego złego. Masz całe życie na to, żeby odkrywać zupełnie nowe gatunki fotografii. Jednak jeżeli jesteś początkującym fotografem, to dobrze jest skoncentrować się na jednej dziedzinie i się w niej systematycznie rozwijać. Życzymy Ci bardzo wielu sukcesów, nie tylko zawodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here