Zdjęcie do dowodu
Pexels.com

Tym razem postanowiliśmy zająć się tematem zdjęć do dokumentów. Nie jest to z pewnością rodzaj fotografii, którą parają się znani fotografowie. Nie wymaga ona ani wysokiej jakości aparatu fotograficznego, ani wyjątkowej kreatywności fotografa. Zrobienie takiego zdjęcia w niektórych sytuacjach jest koniecznością i nie ma, co się tutaj dopatrywać drugiego dna. Zdjęcie paszportowe, zdjęcie do dowodu albo zdjęcie do prawa jazdy nie jest portretem, chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać. Pewnie tak samo, jak większość ludzi nie lubisz nudnych wizyt w urzędach. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w zrobieniu takiego zdjęcia, które będzie bez żadnych zastrzeżeń przyjęte przez każdą instytucję państwową.

Zmieniają się wymagania

Gdy urodziłeś się w 1989 roku, to z pewnością zmieniłeś dowód osobisty albo zaraz będziesz to musiał zrobić. Bez zdjęcia do dowodu, nie w tej sprawie nie załatwisz. Z tego względu wymianę dowodu osobistego najlepiej jest rozpocząć od wykonania właściwej fotografii. Warto tutaj podkreślić, że od 2015 roku, zmienił się wygląd dowodów osobistych oraz wymagania w zakresie samych zdjęć do nich. Musisz pamiętać o tym, że to nie urzędnik, podejmuje decyzję o tym, czy Twoje zdjęcie jest odpowiednie, czy nie. Tak, samo, jak Ty, musi się od stosować do obowiązujących przepisów prawa.

Zdjęcie do dowodu
Pexels.com

Ile zdjęć do dowodu będzie Ci potrzebnych?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami są to dwie aktualne fotografie twarzy. Muszą być one takie jak zdjęcia paszportowe. Oznacza to, że muszą być one zrobione frontem, a nie z lewego profilu. Może zabrzmi to trochę nietypowo, ale na tych zdjęciach powinieneś mieć naturalny wyraz twarzy i zamknięte usta. Twoja skóra musi mieć naturalny kolor. Oznacza to, że fotograf nie może stosować tutaj zwiększonych kontrastów w programie graficznym. Oprócz tego bardzo istotne są Twoje oczy. Najważniejsze są źrenice. Trzeba je wyjątkowo wyraźnie pokazać. Na zdjęciu do dowodu nie możesz mieć żadnego nakrycia głowy, ani okularów. Włosy nie mogą zasłaniać twarzy. Co ciekawe, na takim zdjęciu nie muszą być widoczne Twoje uszy.

Zdjęcie do dowodu
Pexels.com

Jakie wymiary powinno mieć zdjęcie do dowodu?

Standardowy format to 35×45 mm. Nie może być inny, ponieważ zdjęcie do dowodu osobistego, musi być zaakceptowane przez komputer. Urządzenie nie przyjmie innego formatu i koło automatycznie się zamyka. Gdy coś będzie nie w porządku z Twoją fotografią do dowodu osobistego, to i tak, nie uda Ci się przekonać urzędnika, nawet jeżeli będzie miał on wybitnie dobry dzień. Pamiętaj o tym, że przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty, najważniejsze jej prawidłowo wykonane zdjęcie.

W jaki sposób robione są zdjęcia do dowodów osobistych dla dzieci?

Dokument tożsamości, nazywany inaczej dowodem osobistym, jest bardzo mocno kojarzony z dawno wyczekiwaną pełnoletniością. Człowiek wtedy czuje się wolny. Może sam sobie kupić piwo lub mieć prawo jazdy. Małe dzieci również mogą mieć dowody osobiste. Są one wyrabiane po to, żeby maluch mógł wyjechać za granicę wspólnie z rodzicami. Zdjęcie do dokumentów dla dziecka do 5 lat zwiąże się z koniecznością spełnienia mniejszej ilości wymagań, niż w przypadku fotografii dla osoby dorosłej. Tak samo, jak w przypadku osoby dorosłej, zdjęcie takie, trzeba zrobić co najmniej sześć miesięcy przez złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Zdjęcie do dowodu dla dziecka musi być na jednorodnym, jasnym tle. Twarz dziecka nie może być zasłonięta włosami. W tle nie mogą być widoczne inne osoby.

Czy takie zdjęcie do dowodu można zrobić samemu, czy lepiej iść do fotografa?

Fotografie do dokumentów wiąże się z wieloma wymaganiami, których należy przestrzegać. Najlepiej jest oddać się w ręce specjalisty, który wyróżnia się znajomością wszystkich wytycznych. Zrobi on takie zdjęcie do dokumentu bardzo szybko i zgodnie z wymogami prawnymi. Jeżeli zależy Ci na wykonaniu takich zdjęć samodzielnie, to musisz pamiętać o wytycznych. Dzięki temu zaoszczędzisz bardzo dużo czasu i nerwów. Życzymy Ci jak najszybszego załatwienia nowego dowodu osobistego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here