Baton proteinowy
Needpix.com

Batony proteinowe stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Są podobno niezwykle zdrową przekąską dla sportowców oraz osób, które dużo ćwiczą. Jak działają batony proteinowe? Co w sobie zawierają? Czy mają w sobie dobrze przyswajalne białko? Czytaj dalej, a z pewnością odpowiemy na te wszystkie pytania.

Jakie działanie mają batony proteinowe?

Batony proteinowe często są określane mianem tak zwanego super food, czyli jedzenia funkcjonalnego. Batony proteinowe mają pomagać w odchudzaniu oraz w zwiększaniu masy mięśniowej. Reklamy mówią dodatkowo o tym, że batony proteinowe są dodatkowym źródłem białka i dobrze zaspokajają głód. Batony tego rodzaju mają w sobie zwiększoną ilość białka. Jednak nie można zapominać też o tym, że znajduje się w nim też wysoka zawartość węglowodanów i że mają one dużą wartość energetyczną. Te batony często są zachwalane przez sportowców, którzy są na redukcji, ponieważ wtedy muszą oni spożywać bardzo duże ilości białka. Batony proteinowe szybko dostarczają składników odżywczych i doskonale zaspokajają głód. Natomiast jedzenie ich w dłuższej perspektywie może zwiększać ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby oraz zwiększyć wagę. Dlaczego? Przecież przed chwilą pisaliśmy o tym, że po te batony często sięgają osoby, które są na diecie. Tak, ale batony, które mają naprawdę kiepski skład zawierają duże ilości kalorii i cukrów, więc mogą spowodować wzrost wagi. Niestety reklama to jedno a rzeczywistość drugie.

Baton proteinowy
Needpix.com

Czy batony proteinowe tuczą?

Chcemy tutaj jeszcze rozwinąć ten temat, bo jest on bardzo kontrowersyjny. W teorii batony proteinowe, powinny mieć idealne składy, być zdrowe i pomagać osobom, które się odchudzają w pozbyciu się kilku zbędnych kilogramów. Jednak w rzeczywistości bywa zupełnie inaczej. W batonie proteinowym znajdują się składniki, które błyskawicznie się uwalniają. W związku z tym do krwi w szybkim tempie dostaje się bardzo duża ilość glukozy. Z jednej strony batony proteinowe dodają energii jak nic innego, a z drugiej ich regularne jedzenie może powodować tak zwane skoki insulinowe. Szybko dodają energii, ale jednocześnie szybko czujesz głód. Tworzy się taki zamknięty krąg. Poza bardzo korzystnym dla organizmu białkiem, w batonach proteinowych również znajdują się zazwyczaj rakotwórcze tłuszcze trans. Warto wspomnieć też o cukrach prostych, które szybko zaspokajają głód i o sztucznych substancjach słodzących, konserwantach.

Ile białka znajduje się w batonach proteinowych?

Białko w najlepszym wypadku stanowi połowę batonika proteinowego. Białka zależnie od producenta występują w postaci: białka jaj, kazeiny, L-glutaminy, izolatów lub hydrolizatów białek serwatkowych albo białka sojowego. W batonach proteinowych, które można obecnie kupić w wielu sklepach, poziom białka jest różny. Dlatego zawsze warto sprawdzić, ile białka zawiera konkretny batonik proteinowy. Wiadomo, że poza zapotrzebowaniem kalorycznym, powinieneś również brać pod uwagę ilość przyjmowanego białka. Jeżeli jest go w diecie zbyt dużo, to stanowi ono obciążenie dla nerek. Jeżeli przez długi czas będziesz jadł zbyt duże ilości protein, to możesz doprowadzić u siebie do zmian z nerkach, które mogą być nieodwracalne. Trzeba uważać.

Baton proteinowy
Needpix.com

Kiedy mimo wszystko sięgnąć po batony proteinowe?

Na pewno batonów proteinowych nie można traktować jako elementu codziennej diety. Poza dobrymi dla Twojego organizmu białkami, znajdują się w nich również tłuszcze nasycone oraz węglowodany proste. Właśnie z tego względu batony proteinowe są dobre tylko w takiej sytuacji, gdy szybko musisz dostarczyć do Twojego organizmu białka, a nie możesz zjeść pełnowartościowego posiłku. Duża zawartość białka w batonach proteinowych powoduje, że są one dobre dla osób, które uprawiają sporty siłowe. Takie osoby chcą ograniczyć ilość tkanki tłuszczowej i zwiększyć ilość masy mięśniowej. Białko zawarte w batonikach proteinowych może korzystnie wpływać na budowanie mięśni. Jednak nie można ich spożywać w zbyt dużych ilościach, ponieważ zawierają one dużo tłuszczów i cukrów prostych.

A Wy jak często sięgacie po batoniki proteinowe? Czy je lubicie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here