Słodzik
Pixabay.com

Cukier jest chyba najpopularniejszą substancją słodzącą na świecie. Jej jedzenie może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, w szczególności, gdy jesz tak dużą ilość słodyczy, że przewyższa ona Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Naturalne słodziki zawierają o wiele mniej kalorii, nie są pożywką dla bakterii. Są uważane za zdrowsze od białego cukru. Słodziki to między innymi: ksylitol, stewia i erytrytol.

Co jest lepsze dla zdrowia? Słodzik, czy cukier?

Pewnie zastanawiasz się nad tym, jeżeli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia. Powinieneś całkowicie zrezygnować z białego cukru, jeżeli masz nadwagę lub jesteś otyły. Dotyczy to Ciebie również wtedy, gdy się odchudzasz. Słodzik jest odpowiedni też dla osób, które chorują na cukrzycę. Najzdrowsze słodziki to te naturalne, czyli stewia, ksylitol oraz erytrytol (erytrol).

Słodzik
Pixabay.com

Jakie są rodzaje słodzików?

Słodziki dzielą się na naturalne i sztuczne. Naturalne słodziki otrzymywane są w roślin. Natomiast sztuczne są produkowane w laboratorium. Cukier też należy zaliczyć do naturalnych substancji słodzących. Jednak jest niezdrowy i z tego powodu ludzie zaczęli szukać dla niego zdrowego zamiennika. Gdy popatrzy się na właściwości słodziku i cukru, to to porównanie wypada na korzyść dla słodziku. Jednak musisz pamiętać o tym, że nie każdy słodzik ma tak samo dobry skład, a co za tym idzie tak samo dobre właściwości zdrowotne. Słodzik naturalny może być zdrowszy niż cukier. Nie odnosi się to do słodzików sztucznych, które niestety stosowane przez dłuższy czas mogą być równie szkodliwe dla organizmu ludzkiego jak biały cukier.

Słodzik
Pixabay.com

Co warto wiedzieć na temat słodzików naturalnych?

Słodziki naturalne to ksylitol, stewia, erytrol, tagatoza. Jedne naturalne słodziki są bardziej, a drugie mniej korzystne dla zdrowia. Te pozytywnie działające to między innymi stewia. Ona jest 300 razy słodsza od cukru białego, nie zawiera żadnych kalorii i ma zerowy indeks glikemiczny. Posiada dość charakterystyczny, miętowy smak. Czasami może być nawet gorzka. Jedzenie tego słodzika nie powoduje próchnicy. Za to może obniżać ciśnienie krwi oraz wspomagać regenerację tkanek. Ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Maksymalna dawka stewii na dzień to 4 miligramy na kilogram masy ciała. Kolejny naturalny słodzik to ksylitol. Jest to inaczej cukier brzozowy. W smaku jest on podobny do białego cukru. Tak samo, jak stewia ma miętowy posmak. Jego kaloryczność to 240 kcal w 100 gramach, więc nieporównywalnie mniej niż zwykły cukier ma też dość niski indeks glikemiczny. Ma działanie przeciwpróchnicze i zwiększające przyswajalność wapnia. Zapobiega rozwojowi grzybicy. Maksymalna dawka ksylitolu na dzień to 15 gramów. W większych ilościach daje efekt przeczyszczający. Następny naturalny słodzik, który chcielibyśmy omówić, to erytrol. Jest on wytwarzany z odpadowej gliceryny. Na samym początku był produkowany z owoców. Ma chłodny posmak i jest trochę mniej słodki niż biały cukier. Wykazuje działanie przeciwpróchnicze. zawiera od 20 do 40 kcal w 100 gramach. Cechuje się zerowym indeksem glikemicznym. Nie powinno się spożywać go więcej niż 50 gramów na dobę, ponieważ daje efekt przeczyszczający. Zresztą tak, jak większość słodzików. Kolejny naturalny słodzik na naszej liście, to tagatoza. Jest ona wytwarzana z d-galaktozy. W naturalnej postaci występuje w mleku oraz w owocach. Posiada bardzo zbliżony poziom słodkości do cukru. zawiera 150 kcal w 100 gramach, Posiada niski indeks glikemiczny wynoszący 7,5. Nie przyczynia się do powstawania próchnicy. Ma pozytywny wpływ na mikroflorę bakteryjną w jelitach, przez co wspiera działanie układu pokarmowego. Jest odpowiedzialny też za wzmocnienie odporności i nie powoduje biegunek. Można go spożywać bez żadnych ograniczeń.

Biorąc pod uwagę te wszystkie pozytywne właściwości naturalnych słodzików, chyba nie masz już absolutnie żadnych wątpliwości, że są one o wiele korzystniejsze dla organizmu niż biały cukier. Pora zamienić go na któryś z opisanych przez nas naturalnych słodzików. Na pewno szybko zaobserwujesz tego pozytywne efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here