Suplementy diety
Pixabay.com

Polacy na suplementy diety wydają najwięcej spośród wszystkich narodów w Europie. Dają się nabierać na chwyty marketingowe, mimo że wiedzą, że to nie jest lek. Czy naprawdę wszyscy musimy brać mnóstwo witamin, aby w ogóle funkcjonować? Czy jakiekolwiek suplementy diety działają?

Które suplementy diety są najpopularniejsze?

Polacy najczęściej sięgają po magnez, witaminę A i E. Równie chętnie kupowane są wszelkie suplementy, których zadaniem jest poprawienie urody. Każda Polka chce mieć zdrowe paznokcie, skórę i włosy. A to na najlepsze jest oczywiście tabletka. Ostatnią grupą suplementów są te, których zadaniem jest poprawa funkcjonowania układów pokarmowego, moczowego, kostno–mięśniowego oraz odpornościowego.

Suplementy diety
Pixabay.com

Czy można uzupełnić niedobory w diecie za pomocą suplementów?

Warto uświadomić sobie tutaj jedną rzecz. Chociaż suplementy diety są w stanie zneutralizować niedobory w diecie, to nie zastąpią one zdrowego odżywiania. Przyjmowanie suplementów diety może mieć realny wpływ na Twoje zdrowie, ale tylko wtedy, gdy konsultujesz to z lekarzem i najpierw wykonasz odpowiednie badania. Bez morfologii i określenia stężenia danego składnika we krwi, przyjmowanie suplementów jest jak wróżenie z fusów.  Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, że suplementy diety, bardzo często wchodzą w różne korelacje z lekami. Warto najpierw zapytać lekarza, czy możesz brać dany preparat i czy jest to dla Ciebie bezpieczne. Poza tym, przy zakupie suplementy diety uwzględnij jakość preparatu, pochodzenie substancji, które się w nich znajdują oraz potwierdzoną klinicznie skuteczność działania. Prawda jest taka, że ten ostatni warunek spełniają tylko między innymi: kwasy tłuszczowe Omega-3, witamina D, wapno oraz kwas foliowy.

Suplementy diety
Pixabay.com

Czy konsultacja z lekarzem jest konieczna przed przyjęciem suplementu diety?

Oczywiście. Wiemy, że poruszaliśmy już wcześniej ten wątek, ale chcielibyśmy go rozwinąć. Wiemy, że większość osób bierze suplementy diety, bo wydaje się im, że brakuje im jakiegoś składnika w diecie. Właśnie-wydaje się im. Bez odpowiednich badań krwi, nie da się tego, ani potwierdzić, ani wykluczyć. Nie kupuj jakiegoś suplementu diety, tylko dlatego, że jest reklamowany jako najlepszy. Lepiej na spokojnie porozmawiaj z farmaceutą. Powiedz mu, jakie masz objawy i co Cię niepokoi. Przerażająca jest bardzo łatwa dostępność suplementów diety. Można je kupić praktycznie wszędzie. Od apteki, przez stację benzynową, aż do sklepu spożywczego. Już ten fakt, powinien zapalić w głowach większości osób lampkę ostrzegawczą. Niestety to tak nie działa. Z jednej strony mówi się o tym, że substancje zawarte w suplementach diety słabo się wchłaniają, ale z drugiej strony może być też tak, że jeżeli ktoś bierze jednocześnie trzy różne rodzaje magnezu, to wcześniej, czy później go przedawkuje. A to z pewnością nie wpłynie korzystnie na jego zdrowie. Nie wspominając już o tym, że jakby na to nie patrzeć, przyjmowanie suplementów diety polega na łykaniu tabletek. To nie może wpłynąć korzystnie na układ pokarmowy, nawet u najbardziej odpornej na ból żołądka osoby. Warto wspomnieć też o tym, że przyjmowanie suplementów, może osłabić działanie niektórych leków. Z tego względu, jeżeli ma przykład czekasz na jakąś operację, to koniecznie poinformuj lekarza, że przyjmujesz suplementy diety. To samo dotyczy sytuacji, gdy podajesz takie substancje swojemu dziecku. To prawda, że witaminy są zdrowe, ale niekoniecznie w takiej formie. Lepiej ugotuj mu zupę pełną warzyw, niż podawać mu suplement, który zawiera wszystkie możliwe witaminy. Zdrowe zakupy to z pewnością nie torba pełna tabletek.

Kto powinien przyjmować suplementy diety?

W tej grupie znalazły się osoby dorosłe, które stosują dietę poniżej 1600 kcal/dobę, na przykład dietę doktor Dąbrowskiej. Suplementy są dobrym rozwiązaniem również dla kobiet w ciąży. Powinny one sięgnąć po kwas foliowy, żelazo, wapń oraz jod. Czasami wskazane jest też przyjmowanie innych preparatów, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Suplementy nie są niczym złym, ale tylko wtedy, gdy są brane z głową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here