Dieta doktor Dąbrowskiej
Pixabay.com

Jest to jedna z bardziej kontrowersyjnych diet. Jedni uważają ją za remedium na wszystkie dolegliwości, a inni uważają, że jest niebezpieczna dla zdrowia. Kto ma rację? Przedstawimy Ci największe wady i zalety tej diety. Tylko od Ciebie zależy, czy się na nią zdecydujesz, czy będziesz wolał jakąś bardziej sprawdzoną opcję, jak na przykład dietę wegetariańską, czy dietę lekkostrawną.

Kilka słów na temat samej Ewy Dąbrowskiej

Z wykształcenia jest ona lekarzem i specjalistą do spraw chorób wewnętrznych. Skomponowała bardzo restrykcyjną dietę detoksykacyjną. Zadaniem tej diety jest skłonienie organizmu do korzystania ze swoich własnych zasobów, a co za tym idzie do wydalania z niego nadmiaru wody oraz pozbywania się toksyn. Dieta doktor Dąbrowskiej jest oparta na częściowym albo całkowitym poście. Autorka tej diety twierdzi, że ma on korzystne działanie na cały ludzki organizm.

Należy tutaj jeszcze podkreślić, że przy układaniu tej diety doktor Dąbrowska bazowała na swojej pracy naukowej odnoszącej się do chorób cywilizacyjnych oraz leczenia ich za pomocą zdrowego jedzenia. Właśnie w taki sposób powstała ta słynna dieta warzywno-owocowa. Zadaniem tej diety jej zwiększenia możliwości obronnych organizmu oraz odtruwanie organizmu. Dieta doktor Dąbrowskiej ma również zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne. Warto wspomnieć o tym, że doktor Ewa Dąbrowska opracowała również dietę Daniela, która jest specyficzną półgłodówką. Jej celem jest poprawa trawienia oraz oczyszczenie organizmu z toksyn.

 

Jakie są zasady diety Dąbrowskiej?

W czasie stosowania tej diety można jeść tylko i wyłącznie niskoskrobiowe warzywa oraz pewnego rodzaju owoce. Najważniejszym zadaniem diety doktor jest usunięcie z organizmu toksyn, poprawienie stanu zdrowia i jakości snu. Trzeba przyznać, że to brzmi całkiem nieźle. Dieta doktor Ewy Dąbrowskiej opiera się również na założeniu, że dzięki tej detoksykacji może ona zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory oraz inne choroby cywilizacyjne. Wiadomo, że jedzenie warzyw i owoców jest bardzo zdrowe. Jednak, czy na pewno na takich zasadach, jak jest to określone w tej diecie? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zachęcamy do dalszej lektury.

Dieta doktor Dąbrowskiej
Pixabay.com

Dieta czy post?

Dieta doktor Dąbrowskiej to warzywno-owocowy post. Jest on czasami traktowany również jako dwuetapowy program odchudzający. Oznacza to, że w pierwszym etapie osoba miała pozbyć się z organizmu toksyn, a w drugim dopiero zacząć chudnąć. Dieta doktor Dąbrowskiej czasami jest nazywana również leczniczym postem. Przez cały czas trwania diety można jeść tylko i wyłącznie warzywa oraz owoce. Gdy tę dietę już się zakończy, to można spożywać poza owocami i warzywami, tylko rośliny strączkowe, ziarna i orzechy. Dieta doktor Dąbrowskiej powinna trwać około sześciu tygodni.

Dieta doktor Dąbrowskiej
Pixabay.com

Jak wyglądają posiłki?

W ciągu dnia można zjeść trzy główne posiłki oraz dwie przekąski. Kaloryczność wszystkich dań razem wziętych powinna wynosić od 400 do 600 kcal. To jest niesamowicie mało. Już dieta 1000 kcal wydaje się ryzykowna dla organizmu. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat samych posiłków? Posiłki powinny się składać tylko z warzyw oraz z owoców.  Można jeść warzywa: cebulowe (cebulę i pora), liściaste (zioła i sałata), dyniowate (ogórki, cukinia), kapustne (brokuł, kalafiora), psiankowate (ziemniaki są zakazane) oraz korzeniowe (buraki, rzodkiew, marchew i pietruszka). Ta lista i tak może wydawać się mocno ograniczona, ale z owocami jest o wiele gorzej, ponieważ można jeść tylko i wyłącznie: jabłka, grejpfruty, cytryny i jagody. Wszystkie posiłki powinny być przygotowywane z jak najmniej przetworzonych produktów. Znaczy to, że te wszystkie wymienione wcześniej warzywa i owoce można tylko piec albo gotować na parze. W dodatku jest całkowity zakaz używania soli. Można stosować tylko naturalne zioła. Dozwolone napoje to: woda niegazowana, naturalne herbaty ziołowe oraz wywary warzywne. Chociaż warzywa i owoce są bardzo silnymi przeciwutleniaczami, a w dodatku mają właściwości regenerujące i oczyszczające, to mimo wszystko stosowanie takiej diety może być niebezpieczne dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here