Cynamon
Pixabay.com

Zapach cynamonu jest czymś tak pięknym, że aż niezapomnianym. Kojarzy się z pieczeniem piernika albo domowej szarlotki. Cynamon doskonale smakuje połączeniu z herbata, kawą, powidłami oraz z grzanym winem. Co ciekawe, bardzo dobrze komponuje się również z mięsem i z rybami. Jest powszechnie stosowaną przyprawą, o której tak niewiele wiemy. Pora to zmienić!

Skąd bierze się cynamon?

Z cynamonowca. Tak. I to nie jest żart. Cynamonowiec jest wiecznie zieloną rośliną. Jest znany już od czasów starożytnych. Jest zaliczany do rodziny wawrzynowatych. W tej rodzinie znajduje się ponad 250 gatunków oraz krzewów. Najpopularniejsze są trzy odmiany: cynamonowiec cejloński (Cinnamomum zeylanicum), cynamonowiec wonny (cynamonowiec chiński lub kasja- Cinnamomum cassium), cynamonowiec kamforowy (Cinnamomum camphora). Ten ostatni jest największą z tych trzech odmian.

Pierwotne zastosowania cynamonowca

Na początku poszczególne części rośliny stosowano do sporządzania kadzideł, balsamowania zwłok. Były też wykorzystywane jako naturalny surowiec leczniczy. Przepowiednie świętej Hildegardy, mówiły o tym, że, gdy w domu jest cynamon, to rodzina jest chroniona przed zarazą i innymi chorobami. Natomiast kora cynamonowca była stosowana do perfumowania egipskiego piwa, wina oraz nadawania zapachów daniom i wypiekom. Tak samo, jak dzisiejsza przyprawa o nazwie cynamon.

Pozyskiwanie cynamonu

Aktualnie za najcenniejszą odmianę uznaje się cynamonowiec cejloński (Cnanamomi cartex). W korze jej młodych gałęzi znajduje się około 0,5 do 4 procent surowca, z którego pozyskiwany jest olejek (Oleum Cinnamoni). Wspomniana substancja ma zastosowanie na przykład w farmacji oraz w kosmetyce. Z wysuszonej kory tej rośliny pozyskuje się jedną z najpopularniejszych przypraw na świecie, czyli cynamon. Ma on ciepły, korzenny smak z lekko piekącą nutą. Nie da się go zapomnieć.

Jakie właściwości posiada cynamon?

Jest on bardzo powszechnie wykorzystywany. W kosmetyce produkuje się kremy i perfumy z jego dodatkiem. Olejek cynamonowy używany jest również w stomatologii. Można go spotkać w naturalnych pastach do zębów, ponieważ zmniejsza on zapalenie dziąseł, działa odświeżająco oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Cynamon jest czasami dodawany również do gum do żucia, aby trochę złagodzić ich miętowy smak. Czasami dodaje się go też do leków.

Cynamon
Pixabay.com

Cynamon jest pomocny przy dolegliwościach układu trawiennego

Cynamon pomaga w przypadku wzdęć, niestrawności, skurczów jelit i żołądka, biegunek i przy braku apetytu. W dodatku cynamon może zapobiegać wrzodom żołądka, zatruciom pokarmowym oraz łagodzić nadkwaśność w przełyku.

Cynamon korzystnie działa na ciśnienie i poziom cukru we krwi

Cynamon wykazuje również działanie przeciwmiażdżycowe i obniża ciśnienie tętnicze. Zmniejsza również stężenie glukozy we krwi oraz zwiększa insulinowrażliwość komórek. Jest bardzo polecany dla osób, które chorują na cukrzycę.

Pozostałe właściwości cynamonu

Cynamon pomaga w leczeniu przeziębień oraz dolegliwości górnych dróg oddechowych. Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Występuje między innymi w tak zwanej maści tygrysiej. Wykazuje też  działanie przeciwnowotworowe, antyutleniające i przeciwmutagenne. Pod tym względem jest on bardzo podobny do zielonej herbaty. Jest często dodawany również do ziołowych preparatów przeciwbakteryjnych, na przykład maści na trądzik, ponieważ ma działanie antyseptyczne. Ma również właściwości przeciwreumatyczne. Za pomocą olejku z cynamonowca chińskiego można również leczyć gruźlicę. Natomiast z cynamonowca kamforowego uzyskuje się kamforę o właściwościach rozgrzewających.

Cynamon
Pixabay.com

Czy osoby chore na cukrzycę mogą jeść potrawy z cynamonem?

Jak najbardziej tak i jest to nawet wskazane. Cynamon jest odpowiedzialny za zwiększenie efektywności glukoneogenezy, czyli tworzenia glukozy w wątrobie. Nie zagłębiając się już w ten proces biologiczny, trzeba tutaj tylko podkreślić, że poprawia on insulinowrażliwość komórek. Cynamon jest również odpowiedzialny za spowolnienie wchłaniania glukozy z jelita cienkiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here