Dieta lekkostrawna
Pixabay.com

Dieta lekkostrawna polecana jest dla osób, które mają różnego rodzaju problemy z funkcjonowaniem układu trawiennego. Co jeść, gdy lekarz zalecił Ci spożywanie lekkostrawnych posiłków? Jakie produkty są dla Ciebie korzystne? Jak robić zdrowe zakupy, które będą zawierały produkty dobre dla Ciebie?  Na co zwrócić uwagę przy ich przygotowywaniu? Odpowiemy na wszystkie te pytania. Zachęcamy do dalszej lektury.

Czym wyróżnia się dieta lekkostrawna?

Ta dieta polega na zmianie żywienia podstawowego. Z codziennych posiłków wyklucza się produkty, które są ciężkostrawne. Dzięki temu układ pokarmowy nie jest zbyt obciążony. Warto jeszcze dodać, że prawidłowo skomponowana dieta lekkostrawna dostarcza odpowiedniej ilości energii oraz związków odżywczych organizmowi. Zadaniem diety jest odciążenie przewodu pokarmowego albo jego części, jeżeli dana osoba ma problem z jego działaniem. Najważniejszy w tej diecie jest właściwy dobór produktów i odpowiednie przygotowywanie posiłków. Dieta lekkostrawna, jak sama jej nazwa wskazuje ułatwia trawienie oraz wchłanianie składników odżywczych. Ma bardzo korzystny wpływ na stan odżywienia oraz zdrowia u osób z problemami trawiennymi.

Dieta lekkostrawna
Pixabay.com

Jakie potrawy są zakazane w tej diecie?

Wszystkie, które mają w sobie duże ilości tłuszczu, błonnika pokarmowego oraz związków gazotwórczych. Zabronione są również potrawy, które mogą podrażniać układ trawienia, na przykład ocet albo ostre przyprawy. W dobrze skomponowanej diecie lekkostrawnej 12 procent energii powinno pochodzić z białka, 30 procent energii z tłuszczów roślinnych, maksymalnie 65 procent energii to węglowodany. W dodatku dieta lekkostrawna powinna dostarczać 20-25 gram błonnika dziennie. Musi być on rozpuszczalny w wodzie. Podaliśmy tutaj takie bardzo podstawowe proporcje, ponieważ dokładne ilości procentowe w diecie lekkostrawnej mogą się różnić w zależności od tego, na jaką chorobę cierpi dana osoba. Jasne i oczywiste jest natomiast to, że w tej diecie występują zmniejszone ilości: błonnika, tłuszczu, sodu oraz związków pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Dieta lekkostrawna musi być ustalona przez lekarza! Nie polecamy tutaj bazowania na przepisach znalezionych w internecie, czy ofertach cateringu dietetycznego.

Dieta lekkostrawna
Pixabay.com

Spożywanie jakich produktów jest zalecane przy diecie lekkostrawnej?

Jeżeli chodzi o produkty zbożowe, to dobrym wyborem będzie: czerstwe pieczywo jasne,  drobne kasze (manna, kukurydziana, krakowska, jęczmienna), ryż biały oraz drobne makarony pszenne. Z nabiału polecamy mleko (zarówno zsiadłe, jak i zwykłe), jogurty, kefiry, biały ser, twaróg oraz jajka na miękko i na twardo. Z mięs w diecie lekkostrawnej występują: chuda wołowina, cielęcina, kurczak, chude ryby (pstrąg, sola, leszcz, sandacz, morszczuk), chude wędliny (polędwica, szynka wołowa oraz wieprzowa). Z tłuszczów polecamy: masło, słodką śmietankę, oleje roślinne oraz miękkie margaryny. Nie może w niej również zabraknąć warzyw, ale muszą być one gotowane, a nie smażone. Jedyne dozwolone słodycze to miody, dżemy i przeciery owocowe.

Jakie ilości mięsa są dozwolone w diecie lekkostrawnej?

To mięso, które można obecnie kupić w sklepach niestety nie jest już tak zdrowe, jak to, które było dostępne, na przykład 10 lat temu. Dlatego dietetycy biją na alarm i zalecają ograniczenie spożywania mięsa. Nie powinno się go jeść więcej niż pół kilograma na tydzień. Uwaga! To pół kilo to jest wartość przed obróbką termiczną! Zbilansowana dieta lekkostrawna, która opiera się na produktach roślinnych, możesz zmniejszyć zagrożenie chorobami serca, cukrzycą oraz rakiem. Dzięki takiej diecie można również pozbyć się kilku zbędnych kilogramów oraz jest ona korzystna dla osób, które cierpią na stany zapalne jelit. Jeżeli z jakiś przyczyn na przykład zdrowotnych, nie możesz ze swojej diety w tak dużym stopniu wyeliminować mięsa, to możesz zapytać lekarza o dietę semiwegetariańską. Pamiętaj zawsze o tym, żeby wyeliminowane produkty zwierzęce zastępować mądrze dobranymi produktami roślinnymi. Tylko wtedy zapewnisz organizmowi odpowiednią ilość kalorii oraz wartości odżywczych. Najlepsze zamienniki mięsa to: tofu, tempeh, seitan i cieciorka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here