Dieta bezglutenowa w ostatnich latach bije rekordy popularności. Produkty bez glutenu, kiedyś były nie do kupienia, dziś wręcz ,,wychodzą” ze sklepowych półek. Niektórzy jedzą je, żeby schudnąć, poprawić sobie nastrój lub polepszyć zdrowie. Na czym polega dieta bezglutenowa? Czy jest dla każdego? Komu może pomóc, a komu zaszkodzić?
Czym wyróżnia się dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa to taka, która nie ma w sobie produktów z glutenem. Ta ostatnia substancja jest mieszaniną białek roślinnych, które znajdują się w produktach zbożowych, na przykład w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Co ciekawe, białko zawarte w owsie nie u wszystkich osób wywołuje reakcje alergiczne. Jednak w polskim zbożu często są domieszki innych zbóż i lepiej go wyeliminować z diety. Poza tymi ograniczeniami dieta bezglutenowa dostarcza odpowiednich ilości energii oraz składników odżywczych. Osoby, które ją stosują w żaden sposób nie zaburzają funkcjonowania swojego organizmu. Oczywiście tylko wtedy, jeżeli jest to robione z głową i pod kontrolą dietetyka. Jeżeli chorujesz na celiakię, to poza koniecznością wykreślenia z diety glutenu, powinieneś się kierować takimi samymi zasadami, jak wszystkie inne osoby. Robienie przez Ciebie zdrowych zakupów powinno wejść Ci w nawyk.
Co to oznacza w praktyce?
Nie mniej i nie więcej tylko to, że w Twojej diecie powinny się znaleźć produkty z każdego piętra piramidy żywieniowej. Oczywiście, że w takiej sytuacji produkty zbożowe musisz zastąpić takimi, które zawierają zboża bezglutenowe. Mamy tutaj na myśli między innymi: ryż, proso, grykę. amarantus, komosę ryżową. Możesz również dodać do swojej diety, na przykład szałwię hiszpańską, siemię lniane, suszone owoce, orzechy, pestki dyni, sezon. Wszystkie te produkty mają w sobie bardzo duże ilości żelaza oraz witamin z grupy B, witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co więcej, w Twojej diecie muszą się znaleźć produkty, które będą w sobie zawierały duże ilości pełnowartościowego białka, takie, jak: chude mięsa, ryby, jaja, mleko i jego przetwory. Alergia na gluten u bardzo wielu osób jest związana z nietolerancją laktozy, czyli cukru mlecznego. Jeżeli Ciebie to również dotyczy, to żeby dostarczyć do swojego organizmu odpowiednią dawkę wapnia, to musisz sięgnąć po wzbogacone mleko roślinne. Ostatecznością jest przyjmowanie suplementów diety z wapniem.
Kto może stosować dietę bezglutenową?
Po produkty bezglutenowe mogą sięgać nie tylko osoby chorujące na celiakię oraz z nietolerancją glutenu. W tym dwóch przypadkach jedzenie glutenu prowadzi do zanikania kosmków jelitowych. To natomiast sprawia, że zmniejsza się powierzchnia wchłaniania składników odżywczych w jelicie cienkim. W ostateczności jedzenie glutenu przez osobę z jego nietolerancją może skończyć się upośledzeniem jelita, a czasami nawet innych narządów. Dobrze jest zawsze obserwować swój organizm. Jeżeli zauważysz u siebie następujące objawy: przewlekła biegunka, zaparcia, wzdęcia, jadłowstręt, bóle brzucha oraz spadek masy ciała, to jak najszybciej powinieneś się skonsultować z lekarzem, zrobić odpowiednie badania i być może przejść na dietę bezglutenową albo chociaż dietę lekkostrawną w zależności od wyników. Jeżeli masz nietolerancję na gluten, to wprowadzenie diety bezglutenowej pozwoli zmniejszyć stan zapalny i odbudować kosmki jelitowe, a co za tym idzie znowu zwiększy się wchłanianie składników odżywczych.
Czy warto stosować tę dietę tylko i wyłącznie dlatego, że jest modna?
Absolutnie odradzamy takie działania. Jeżeli wydaje Ci się, że jesteś uczulony na gluten lub laktozę, to nie ignoruj tego. Idź do lekarza, wykonaj odpowiednie badania. Jednak w żadnym razie nie przechodź na dietę bezglutenową, tylko i wyłącznie dlatego, że masz jakieś przypuszczenia. Możesz rozstroić sobie organizm, a co za tym idzie doprowadzić do jakiejś choroby związanej z działaniem układu pokarmowego. Niektóre trendy są niebezpieczne. Z pewnością należy do nich moda na nieodpowiedzialne stosowanie różnego rodzaju diet, nie tylko bezglutenowych.