Fotografowanie w kościele
Pixabay.com

Chrzest święty, pierwsza Komunia, ślub kościelny. Te wszystkie uroczystości wymagają obecności dobrego fotografa. Zazwyczaj profesjonaliści ukończyli również specjalny kurs fotografów kościelnych. Czasami bywa tak, że osoba, która nie była na tego rodzaju kursie nie może robić zdjęć w czasie uroczystości w kościołach. Co trzeba wiedzieć na temat fotografowania w miejscach świętych? W tym wpisie skoncentrujemy się tylko i wyłącznie na obrzędach w kościele katolickim, bo to właśnie tam najczęściej robią zdjęcia polscy fotografowie. Chociaż pewnie są też czasami propozycje robienia zdjęć w synagogach, meczetach oraz w innych miejscach świętych. Zachęcamy do przeczytania naszych wskazówek dotyczących robienia fotografii w kościołach.

Najważniejsze jest to, żeby upamiętnić piękne chwile

Ślub, chrzest i Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenia w życiu każdego katolika. Najczęściej bierze w nich udział cała rodzina. To sprawia, że przywiązuje się bardzo dużą wagę do najmniejszych szczegółów. Każdy chce przeżyć ten dzień jak najpiękniej. Zależy mu również na tym, żeby te ważne chwile w jego życia sfotografował zawodowy fotograf. Musisz widzieć o tym, że w wielu kościołach obowiązują pewne reguły, jeżeli chodzi o fotografowanie ceremonii, która odbywa się w świętym miejscu. Wynika to stąd, że sam proces fotografowania, nie może być ważniejszy, niż na przykład ślub i jego oprawa duchowa. Księża zwracają bardzo dużą uwagę na to, żeby wszystkie zasady były przez fotografów przestrzegane. Fotograf powinien wykonywać swoją pracę z szacunkiem oraz z kulturą wobec wszystkich czynności, które są realizowane w czasie trwania Mszy Świętej. Gdy jesteś osobą wierzącą, to z pewnością podchodzisz do tego zagadnienia niezwykle poważne. Pewnie całe to wydarzenie traktujesz jako okazję do spotkania się z Bogiem. Na pewno nie uważasz, że najważniejszym elementem tego całego wydarzenia jest dobrze wykonana sesja zdjęciowa.

Fotografowanie w kościele
Pixabay.com

Czym charakteryzują się fotografowie kościelni?

Najczęściej biorą oni udział w specjalnym kursie fotograficznym organizowanym przez lokalną parafię. Księża uważają, że jest to bardzo istotne, ponieważ mają oni pewność, że fotograf, który będzie wykonywał zdjęcia lub filmował uroczystość będzie świadomy tego, jak powinien się zachowywać w czasie takiego wydarzenia religijnego. Księża wiedzą, że fotografowie po kursach mają wiedzę na temat struktury dokonujących się obrzędów oraz, że ich praca nie będzie przeszkadzała w czasie mszy świętej. Chodzi tutaj o spokój zarówno wiernych, którzy w niej uczestniczą, jak i o księży, którzy ją prowadzą. Kursy liturgiczne dla fotografów są organizowane przez każdą diecezję. Możesz zobaczyć w internecie gdzie i kiedy mają miejsce tego rodzaju przygotowania dla fotografów w Twojej miejscowości. Fotografowie podczas takiego kursu zdobywają wiedzę na temat tego, do jakich miejsc mogą wchodzić i w jaki sposób powinni się przemieszczać po kościele. Gdy fotograf ukończy taki kurs, to otrzymuje specjalną legitymację albo zaświadczenie. Powinien mieć je ze sobą, gdy planuje spotkanie na plebanii lub w prezbiterium przed uroczystością, na której będzie robił zdjęcia. Bywa również i tak, że osoby już na etapie zawierania umowy, będą prosiły fotografa o pokazanie tego dokumenty, żeby mieć gwarancję, że fotograf ma prawo do wykonywania zdjęć w miejscu świętym. Dokumenty, które poświadczają ukończenie kursu liturgicznego, należy, co parę lat odnawiać. To, jak przebiega taki proces, jest zależne od zasad, które panują w konkretnej kurii lub diecezji.

Fotografowanie w kościele
Pixabay.com

A co z niecodziennymi prośbami  gości w kościele?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy ma aparat fotograficzny i telefonie i wykonuje nim codziennie kilka lub kilkanaście zdjęć. Dlatego coraz częściej jest tak, że rodzice albo narzeczeni na zaproszeniach rozdawanych lub rozsyłanych rodzinie oraz znajomym umieszczają dodatkową informację, że w czasie uroczystości kościelnej zdjęcia będą wykonywane tylko i wyłącznie przez zawodowego fotografa. Na zaproszeniach powinna być również prośba, żeby goście samodzielnie nie robili zdjęć telefonami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here