Sesja w studio
Pixabay.com

Profesjonalne sesje zdjęciowe stają się coraz bardziej popularne z każdym rokiem. Jesteśmy społeczeństwem, które lubi sobie robić zdjęcia i dzielić się nimi z innymi ludźmi. Nie odnosi się to tylko do dokumentacji fotograficznej z ważnych dla rodziny uroczystości, chociaż one są nadal najchętniej fotografowane, ale również do innych okazji. Jeszcze nie tak dawno profesjonalne sesje zdjęciowe realizowane były przede wszystkim w celach reklamowych, biznesowych oraz wizerunkowych. Dziś dosłownie każdy, może zdecydować się na taka sesję. Z pewnością zdjęcia z niej będą dla Ciebie niezapomnianą pamiątką. Ilość fotografów, którzy mają w swojej ofercie tego rodzaju usługi, jest dość dobrze rozwinięty. To wszystko sprawia, że cały proces wykonywania sesji zdjęciowej, nie jest już tak tajemniczy, jak miało to miejsce, jeszcze parę lat temu. W tym artykule znajdziesz parę przydatnych wskazówek, jak się przygotować do takiej sesji zdjęciowej.

Sesja zdjęciowa powinna mieć określoną tematykę

Każda sesja zdjęciowa posiada swój motyw przewodni, który dominuje na wszystkich obrazach. Wykonywanie fotografii sesyjnych jest związane z pewnego rodzaju stylizacją. Inaczej będą wykonane na przykład zdjęcia reklamowe konkretnego produktu do katalogu, a w zupełnie odmienny sposób sesje ślubne lub narzeczeńskie. Wszystkie te sesje zdjęciowe łączy jednak dobór charakterystycznych elementów. Każda z tych sesji zdjęciowych może zostać wykonana w innym miejscu oraz w innym stylu. Bardzo istotny jest również fakt, kto zamawia zrealizowanie sesji zdjęciowej. Musisz wiedzieć, jakie życzenia ma klient i czego będzie od Ciebie oczekiwał. Jeżeli są to sesje z udziałem modela, to ważne jest tutaj zastosowanie dodatkowych rekwizytów, strojów, a czasami nawet zmiana scenerii. Zanim fotograf zajmie się wykonywaniem zdjęć, to powinien pomyśleć nad sposobem ujęcia tematu. Nie jest to proste, ale to właśnie dzięki odpowiedniemu podejściu powstają ciekawe i nietuzinkowe fotografie. Tutaj fotograf powinien zastanowić się nad tym, jakie elementy są spójne z tematem przewodnim. Musisz podjąć decyzję, czy decydujesz się na wykonanie sesji plenerowej, czy może w studio. Kolejną możliwością jest znalezienie innego, bardzo nietypowego miejsca, które będzie spójne z motywem przewodnim sesji zdjęciowej.

Sesja w studio
Pixabay.com

Zajmij się znalezieniem odpowiedniego miejsca na sesję fotograficzną

Gdy już dobierzesz temat i obmyślisz wstępną koncepcję zrealizowania sesji zdjęciowej, to kolejnym bardzo istotnym jej elementem jest miejsce, w którym będą wykonywane zdjęcia. Charakter zdjęcia jest określony przez przestrzeń, w której zostanie ono wykonane. Całkowicie inaczej będzie wyglądała praca w plenerze, a inaczej ta, która jest realizowana w profesjonalnym studio fotograficznym. Praca w warunkach plenerowych w bardzo wielu przypadkach jest uzależniona od panujących w danym dniu warunków atmosferycznych. Czasami one bardzo przeszkadzają i wręcz uniemożliwiają wykonanie sesji fotograficznej, a innym razem są jej atutem. Zdjęcia nie wyszłyby tak piękne, gdyby w tamtym dniu nie padał deszcz albo śnie. Sesje plenerowe mają to do siebie, że ich zrealizowanie najczęściej wymaga udziału większej ilości osób. Czasami konieczne jest też wykorzystanie większej ilości sprzętów. Natomiast sesje fotograficzne w zamkniętych przestrzeniach albo w specjalnie przeznaczonych do tego celu studiach lub pomieszczeniach, warunki atmosferyczne, nie mogą stanowić dla Ciebie żadnej przeszkody, ale bardzo istotna jest kwestia dobrego doświetlenia wnętrza. Profesjonalne sesje zdjęciowe realizowane w studio to najczęściej fotografie reklamowe, modowe, beauty, katalogowe, sesje noworodkowe i sesje ciążowe. W szczególności sesje noworodkowe z uwagi na delikatność najmłodszych jej uczestników wymagają bardzo dużej cierpliwości i profesjonalizmu. Tutaj nie da się niczego do końca zaplanować. Natomiast w przypadku sesji narzeczeńskich lub ślubnych to tło i krajobrazy są najczęściej ich najważniejszym elementem. Warto powierzyć je komuś, kto się specjalizuje w takiej fotografii, czyli fotografowi ślubnemu.

Sesja w studio
Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here