Jagody goji
Pixabay.com

Jagody goji to jadalne owoce krzewu kolcowoju chińskiego. Pochodzi on z Chin. Charakteryzuje się niewielkimi, podłużnymi i czerwonymi owocami. Trochę podobnymi do rokitnika.  Jagody goji są zaliczane do tak zwanego super food, czyli żywności, która wykazuje mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Warto wiedzieć, że te owoce mają między innymi działanie przeciwnowotworowe, wzmacniające układ immunologiczny oraz odmładzające. Czy jedzenie jagód goji wiąże się z jakimś skutkami ubocznymi? Jakie mają one właściwości prozdrowotne i czy faktycznie pomagają w odchudzaniu?

Jakie właściwości posiadają jagody goji?

Jagody goji, tak samo jak jagody acai, posiadają w sobie bardzo wiele antyoksydantów. Te substancje mają właściwości odmładzające oraz zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników, które mogą prowadzić do zachorowania na raka. Substancje przeciwutleniające pomagają również zachować jędrną oraz gładką, piękną cerę oraz spowalniają procesy jej starzenia. W jagodach goji znajdują się również takie witaminy jak: C, E oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo w tych owocach są też takie substancje mineralne, jak: żelazo, cynk, potas oraz wapń. Nie można zapomnieć również o pomocnym w odchudzaniu błonniku. Żelazo, selen, cynk, potas i wapń, są pomocne w: zachowaniu właściwego stanu włosów, skóry i paznokci, zwalczaniu wolnych rodników, które mogą prowadzić do powstawania nowotworów, obniżaniu ryzyka zachorowania na choroby serca, zmniejszaniu zatrzymywania się wody w organizmie. Natomiast błonnik, witamina A oraz witaminy z grupy B, działają korzystnie na: układ trawienny i odpornościowy, spadek masy ciała, proces starzenia się organizmu. Obecność w jagodach goji przeciwutleniaczy, witaminy C, witaminy E, witamin z grupy B, selenu, cynku, magnezu oraz pozostałych prozdrowotnych substancji sprawiła, że stały się one w ostatnim czasie bardzo popularne. Można je spotkać na przykład w suplementach diety. Poza tym jagody goji występują w postaci tabletek, suszone oraz w proszku. Tylko od Ciebie zależy w jakiej formie, będziesz je spożywał. Zawsze czytaj etykiety i sprawdzaj, czy w danym produkcie nie ma konserwantów.

Jagody goji
Pixabay.com

Czy jagody goji pomagają w odchudzaniu?

Suszone jagody goji wspomagają proces odchudzania, ponieważ mają bardzo dużą zawartość błonnika. To właśnie on jest odpowiedzialny za uczucie sytości. Dzięki niemu można nie odczuwać głodu przez dłuższy czas. Minusem jagód goji jest fakt, że są one bardzo kaloryczne. Suszone jagody goji zawierają dużo więcej cukru niż świeże. Pewnie zdajesz sobie sprawę, że wysoka zawartość glukozy we krwi, nie będzie sprzyjała zrzucaniu zbędnych kilogramów. Dlatego, jeżeli chcesz schudnąć, to możesz sięgnąć po suszone jagody goji, ale nie w nadmiernych ilościach.

Czym charakteryzują się suszone jagody goji?

Jagody goji są doskonałym dodatkiem do dań oraz do deserów. Stanowią również zdrową przekąskę. W smaku trochę przypominają rodzynki. Tak jak już wcześniej pisaliśmy, suszone owoce goji są nawet kilka razy bardziej kaloryczne niż świeże. Wynika to stąd, że zawierają one aż o 80 procent mniej wody. W procesie suszenia zmniejsza się też ilość witamin w jagodach goji. Jedyne, co pozostaje w nich w skoncentrowanej formie, to takie minerały i składniki odżywcze, jak: żelazo, potas, magnez, oraz błonnik. W Polsce nie można nigdzie kupić świeżych jagód goji. Przy zakupie suszonych owoców, radzimy Ci jednak zachować szczególną ostrożność.

Jagody goji
Pixabay.com

Jakie skutki uboczne wiążą się ze spożywaniem jagód goji?

Największy problem z owocami goji polega na tym, że producenci nie podają informacji o ich pochodzeniu. Musisz wiedzieć o tym, że jagody goji dzielą się na: owoce kolcowoju chińskiego (lyncium chinese) i pospolitego (lyncium barbarum). Ta druga odmiana jest trująca! Natomiast w Polsce krzew jagody goji, czyli kolcowój pospolity uprawia się oraz wykorzystuje do obsadzania skarp oraz oddzielania jezdni. Możesz się domyślać, że owoce z takiego krzewu są pełne spalin oraz innych szkodliwych dla człowieka substancji. Trzeba uważać też na niedojrzałe jagody goji, ponieważ mogą one powodować zatrucia pokarmowe (biegunki oraz wymioty), jak również paraliż układu nerwowego i mięśniowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here