Rokitnik
Pixabay.com

Rokitnik zwyczajny, inaczej nazywany rokitnikiem pospolitym to krzew, który zawiera w sobie wiele dobrych dla zdrowia składników. Rokitnik nazywany jest złotem Syberii. Właściwości lecznicze mają nie tylko owoce, ale również pestki, kora oraz liście. Z owoców rokitnika produkuje się dżemy, konfitury oraz soki. Co warto o nim wiedzieć?

Jak wygląda rokitnik?

To podstawowa kwestia. Rokitnik to bardzo rozgałęziony krzew. Może dorastać nawet do pięciu metrów. Ma bardzo charakterystyczne owoce. Są one maleńkie. Mogą mieć kształt podłużny albo kulisty. Mogą mieć też kolor pomarańczowy. Rosną na łodygach rokitnika. Ze względu na to, że owoce rokitnika mają w sobie bardzo dużo kwasów, to charakteryzują się kwaśnym smakiem. Najsłodsze są te owoce, które były zbierane po przymrozkach. Łodygi rokitnika są pokryte ostrymi kolcami. Natomiast liście są podobne do tych wierzbowych, czyli są srebrnozielone oraz wąskie. Rokitnik rośnie dziko w Europie oraz w Azji. Czasami można go też zobaczyć w ogrodach, w których pełni funkcję ozdobną. Owoce rokitnika są bardzo dekoracyjne i nie tracą koloru na zimę. Rokitnik czasami jest wykorzystywany również do zadarniania skarp. Jest to też idealna roślina na żywopłot. Warto wiedzieć o tym, że w Polsce rokitnik jest częściowo chroniony. Jest zakaz zbierania owoców dziko rosnących. A właśnie takie można spotkać na przykład nad Bałtykiem oraz w Pieninach. Gdy chcesz samodzielnie zrobić z rokitnika sok owocowy lub inne przetwory, to musisz zacząć uprawiać jego krzewy na własnym podwórku.

Rokitnik
Pixabay.com

Jakie właściwości posiada rokitnik zwyczajny?

Rokitnik i jego zdrowotne właściwości są znane już od czasów starożytnych. Jego grecka nazwa to hippophae. Wynikała ona stąd, że w starożytności karmiono rokitnikiem konie. Były one w tamtych czasach bardzo cenne i trzeba było dbać o ich zdrowie oraz piękny wygląd. W rokitniku zwyczajnym znajduje się aż 190 substancji bioaktywnych. Wśród nich występują: witaminy C A, E, F, K, P, B12, żelazo, wapń, potas, glin, krzem oraz inne mikroelementy. Dodatkowo rokitnik zwyczajny zawiera aż osiemnaście aminokwasów oraz dwadzieścia dwa kwasy tłuszczowe, czterdzieści dwa lipidy. Ostatnim ważnym składnikiem w rokitniku są antyoksydanty. Można powiedzieć, że owoce rokitnika są prawdziwą bombą zdrowotną.

Rokitnik
Pixabay.com

Bogaty w witaminę C

Witamina C jest chyba najważniejszym i najbardziej wartościowym składnikiem w rokitniku. Ma on trzy razy więcej witaminy C, niż czarna porzeczka. Tylko dzika róża ma w sobie więcej witaminy C, niż rokitnik. Wystarczy dziennie zjeść tylko 100 gram rokitnika. Nie jest to duża ilość, ale niestety jego kwaśny smak skutecznie odstrasza. To, co zdrowe, zazwyczaj nie smakuje zbyt dobrze. Dlatego warto robić przetwory, w których rokitnik zwyczajny będzie się łączył z innymi owocami lub warzywami. Najlepiej smakuje w towarzystwie jabłek albo dzikiej róży. Witamina C nie rozkłada się w czasie prażenia lub gotowania rokitnika. Dzięki temu jest ona jeszcze bardziej wartościowa.

Przy jakich dolegliwościach zdrowotnych rokitnik zwyczajny może być pomocny?

Rokitnik zwyczajny pomaga między innymi przy przeziębieniu i bólu gardła. Jest doskonałym remedium na suchy kaszel. Na tę dolegliwość polecamy sok połączony z miodem. Powinieneś sięgnąć po rokitnik również wtedy gdy cierpisz na reumatyzm albo bóle spowodowane stanami zapalnymi. Olej i owoce rokitnika dobrze działają również na oparzenia oraz odmrożenia skóry, rany, skaleczenia i blizny. Poprawiają apetyt i wspomagają leczenie chorób układu trawiennego. Stymulują również wydzielanie żółci, co jest szczególnie ważne, dla osób, które zmagają się z zapaleniem wątroby. Po rokitnik powinni sięgnąć też wszyscy, którzy mają za wysoki poziom cholesterolu we krwi, hemoroidy lub nadciśnienie tętnicze.

Kto nie powinien stosować rokitnika zwyczajnego?

Przede wszystkim osoby, które chorują na wrzody żołądka i dwunastnicy oraz na kamicę nerkową. Wynika to stąd, że rokitnik ma w sobie bardzo dużą ilość kwasów. Czy próbowaliście kiedyś tego owocu w jakiejkolwiek formie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here