Łączenie kolorów
Pexels.com

Jeżeli interesuje Cię temat łączenia kolorów na zdjęciach, to z pewnością jesteś początkującym fotografem. Dzisiejszy wpis jest przeznaczony, w szczególności dla osób, które interesują się podstawami fotografii. Z tego wpisu, dowiesz się, jakie kolory będą dobrym tłem do zdjęć, jakie się uzupełniają, a jakie są kontrastowe. Zachęcamy Cię do przeczytania naszych porad i wypróbowania ich.

W jaki sposób łączenie kolorów na zdjęciach łączy się z tematyką fotografii?

Metoda łączenia kolorów może być zależna na przykład od tematyki. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby fotografować produkty, które będą w Twoim sklepie internetowym, to wybierz tło, które jest białe, szare lub czarne. Będzie ona stanowiło bardzo dobry drugi plan dla Twojego produktu. Białe tło będzie wyglądało korzystnie również w przypadku przygody z fotografią. Pozwala się ono skupić na łączeniu kolorów fotografowanych przedmiotów. W fotografii kulinarnej, na przykład na blog z przepisami, lepiej nie używaj dodatków w mocnych kolorach, ponieważ mogą one sprawić, że potrawa znajdzie się na drugim tle. Jeżeli położysz na czerwonym talerzu, na przykład bułkę z masłem orzechowym, to nie będzie ona wyglądała apetycznie. Zrezygnuj również z łączenia takich samych kolorów, na przykład soku buraczkowego we fioletowym kubku. Natomiast fotografia krajobrazowa najlepiej wygląda w kolorach natury, czyli w: niebieskim, zielonym i brązowym. Bardzo dobrym połączeniem jest niebieskie tło, czyli niebo, pod którym rozciąga się pole pełne żółtego zboża.  Możesz również swobodnie korzystać z różnego rodzaju kontrastów, w szczególności w fotografii portretowej. Możesz na przykład sfotografować kobietę w czerwonej sukience na śniegu. Jest to nietypowe połączenie, ale z pewnością takie zdjęcie przyciągnie uwagę oglądających je osób. Dodatkowo możesz zrobić zdjęcie na przykład mężczyźnie w ciemnozielonym golfie na tle pomarańczowym. Taka kompozycja jest bardzo nowoczesna i będzie odpowiednia na przykład do tego, aby umieścić ją na plakacie. Jeżeli nie jesteś jeszcze do końca pewny, w jaki sposób powinieneś łączyć ze sobą kolory, to zachęcamy Cię do tego, żebyś pooglądał reklamy różnych marek odzieżowych. Wszystkie firmy produkujące ubrania są w tym rewelacyjne.

Jak wywołać emocje, dzięki odpowiedniemu łączeniu ze sobą kolorów?

Zarówno fotografia artystyczna, jak i fotografia reklamowa, opierają się przede wszystkim na dobraniu zestawu kolorów, który uruchomi u oglądającego odpowiednie emocje, takie, jak na przykład: smutek, radość, złość lub zaskoczenie. Każdy kolor symbolizuje coś zupełnie odmiennego. Czarny oznacza elegancję oraz rozpacz. Biały symbolizuje niewinność oraz delikatność. Szary jest oznaką neutralności, a czerwony miłości, pożądania, energii oraz agresji. Żółty to kolor optymistów. Oznacza również radość. Niebieski jest symbolem mądrości, otwartości, wolności oraz lojalności. Zielony to kolor spokoju, życia i natury. Pomarańczowy symbolizuje ciepło i zabawę, a brązowy spokój oraz harmonię.

Łączenie kolorów
Pexels.com

Czy można stosować kontrasty w łączeniu kolorów na zdjęciu?

Oczywiście, że tak. Kolory swobodnie możesz łączyć ze sobą na zasadzie podobieństwa, na przykład żółty i pomarańczowy albo niebieski i zielony. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś poszedł w kontrasty. Dobrze wygląda na przykład czarny z żółty. Gdy zestawisz ze sobą żółty z czerwonym oraz pomarańczowym, to Twoja kompozycja na zdjęciu będzie dynamiczna i pełna napięcia. Natomiast gdy zestawisz ze sobą żółty i biały, to fotografia będzie bardzo rozświetlona. Gdy chcesz uzyskać chłodny efekt, to połącz niebieski z białym. Natomiast czarny w połączeniu z ciemnym niebieskim albo z ciemnym zielonym będzie się prezentował niezwykle przytłaczająco.

Łączenie kolorów
Pexels.com

Jaką informację niosą ze sobą poszczególne kolory na zdjęciach?

Zdjęcia mają to do siebie, że mogą oddziaływać na emocje albo na rozum odbiorcy. Na grafikach informacyjnych często stosuje się kolory, które są powszechnie rozpoznawalnymi nośnikami informacji. Są to: czerwony, żółty oraz niebieski. Czerwony to kolor, który ostrzega o niebezpieczeństwie i działa alarmująco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here