Błędy fotografów
Pexels.com

Wśród osób, które interesują się fotografią jest tendencja do popełniania określonych błędów. Występują one w bardzo dużych ilościach. Oczywiście, nie można tego uznać za regułę, ale są to często popełniane błędy. Jest gigantyczna różnica pomiędzy osobami, które przez cały czas się rozwijają, czytają branżowe czasopisma i chodzą na kursy fotografii, a tym, które robią zdjęcia na tak zwane wyczucie. Błędy, które wymienimy poniżej mogą być tymi, które są przez Ciebie właśnie popełniane albo już macie ich etap za sobą. Jeżeli jest to ta druga sytuacja, to bardzo się cieszymy i jesteśmy z Ciebie dumni. Ważne jest to, żeby uczyć się na swoich błędach i zdobywać nowe doświadczenia. Warto patrzeć na to, co robią inni fotografowie oraz czytać dużo artykułów w Internecie.

Wszystko robisz w Photoshopie

Jest to bardzo duży błąd, który jest popełniany głównie przez te osoby, które często korzystają z Photoshopa. Zamiast koncentrować się na wykonywaniu wysokiej jakości zdjęć, to myślą one tylko o tym, że wszystko poprawią podczas edycji zdjęć. Zamiast dokładnie skadrować zdjęcie, to mówią, że zrobią to w późniejszym terminie. Zamiast usunąć szumy od razu, to robią to odpowiednią łatką. Nie ustawiają poprawnej ekspozycji, tylko rozjaśniają zdjęcia za pomocą odpowiedniego programu komputerowego. To tylko podstawowe zachowania, ale można byłoby ich tutaj wyliczyć zdecydowanie więcej. Nie jest to odpowiednie podejście do fotografii i warto się go pozbyć jak najszybciej. Gwarantujemy Ci, że o wiele szybciej i prościej jest wykonać pewne czynności już w czasie robienia zdjęć, niż przy ich późniejszej obróbce. W dodatku zdjęcie, które jest dobrze zrobione i jeszcze ulepszone w obróbce będzie dużo lepsze niż to, które było zrobione źle i tylko trochę poprawione przeznaczonym do tego programem.

Błędy fotografów
Pexels.com

Nie korzystasz z trybu manualnego, tylko od razu włączasz automatyczny

Ten błąd z dużym prawdopodobieństwem popełniasz, jeżeli nie umiesz dobrze ustawiać ekspozycji w trybie manualnym. Wiemy, że o wiele prościej jest włączyć zielony kwadracik i pozostawić wszystko automatowi. Wtedy fotograf nie musi już o niczym myśleć. Niestety tryb automatyczny nie daje zbyt dużych możliwości. Wszystko bazuje na tym, czy automatowi uda się zrobić takie zdjęcie, jakie Ty byś chciał oglądać. Przecież nie o to chodzi w fotografowaniu.

Świecisz lampą błyskową po oczach

Gdy tylko jest trochę ciemniej lub tło jest jaśniejsze niż obiekt fotografowany, to aparat fotograficzny od razu wysuwa urządzenie, które bardzo szybko jest w stanie popsuć wszystkie zdjęcia. Dzieje się tam wtedy, gdy używasz trybów automatycznych. Gdy lampa jest ustawiona na wprost, to zdjęcie staje się płaskie i nie ma na nim żadnego światłocienia. Najgorzej wygląda to w przypadku fotografów ślubnych, którzy świecą lampą błyskową prosto w oczy pary młodej. Na pewno takie zdjęcia nie będą dobrej jakości. Pewnie fotografowie robią to po to, żeby wypełnić cienie. Jednak zdecydowana większość takich zdjęć jest po prostu bardzo monotonna. Na większości z nich możesz dostrzec, że lampa błyskowa jest ustawiona na wprost. Powoduje to, że zdjęcie wygląda bardzo nienaturalnie. Trudno jest to niestety dokładnie opisać. Jednak zamiast szukać takich zdjęć, to raz na zawsze zapamiętaj, żeby nie świecić nikomu lampą błyskową po oczach. Nie jest to przyjemne dla żadnej fotografowanej osoby i zdjęcia są nudne.

Uważasz, że nie możesz robić zdjęć pod światło

Jest to tradycyjna reguła fotograficzna, która obowiązywała już w czasach fotografii analogowej. Wtedy zdjęcia, które były wykonywane pod słońce, zawsze były nieudane. Fotografia była z zasady nieostra, niekontrastowa i często prześwietlona. Czasy się zmieniają, aparaty fotograficzne, zaczynają być coraz lepsze i ten problem już nie występuje. Zdjęcia pod słońcem mogą być bardzo ciekawe i zachwycić osoby, które będą je oglądały. To już koniec. Mamy nadzieję, że Ci trochę pomogliśmy i będziesz robił o wiele lepsze zdjęcia.

Błędy fotografów

Pexels.com

Czy znasz jeszcze jakieś ciekawe błędy popełniane przez fotografów? Jeżeli tak, to zachęcamy Cię do podzielenia się nimi w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here