Łączenie kolorów
Unsplash.com

Malowanie na płótnie albo tworzenie kolorowych rysunków wiąże się nie tylko z koniecznością opanowania techniki, ale również z umiejętnym mieszaniem ze sobą kolorów farb. Pewnie tak, jak większość ludzi nie lubisz słuchania zbyt długich wykładów, ale teoria jest ważna i musisz się do tego, od czasu do czasu trochę przekonać. Mamy nadzieję, że ten artykuł bardzo pomoże Ci w łączeniu ze sobą poszczególnych kolorów farb. Napiszemy tutaj, jak w najprostszy sposób łączyć barwy, żebyś mógł się cieszyć jak najlepszymi rezultatami Twojej pracy artystycznej.

Czy nauczenie się łączenia barw w malarstwie jest istotne?

Barwy pełnią ważną funkcję. To one nadają ostateczny charakter każdemu obrazowi. Kolory pokazują, czy obraz jest emocjonujący, delikatny, czy refleksyjny. Kolory pełnią również bardzo istotną funkcję, jeżeli chodzi o malowanie pejzaży. Gdy przykładowo, chcesz namalować dalszą przestrzeń, to musisz dodać biel, żeby nadać obrazowi efekt mgiełki. Tak samo jest z barwami złamanymi. W pejzażach tło należy malować barwami złamanymi. W przeciwnym razie tło będzie bardzo rzucało się w oczy i nagle znajdzie się na pierwszym planie. Co to są barwy złamane? Czy różnią się czymś od barw pochodnych? Odpowiemy w dalszej części tego artykułu. Wszystkie osoby, które dopiero uczą się malować na płótnie, próbują łączenia różnych farb na palecie. Wtedy dodaje się każdej farby po trochu. Jednak rzadko jest tak, że uzyskuje się wymarzoną barwę. Początkujący malarze najczęściej malują ze zdjęcia. Jednak to niewiele daje. Ważne jest to, żeby dalsza perspektywa była mniej kontrastowa w odniesieniu do pierwszego planu. Wystarczy złamać kontrastowe kolory na przykład fleshem. Wtedy efekty są dużo lepsze. Wielu początkujących malarzy ma również problem z uchwyceniem proporcji na obrazie. Jednak mimo wszystko najważniejsze są barwy. Oczywiście, że możesz postawić na eksperymentowanie i zacząć mieszanie farb bez znajomości żadnej teorii. Najlepiej wykorzystaj do tego kredki i kartę papieru. Farby są dużo droższe i trochę ich jednak szkoda. Metoda prób oraz błędów zawsze się sprawdza. Jednak musisz na takie mieszanie poświęcić naprawdę dużo czasu. Możesz się niezwykle szybko zniechęcić.

Łączenie kolorów
Unsplash.com

Jakie są podstawowe barwy?

Czy możesz sobie przypomnieć lekcje plastyki w podstawówce albo w gimnazjum? Do podstawowych kolorów można zaliczyć: czerwony, niebieski i żółty. Są to barwy pierwotne, to znaczy takie, których nie można uzyskać przez połączenie się jakiś innych kolorów.

W jaki sposób mieszać ze sobą farby?

Pomyśl o tym, że sklepy plastyczne mają w ofercie tylko i wyłącznie podstawowe kolory. Natomiast Twoim zadaniem byłoby mieszanie farb, w taki sposób, żeby otrzymać zupełnie inne, wymagane odcienie. Oczywiście, że można malować na płótnie obrazy za pomocą trzech podstawowych kolorów, ale byłoby to bardzo nudne. Musisz wiedzieć o tym, że kolory podstawowe dodatkowo posiadają swoje odcienie. Poza kolorem niebieskim możesz się spotkać na przykład z takimi kolorami, jak: kobaltowy, lazurowy, szafirowy, ultramaryna, turkusowy, chabrowy itd. Nazewnictwo odcieni ma również znaczenie, jeżeli chodzi o branżę modową. Parę lat temu bardzo modny i popularny był na przykład kolor chabrowy. To był ten moment na świecie, gdy ludzie zaczęli odróżniać kolor chabrowy od podstawowego niebieskiego. Natomiast kolor żółty posiada swoją rodzinę. Możesz znaleźć takie kolory, jak: złoty, cytrynowy, marchewkowy. Można by tak jeszcze naprawdę bardzo długo wymieniać. W zależności od tego, jakie kolory dodamy, do żółtego, taki ostateczny odcień otrzymamy. Gdy połączysz w pary podstawowe barwy, to otrzymasz barwy pochodne.

Łączenie kolorów
Unsplash.com

Co to takiego ta barwa pochodna?

Jest to taki kolor, który otrzymuje się w wyniku połączenia się dwóch kolorów podstawowych. Gdy połączysz czerwień z żółtym, to otrzymasz kolor pomarańczowy. Gdy połączysz czerwony z niebieskim, to uzyskasz kolor fioletowy. Natomiast gdy połączysz niebieski z żółtym, to otrzymasz kolor zielony. W ten sposób do podstawowej palety barw należy dodasz jeszcze: fiolet, zieleń oraz pomarańczowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here