Najsłynniejsze galerie sztuki
Unsplash.com

Łatwo jest zaobserwować, jak bardzo w ciągu ostatnich dziesięciu lat, pojęcie galerii sztuki zmieniło swoje znaczenie. Instytucje te coraz odważniej i śmielej rozszerzają swoją pierwotną rolę. Nie są już tylko i wyłącznie przestrzeniami wystawienniczymi, ale można znaleźć w nich między innymi: sklepy, restauracje, lub przedsiębiorstwa produkcyjne. Poniżej pokażemy Ci pięć galerii sztuki, które aktualne są najciekawszymi i najnowocześniejszymi na świecie. Jesteś ciekawy, co znalazło się na naszej wyjątkowej liście? Jeżeli tak, to zaczynamy!

Fort Gansevoort Gallery w Nowym Jorku

Fort Gansevoort Gallery w Nowym Jorku został otwarty przez Adama Shopkona w domu szeregowym przy Gansevoort Street zbudowanym w 1849 roku. Ta instytucja już na samym początku swojego istnienia była miejscem promocji nieznanych wtedy artystów. Można do nich zaliczyć na przykład jazzowego muzyka Dickiego Landry’ego. To właśnie pierwsza solowa wystawa tego twórcy, która została zorganizowana w Fort Gansevoort, sprawiła, że publiczność i krytycy zaczęli się interesować jego niezwykłymi pracami. Jego pracami zaciekawiła się między innymi galeria MoMA PS1. Można tutaj odnieść bardzo silne wrażenie, że właściciel Fort Gansevoort Gallery w Nowym Jorku posiada wyjątkowe zdolności do znajdowania interesujących osobowości, jak również organizowania przyciągających tłumy wydarzeń. Właściciel tej galerii sztuki łączy sztukę w sensie dosłownym z pozostałymi formami twórczej aktywności. Ostatnie pokazy obrazów Landry’ego odbyły się na tle koncertów saksofonowych artysty. Natomiast wystawa Roy’a Fowlera została połączona z czytaniem książki „Barbarian Days: A Surfing Life” przez jej autora. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że ta pozycja została wyróżniona Nagrodą Pulitzera. Książkę napisał pisarz William Finnegan. Właściciel Fort Gansevoort Gallery w Nowym Jorku chciałby jeszcze w najbliższym czasie połączyć imprezy wystawiennicze z wydarzeniami gastronomicznymi.

Najsłynniejsze galerie sztuki
Unsplash.com

Galerie Gmurzynska w Zurychu

O tym, że jest to niezwykle nowoczesna instytucja najlepiej świadczy ekspozycja „Kurt Schwitters: Merz”. Kształt architektoniczny tej galerii sztuki został oparty na pomyśle brytyjskiej architekt Zahai Hadid, która działa w duchu dekonstruktywizmu. Galeria posiada faliste, bardzo ciekawe kształty, które zostały zaprojektowane w hołdzie idei sztuki totalnej. Jej wyrazem było Merzbau, czyli abstrakcyjna forma architektury wnętrz. Było to najważniejsze dzieło Schwittersa.

Hauser & Wirth w Los Angeles, Nowym Jorku, Londynie, Somerset i Zurychu

Galeria Hauser & Wirth swoje najważniejsze centrum ma w Nowym Jorku. Jednak jej wpływy rozciągają się na inne regiony Stanów Zjednoczonych, czyli Los Angeles. W Europie ta instytucja ma swoje wpływy w Szwajcarii i w Wielkiej Brytanii. Ta instytucja już wiele razy zaprezentowała swoje bardzo nowoczesne, wystawiennicze pomysły. Stosuje ona do tego bardzo nietypowe i niebanalne miejsca. W marcu 2016 roku w nowo przejętym przez galerię sztuki bardzo solidnym budynku dawnego młyna w centrum Los Angeles została otworzona wyjątkowo istotna ekspozycja.  Była ona poświęcona abstrakcyjnej rzeźbie tworzonej przez różne artystki. Następną, skutkującą  wyjątkowym sukcesem inicjatywą właścicieli galerii sztuki było założenie w mieście dobrze prosperującej restauracji.

Najsłynniejsze galerie sztuki
Unsplash.com

MadeIn

Warto tutaj wspomnieć o szanghajskim artyście Xu Zhen, który zajmuje się eksperymentem polegającym na nieustannym sprawdzaniu, czym może być galeria sztuki. Dzięki temu można dojść do wniosku, że pojęcie instytucji kultury może mieć dziś zupełnie odmienne znaczenie, czy miało początkowo. Wśród rozpoczętych przez chińskiego artystę inicjatyw jest między innymi sprzedaż limitowanych dzieł sztuki, które zostały wyprodukowane przez należącą do twórcy firmę MadeIn Company.

Są to cztery najważniejsze galerie sztuki, o których chcielibyśmy wspomnieć w tym artykule. Jeżeli jesteś początkującym fotografem, to zachęcamy Ci do odwiedzenia ich. Może zainspirujesz się innymi artystami, którzy tworzą niezwykle innowacyjne projekty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here