Początki malowania
Unsplash.com

Ten wpis jest przeznaczony głównie dla osób, które chcą malować farbami akrylowymi, olejnymi albo akwarelowymi, jednak nie mają pojęcia od czego zacząć. Jeżeli miałeś w swoim życiu taki okres, w którym praca z farbami sprawiała Ci radość, ale boisz się trochę zacząć malować na płótnie, to po prostu musisz przeczytać ten wpis. Malarstwo na płótnie brzmi bardzo zaawansowanie. Może kojarzy Ci się ono z przepięknymi obrazami ekspresjonistów, które wiszą w galeriach sztuki, a nie z malarstwem amatorskim. Musisz również pamiętać o tym, że każdy wielki malarz kiedyś od czegoś zaczynał. Początki przygody z malowaniem lub z rysowaniem zawsze są trudne i nie można się od razu zniechęcać.

Zacznij od zorientowania się w temacie

Zanim udasz się do sklepu plastycznego, to najpierw musisz wiedzieć, co chcesz malować. Zastanów się nad tym, jakie tematy Cię interesują i w jakim stylu chcesz malować. Nie kupuj bez zastanowienia pierwszego z brzegu zestawu farb olejnych, tylko dlatego, że mają estetyczne kolory, są tanie lub tak mówiła Ci Twoja najlepsza koleżanka. W pierwszej kolejności dobrze jest poznać farby pod względem teoretycznym. Farby olejne w przeciwieństwie do akrylowych lub akwarelowych posiadają niezwykle intensywny zapach. Gdy masz w domu małe dzieci albo osoby, które są bardzo wrażliwe na aromat farb, to lepiej nie maluj farbami olejnymi. Gdy lubisz farby, które szybko schną, to wybierz farby akwarelowe albo akrylowe. Kolejną bardzo ważną kwestią jest tematyka Twoich dzieł. Gdy lubisz malować pejzaże, to dobrym wyborem dla Ciebie będą farby akwarelowe. Natomiast akrylowe lub farby olejne, również będą do tego odpowiednie, ale osiągniesz nimi bardziej intensywne efekty. Kolory i struktura będą mocniejsze. Gdy jesteś zainteresowany, w jaki sposób poszczególne rodzaje farb sprawdzają się w praktyce, to możesz kupić mini zestaw farb akrylowych, akwarelowych lub farb olejnych. Następnie na płótnie o niewielkich rozmiarach sprawdź ich konsystencję, strukturę oraz to, w jaki sposób się one rozprowadzają. Wtedy już będziesz miał wiedzę, jakie farby najbardziej Ci odpowiadają, jeżeli chodzi o naukę malowania.

Początki malowania
Unsplash.com

Odpowiednio zaplanuj swój czas

Na naukę malowania musisz poświęcić bardzo dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości. Gdy chcesz, żeby obraz był precyzyjny i całkowicie spełniał Twoje oczekiwania, to musisz spędzić nad nim trochę czasu. Nie da się obrazu namalować w ciągu godziny i cieszyć się z rewelacyjnych efektów. Jeżeli pracujesz, studiujesz lub się uczysz, to musisz wiedzieć, że dwie lub trzy godziny dziennie przynajmniej trzy razy w tygodniu, to absolutne minimum, które musisz poświęcić na naukę malowania. Gdy będziesz malował z doskoku, czyli przez trzydzieści minut jednego dnia i trzydzieści minut na tydzień, to efekty nie będą w ogóle widoczne. Musisz mieć czas do tego, żeby na spokojnie nauczyć się malować farbami na płótnie. Pośpiech oraz brak koncentracji sprawią, że spod Twoich rąk wyjdą jakieś bohomazy, a nie obraz z efektem WOW.

Początki malowania
Unsplash.com

Zaopatrz się w dobre i tanie akcesoria malarskie

Gdy jesteś początkującym artystą, to musisz kupić sobie potrzebne przybory do malowania. Będą to między innymi: farby, pędzle, rozpuszczalnik, deska malarska, podobrazie, sztaluga oraz paleta. Na samym początku nie powinieneś przesadzać z wydatkami. Nie warto jest kupować bardzo drogich farb, bo są to Twoje początki, jeśli chodzi o malowanie i stawiasz w tej branży dopiero pierwsze i bardzo niepewne kroczki. W sklepach internetowych znajdziesz bardzo szeroki wybór farb średniej jakości. Są one naprawdę bardzo odpowiednie do tworzenia pierwszych dzieł malarskich.

Skąd czerpać pomysły, jeżeli chodzi o malowanie?

Najlepiej zacznij od malowania tego, co Cię naprawdę interesuje. Gdy lubisz zwierzęta, to zacznij od namalowania swojego psa lub kota. Gdy lubisz tworzyć portrety namalować kogoś z Twojej rodziny albo ze znajomych. Gdy chciałbyś zacząć od malowania czegoś bardziej klasycznego, to mogą to być kwiaty albo martwa natura. Mamy nadzieję, że dzięki tym inspiracjom, masz już pomysł na swój pierwszy obraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here