Woda
Pixabay.com

Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że codziennie powinieneś wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie? Czy Ci się to udaje? Z jednej strony każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że picie wody jest bardzo korzystne dla zdrowia, ale wprowadzenie tego nawyku do codziennego planu przychodzi trudno. Wydaje Ci się pewnie, że wypiłeś już kawę, dwie herbaty i starczy. Na tę szklankę wody, zwyczajnie nie masz już miejsca, nie mówiąc o jej całych dwóch litrach. Może trochę zmotywuje Cię fakt, że picie wody może mieć korzystny wpływ na Twoje samopoczucie oraz zlikwidować ciągłe uczucie zmęczenia. Może być też pomocne dla osób, które się odchudzają i stosują różne diety, na przykład dietę doktor Dąbrowskiej. Jaki wpływ ma picie wody na ludzki organizm? Jednym słowem- niebagatelne.

Ile wody powinieneś pić?

Najczęściej słyszy się o 2 lub 3 litrach wody na dzień. Dużo jest w tym prawdy, ale nie powinieneś zapominać, że ilość wypijanej wody powinna być dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Jak je obliczyć? Wbrew pozorom niezwykle prosto. Przyjmuje się, że na każde 30 kilogramów masy ciała zdrowy człowiek musi wypijać 1 litr wody w ciągu dnia. Oznacza to, że najczęściej podawana norma, czyli 2 litry jest obliczona na osobę o wadze 60 kg. Jeżeli ważysz mniej, to nie musisz jej przestrzegać. Tylko tutaj taka jedna uwaga. Są grupy osób, które powinny pić więcej wody, niż wynika z tych obliczeń ze względu na swoje specyficzne potrzeby. Dotyczy to między innymi: osób aktywnych fizycznie, kobiet w ciąży. Co oczywiste, w upalny dzień, również te normy nie obowiązują. To znaczy, trzeba wtedy pić więcej wody.

Woda
Pixabay.com

Jakie mogą być skutki odwodnienia?

Bardzo poważne. Do najczęstszych objawów tego, że pijesz za mało wody, należą: bardzo silne zmęczenie, kłopoty z koncentracją, większy apetyt, czy niezdrowa cera. To jednak jeszcze nie wszystko. Gdy ten stan się utrzymuje przez dłuższy czas i nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, to możesz mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Zaczynasz tyć. W dodatku ponosi się Twoje ciśnienie krwi i cholesterol. Coraz częściej narzekasz na bóle głowy i problemy z koncentracją. Twoja cera jest poszarzała. Mogą pojawiać się na niej zmarszczki i wypryski. Skóra jest odwodniona i mało elastyczna. Masz kłopoty z nadmierną sennością albo bezsennością. Masz wrażenie, że jesteś chory, a przecież to tylko odwodnienie. Nie chcemy Cię tutaj straszyć, tylko pokazujemy Ci, że jest to niebezpieczne dla organizmu. Na szczęście od dziś możesz zacząć pić więcej wody i zahamować te wszystkie procesy.

Woda
Pixabay.com

Jak pić więcej wody?

Możesz zacznij od tego, żeby zawsze mieć pod ręką butelkę albo szklankę z wodą. Jeżeli będziesz miał ją w zasięgu wzroku, to wcześniej, czy później ją wypijesz. Natomiast, gdy pracujesz przy komputerze i musisz wstać, iść do kuchni, znaleźć szklankę i nalać do niej wody, to sprawa się komplikuje i odkładasz to w nieskończoność. Drugim sposobem na picie więcej jest nalanie sobie szklanki wody przed snem i postawienie jej przy łóżku. Takie rozwiązanie wiąże się z dwiema korzyściami. Po pierwsze, nie będziesz musiał wstawać, jeżeli w nocy się obudzisz i zachce Ci się pić. Po drugie, możesz wypić szklankę wody zaraz, gdy się obudzisz. Proste i skuteczne. Nasza trzecia rada to dodawanie do wody cytryny, listków świeżej mięty lub imbiru. Taka samodzielnie przygotowana woda smakowa jest bardzo zdrowa i nie zawiera żadnych konserwantów. W dodatku jest o wiele smaczniejsza, więc chętniej ją wypijesz. Ostatnia już rada, to picie szklanki wody przed posiłkiem. Dlaczego? Wynika to stąd, że gdy się napijesz, to automatycznie mniej zjesz. Nie pij wody podczas jedzenia, bo może to powodować kłopoty z trawieniem. Tak, wiemy, że to miała być już ostatnia wskazówka, ale jest to ważny temat, więc dodamy Ci coś gratis. Możesz ustawić sobie przypomnienie w telefonie. Jest bardzo wiele bezpłatnych aplikacji, których zadaniem jest poinformowanie Cię, że właśnie teraz przyszedł czas na wypicie szklanki wody. Są bardzo pomocne, w szczególności dla osób zabieganych, które rzadko patrzą na zegarek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here