Mity o zdrowym odżywianiu
Pixabay.com

Mity odnoszące się do zdrowego odżywiania pewnie cały czas są w Twojej głowie i święcie w nie wierzysz. Nauka mówi coś innego, ale ludzkie przyzwyczajenia bywają dużo, dużo silniejsze. Najwyższa pora poznać najpopularniejsze mity na temat odchudzania, robienia zdrowych zakupów i pozbyć się ich raz na zawsze ze swojej głowy. Tylko w ten sposób będziesz mógł odżywiać się racjonalnie.

Mit numer 1- składniki odżywcze z suplementów diety doskonale się wchłaniają

Gdyby tak było to chyba nikt już nigdy nie sięgnąłby po jabłko, czy po pomidora. Suplementy diety można kupić już praktycznie wszędzie. Kiedyś trzeba było iść po nie do apteki, a dziś wystarczy wejść na stację benzynową albo zamówić je przez Internet. Zdecydowana większość z nich jest o wiele tańsza niż leki, a to kusi. W ogóle Polacy znajdują się w czołówce, jeżeli chodzi o ilość kupowanych suplementów diety w ciągu roku. Reklamy robią swoje. Zostawiając już temat samych suplementów diety, to musisz wiedzieć o tym, że kupienie sobie nawet najzdrowszego preparatu multiwitaminowego nie zastąpi zdrowego odżywiania. To byłoby za proste. O wiele za proste. W dodatku przyjmując witaminy w formie tabletek, wcześniej, czy później można doprowadzić do hiperwitaminozy, której leczenie jest niezwykle trudne. Co ciekawe, wbrew temu, co obiecują reklamy, przyjmowanie suplementów diety nie zmniejsza ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowych, zwiększa natomiast ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Szczególnie niebezpieczna jest suplementacja witaminy A i E.

Mit numer 2- to, co naturalne, zawsze jest korzystne dla organizmu

W teorii tak powinno być, ale w praktyce wcale nie jest. Oczywiście, że zjedzenie warzyw jest dla Ciebie lepsze niż gotowej zapiekanki odgrzanej w mikrofalówce. Jednak podamy Ci tylko przykładów, które udowodnią, że to, co naturalne nie zawsze jest zdrowe. Miód i syrop klonowy. Oba te produkty są wychwalane przez miłośników bycia fit oraz przez dietetyków. Prawda jest jednak taka, że zawierają one bardzo duże ilości cukru. Ich codzienne spożywanie nie jest korzystne dla zdrowia. Tak samo niekorzystny wpływ na poziom glukozy w organizmie mają soki owocowe. Nie wspominając już o grzybach. Gdy ktoś zje trującą odmianę, to może nawet umrzeć. To samo odnosi się również do orzechów, które są śmiertelnie niebezpieczne dla osób, na nie uczulonych. Pewnie jak się głębiej zastanowisz, to znajdziesz jeszcze wiele takich przykładów. Dlatego nawet, jak widzisz na opakowaniu słowo naturalne, to nie oznacza, że zaraz musisz to wkładać do swojego koszyka.

Mity o zdrowym odżywianiu
Pixabay.com

Mit numer 3- białe produkty spożywcze są złe

O tym, że biały cukier i białe pieczywo zabija, pewnie słyszałeś jakieś tysiąc razy. Jednak to nie wszystko, jeżeli chodzi o tej mit. Idąc tym tokiem myślenia bardzo szybko możesz dojść do wniosku, że zabójcze dla Ciebie z uwagi na ich kolor będą również por, cebula oraz czosnek. To absurd, prawda? Jednak powtarzany przez wszystkich. Nie, w tym przypadku kłamstwo powtórzone tysiąc razy nagle nie stanie się prawdą. Mit to mit i koniec. Można często usłyszeć o tym, że wszystkie białe produkty, nie tylko są szkodliwe dla Twojego zdrowia, ale również nie zawierają żadnych składników odżywczych. Słysząc coś takiego można się tylko roześmiać albo załamać ręce. W takim przypadku nie byłoby żadnego sensu w jedzeniu kurczaka, indyka ziemniaków, czy kalafiora. W ogóle większość osób musiałby nagle zrezygnować z połowy rzeczy, które je na co dzień. Z dużą ilością mitów żywieniowych jest tak, że żeby się z nimi rozprawić, nie trzeba mieć wcale specjalistycznej wiedzy. Wystarczy trochę rozsądku i racjonalnego myślenia. Oczywiście zgadzamy się z tym, że wysoko przetworzone białe ciasta, czy chleby nie są zdrowe, ale nie jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem, że wszystkie białe produkty są niekorzystne dla zdrowia.

Mity o zdrowym odżywianiu
Pixabay.com

Mit numer 4- białko szkodzi nerkom

Zacznijmy od tego, że nikt nigdy tego nie udowodnił. Oznaczałoby to, że nie możesz jeść mięsa, ani roślin, które mają w sobie dużo białka. To kolejny absurd. Oczywiście jedzenie białka może być szkodliwe dla niektórych osób, ale dotyczy to tych, którzy już mają chore nerki.

Jakie jeszcze mity na temat zdrowego odżywiania znacie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here