Sesja z modelem
Pixabay.com

Jak powinna wyglądać perfekcyjna modelka albo model? O czym warto ich poinformować przed sesją zdjęciową? Jak powinni się zachowywać? Część tych bardziej doświadczonych modeli doskonale zna odpowiedzi na te wszystkie pytania. Natomiast początkujący już niekoniecznie posiadają taką wiedzę. Często jednym z celów fotografii jest właściwe pokierowanie modelami jeszcze przed zaczęciem sesji. Wtedy zdjęcia są bardzo udane, a cała współpraca bezkonfliktowa. W kilku punktach przedstawimy Ci najważniejsze zagadnienia, które powinieneś szczegółowo przedyskutować ze swoimi modelami. Dzięki temu każda fotografowana przez Ciebie osoba, będzie wiedziała, jakimi zasadami ma się kierować.

Praca z modelem podczas sesji zdjęciowej

Wszystkie zagadnienia, które zostaną omówione w tym małym poradniku, nie odnoszą się tylko do fotografa, ale również do fotografowanych przez niego osób. Doświadczony model lub modelka, ma świadomość, jak się przygotować do sesji zdjęciowej. Natomiast początkujący modele, muszą się dopiero nauczyć tego wszystkiego. Prawdą jest, że wszystko wymaga czasu oraz doświadczenia. Jednak jeżeli jesteś początkującym fotografem i w niedługim czasie czeka Cię udział w sesji zdjęciowej, to pewnie chciałbyś, żeby osoba, którą fotografujesz, była odpowiednio przygotowana do swojej roli. Fotografowanie ludzi wymaga przeprowadzenia z nimi szczerej i dopracowanej w każdym szczególe rozmowy. Dzięki temu wykonanie całej sesji zdjęciowej będzie o wiele prostsze. Czasami taka wymiana zdań, sprawia również, że ludzie się odblokowują i pozwalają sobie zrobić takie zdjęcia, jak chcesz. Bardzo ważne jest również to, że żeby pamiętać, że modelka też jest człowiekiem. Bardzo łatwo jest wpaść w myślenie stereotypowe i z góry przyjąć, że są to roboty, które są stworzone do tego, żeby znaleźć się na okładkach znanych czasopism i nie mają żadnych uczuć, ani gorszych dni. To prawda, że każda modelka powinna być profesjonalna i dobrze przygotowana do pracy, ale zapewniamy Cię, że współpraca, będzie przebiegała o wiele sprawniej, gdy zapewnisz jej komfortowe warunki. W praktyce jest tak, że do udanej sesji nie wystarczy tylko urodziwa modelka, piękna sceneria, dobre światło oraz fotograf po kursie fotografii.  Zgadzamy się, że wszystko powinno być dopracowane w jak największym stopniu, a osoby, które biorą udział w sesji zdjęciowej muszą być odpowiednio przygotowane do wykonywania swojej pracy. Jednak to właśnie gotowość modeli w największym stopniu decyduje o sukcesie lub porażce sesji od jej pierwszych chwil. Bardzo rzadko zdarza się tak, że modelki jednocześnie mają odpowiedni wygląd oraz są dobrze przygotowane do swojej pracy. O wiele częściej fotografowie mają do czynienia z osobami, które kompletnie nie mają pojęcia o tym, w jaki sposób się przygotować do sesji, zarówno plenerowej, jak i w studio. Błędne myślenie u modeli polega również na tym, że myślą, że wystarczy zmienić kolor oczu w Photoshopie, aby całe zdjęcie wyglądało perfekcyjnie.

Sesja z modelem
Pixabay.com

Pamiętaj o rozmowie

Właśnie z tego względu tak ważna jest szczera i przeprowadzona w odpowiednim czasie, rozmowa z modelami. Pamiętaj o tym, żeby przy omawianiu tematów związanych z sesją być bardzo ostrożnym i wyważonym. W przeciwnym razie urazisz modela, a to sprawi, że cała sesja będzie źle przebiegała. W rzeczywistości jest tak, że w bardzo wielu przypadkach modele uczą się swojego zawodu od doświadczonych fotografów. Im lepiej przebiegnie Twoja rozmowa z modelem, tym łatwiej będzie Ci z nim pracować.

Sesja z modelem
Pixabay.com

Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę fotograf?

Dobre fotografowanie często polega na dokonywaniu spontanicznych wyborów. Coraz mniej fotografów stosuje klasyczne zasady, o których uczyło się na różnych kursach i szkoleniach. Reguły są przede wszystkim po to, żeby dopasowywać je do swoich indywidualnych potrzeb albo całkowicie je pominąć. Jednak świadome podejmowanie tego rodzaju decyzji jest możliwe dopiero w momencie, gdy masz dobrą wiedzę, na przykład o konstrukcji obrazu. Rozwój umiejętności fotograficznych następuje z każdym wykonanym przez Ciebie zdjęciem i warto o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here