Pierwsza modelka
Pixabay.com

Początkujący fotografowie uważają, że łatwo jest tylko tym osobom, które mają doświadczenie, ponieważ mogą współpracować z agencjami modelek oraz mają bogate portfolio. Jednak jest to bardzo duże uogólnienie, które nie do końca zgadza się z prawdą. Przecież każdy sławny fotograf, stawiał kiedyś swoje pierwsze kroki w branży i chodził na kurs fotografii.  Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że na początku fotografowanie ludzi wcale nie jest proste. Wszyscy zaczynali od zera i uczyli się na swoich własnych błędach. W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad, jak znaleźć modelkę lub modela na sesję zdjęciową. Poradnik ten spodoba się wszystkim tym osobom, które nie mają jeszcze rozbudowanego portfolio, które nadawałoby się do pokazywania w sieci. Zakładamy jednak, że jesteś osobą, która posiada chociaż minimalne doświadczenie w robieniu jakichkolwiek zdjęć, na przykład fotografowaniu zwierząt, wiesz jak obsługiwać aparat fotograficzny i ogólnie choćby w małym stopniu orientujesz się w tej branży.

Zacznij od zrobienia planu sesji zdjęciowej

Zacznijmy od tego, że naprawdę nie wypada proponować komukolwiek sesji, jeżeli nie ma się żadnego pojęcia o robieniu zdjęć i nie jest się profesjonalistą. Mówienie komuś, że chciałoby się mu zrobić zdjęcie, a jednocześnie nie posiadanie pomysłu, jak ono powinno wyglądać, jest skrajnie nieodpowiedzialne. Na pewno takimi zachowaniami nie zbudujesz sobie dobrej opinii w branży. Zanim zaczniesz proponować ludziom udział w Twojej sesji zdjęciowej, to zrób plan. Najpierw zastanów się nad miejscem na sesję plenerową albo w studiu. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej idź w wybrane przez Ciebie miejsce i wykonaj kilka fotografii próbnych. Zastanów się nad tym, jakie kadry będziesz chciał wykonać. Zrób ze swoich przemyśleń szczegółowe notatki. Gdy już poczujesz się pewnie, to zaproponuj wybranym przez Ciebie osobom, wykonanie sesji zdjęciowej. Napisz albo powiedz, że pasjonujesz się fotografią. Podkreśl, że Twoim marzeniem jest zrobienie danej osobie kilku interesujących zdjęć. Poinformuj ją w jakich rodzajach fotografii czujesz się najlepiej i w jakim miejscu, mają one zostać przez Ciebie wykonane. Dobrze jest wspomnieć również o tym, że cały czas jesteś na etapie rozwoju i nauki. Jeszcze nie jesteś profesjonalistą, ale kiedyś zamierzasz nim zostać. Nie kreuj się na fotografa z ogromnym doświadczeniem, ponieważ takie oszustwo może Cię naprawdę sporo kosztować. Osoba, której będziesz chciał zrobić zdjęcia będzie miała wobec Ciebie oczekiwania, których nie będziesz umiał spełnić. Oboje przeżyjecie zawód i silny stres. Nie oznacza to jednak, że nie możesz być pewny siebie i przyłożyć się do wykonywanej pracy tak mocno, jak tylko potrafisz. Na pewno Twój wysiłek, będzie doceniony przez osobę portretowaną.

Pierwsza modelka
Pixabay.com

Mów modelce o tym, w jaki sposób będziesz pracował

Skoro już wiesz, jak znaleźć modelkę, to teraz dodamy jeszcze parę istotnych uwag na temat współpracy z nią. Powiedz jej, ile zdjęć otrzyma po zakończonej sesji zdjęciowej. Najlepiej wyślij do niej 10 najpiękniejszych fotografii, a resztę zostaw dla siebie. Ważne jest również poinformowanie modelki o tym, że edycja zdjęć wymaga trochę czasu i nikt nie dostanie tych fotografii do oglądania od razu po zakończeniu sesji. Na dobre efekty zawsze trzeba trochę poczekać. Dobrze, żebyś dał sobie tydzień lub dwa na obróbkę zdjęć. Zawsze pamiętaj o tym, żeby poinformować o tym terminie swoją modelkę, żeby się nie denerwowała i nie niecierpliwiła. Zapytaj ją również o możliwość umieszczenia jej zdjęć w Twoim portfolio. Podkreśl, jakie to dla Ciebie ważne. Gdy uda Ci się zrobić świetne zdjęcia jednej osobie, to umówienie kolejnych sesji zdjęciowych, nie powinno być już takie trudne. Ludzie bardzo lubią zobaczyć czyjeś portfolio, bo wtedy mogą od razu zdecydować, czy dane zdjęcia się im podobają, czy nie. A Ty po pierwszej sesji zdjęciowej, będziesz miał już co pokazać swoim potencjalnym klientom. Dobrze jest też poprosić swoją modelkę, żeby poleciła Cię swoim znajomym.

Pierwsza modelka
Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here