Dieta Dukana
Pixabay.com

Dieta Dukana jest jedną z najbardziej znanych diet odchudzających na świecie. Chociaż z nazwy. Mówi się, że nawet sama księżna Cambridge, Katarzyna, przeszła na tę dietę, zanim wzięła ślub z księciem Wiliamem. Każda dieta, bez względu na to, czy jest to dieta wegetariańska, czy dieta doktor Dąbrowskiej, ma swoim zwolenników i przeciwników. Jedni coś chwalą, a inni uważają za kompletny absurd i zagrożenie dla zdrowia. Tak samo jest oczywiście z dietą Dukana. U jej podstaw leży eliminacja, a następnie ograniczenie węglowodanów oraz tłuszczów, w tym również zwiększenie ilości białka w diecie. Właśnie dlatego inaczej jest ona nazywana dietą proteinową. Dieta Dukana składa się z kilku etapów. Obiecuje, że można na niej schudnąć i już nigdy nie wrócić do pierwotnej wagi.

Kto może stosować dietę Dukana?

Tak naprawdę musisz spełniać dwa warunki. Być zdrowy i być osobą dorosłą. Trzeba sobie to bardzo jasno powiedzieć. Każda dieta odchudzająca polega na wyeliminowaniu pewnych składników z diety, co może być niebezpieczne dla organizmu. Z tego względu dieta Dukana nie jest polecana dla dzieci, nastolatków, osób starszych, chorych na coś, kobiet w ciąży, osób z niedowagą. Ze względu na to, że w diecie Dukana znajduje się mięso i ryby, to nie będzie ona również odpowiednia dla wegetarian oraz dla wegan.

Dieta Dukana
Pixabay.com

Dieta składająca się z różnych faz

Podstawowa wersja diety Dukana jest złożona z czterech następujących po sobie etapów. Od niedawna jest stosowana też nowa wersja diety Dukana, która polega na stopniowaniu odżywiania, z wzięciem pod uwagę tygodniowego rytmu. Dieta Dukana wzięła nazwę od nazwiska swojego twórcy, czyli doktora Pierre’a Dukana. Jest on dietetykiem o dość kontrowersyjnych poglądach, o czym będziecie się mogli przekonać, jeżeli będziecie czytać dalej ten wpis.

Jakie są zasady diety Dukana?

Najważniejszą zasadą w diecie Dukana, czyli w diecie proteinowej jest zwiększenie spożycia produktów o bardzo dużej ilości białka oraz zwiększenie węglowodanów oraz tłuszczów. Już samo to założenie mało się kojarzy ze zdrowym jedzeniem. Proteiny, czyli białka są niskokalorycznymi składnikami odżywczymi, które wymagają bardzo dużych nakładów energii do ich przetworzenia oraz wykorzystania przez nas organizm. W tej diecie białkowej nie ma narzuconego rytmu posiłków oraz nie ma tutaj również mowy o tym, żeby w jakikolwiek zmniejszać porcje. Nie poleca się jednocześnie przejadania się, że pamiętaj też, że dieta Dukana nie polega na byciu głodnym. To stwierdzenie może być bardzo zachęcające dla wielu osób. Można jeść kilka posiłków w ciągu dnia. Nie wyklucza się w tej diecie przekąsek, ani deserów. Brzmi świetnie, ale co dalej? Mianowicie to, że musisz pić bardzo duże ilości wody. Co najmniej 1,5 litra w ciągu dnia. Jeżeli tego nie robisz, to Twoje odchudzanie będzie przebiegało o wiele wolniej. W pierwszej fazie, która jest związana przede wszystkim ze spożywaniem produktów białkowych, organizm nie otrzymuje właściwej ilości błonnika pokarmowego. A musisz wiedzieć o tym, że jest on wyjątkowo potrzebny na przykład do eliminowania zaparć. Z tego względu przy stosowaniu diety Dukana należy spożywać błonnik dodatkowo w ilościach od 20 do 40 gramów na dzień. W następnych etapach stopniowo zwiększa się ilość błonnika w diecie. Natomiast w ostatniej fazie można jeść otręby, aby uregulować działanie układu pokarmowego. Skuteczność diety Dukana zwiększa podejmowanie aktywności fizycznej. Najlepszy będzie tutaj szybki marsz, przez 20 minut dziennie.

Dieta Dukana
Pixabay.com

Jak wyglądają fazy w diecie Dukana?

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy dieta Dukana jest oparta na pewnych fazach. Dwie pierwsze mają za zadanie ułatwić Ci schudnięcie, natomiast dwie następne- stabilizację wagi. Pierwsza faza nazywana jest uderzeniową lub ataku. Dzięki niej można naprawdę szybko stracić na wadze. To od Ciebie zależy, ile ta faza powinna trwać. Najkrótszy zalecany czas to jeden dzień, a najdłuższy dziesięć dni. Druga faza to naprzemienna, trzecia utrwalenia, a czwarta stabilizacyjna. Każda z tych faz ma do wykonania inny cel. Dieta Dukana jest kontrowersyjna, ale skuteczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here