Luwr
Pixabay.com

Luwr to jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie. Można w nim obejrzeć ponad trzysta tysięcy dzieł sztuki. To sprawia, że jest również jednych z największych muzeów. Luwr jest podzielony na trzy skrzydła, które otaczają dziedziniec Napoleona Bonaparte. W tych skrzydłach znajduje się osiem najważniejszych części tego gigantycznego obiektu muzealnego.

Gigantyczna powierzchnia muzeum

Cała powierzchnia wystawowa w Luwrze zajmuje ponad 55 kilometrów kwadratowych. Na tę powierzchnię składają się sale, galerie, korytarze oraz podziemia. Każdy metr kwadratowy w Luwrze jest zajęty przez dzieła sztuki. Luwr jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na swoją ogromną powierzchnię, ale też to, że znajdujące się w nim obiekty muzealne pochodzą z całego świata i praktycznie ze wszystkich epok. Najczęściej odwiedzane wystawy to te, które pokazują sztukę, starożytnego Egiptu, Grecji oraz Rzymu. Kolejnymi niezwykle obleganymi wystawami są te dotyczące malarstwa francuskiego oraz włoskiego. W ogromnych salach, oprócz obrazów można oglądać rzeźby i posągi.

Luwr
Pixabay.com

Kilka słów na temat architektury Luwru

Luwr warto odwiedzić nie tylko ze względu na znajdujące się w nim dzieła sztuki, ale również z uwagi na jego wspaniałą architekturę. Aktualny wygląd muzeum w Paryżu jest zasługą króla Francji Ludwika XIV-ego. Był on miłośnikiem sztuki oraz jej kolekcjonerem. To on był również pomysłodawcą tej największej na świecie galerii sztuki. Dzięki jego staraniom udało się z niej zebrać najwspanialsze dzieła z całego świata. Jak można się domyślić jego, mogłoby się wydawać bardzo szalony i ryzykowny pomysł, został w pełni zrealizowany. Luwr przetrwał w niezmienionej postaci aż do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W czasie „Grand Louvre” zostały przebudowane podziemia i stworzono gigantyczne wejście główne w postaci szklanej piramidy. Jest ono tak charakterystyczne, że z pewnością bardzo dobrze je kojarzysz. Ta przebudowa sprawiła, że Luwr otrzymał prawie dwa razy większą powierzchnię na eksponowanie dzieł sztuki. Jednak zawsze musisz mieć z tyłu głowy to, że nawet, gdy obejdziesz wszystkie wystawy, to i tak zobaczysz tylko mniej więcej dziesięć procent tego, co Luwr posiada w swoich zbiorach. Pozostałe eksponaty są bardzo dobrze zamknięte w drewnianych skrzyniach. Znajdują się w podziemiach muzeum i nikt niepowołany nie ma do nich dostępu.

Szklana piramida- powód do kontrowersji

Wejście główne do muzeum w postaci szklanej piramidy zostało ukończone pod koniec lat osiemdziesiątych. Na początku mieszkańcy Paryża nie byli zadowoleni z tak dużej zmiany. Uważano, że taka piramida zupełnie nie pasuje do architektury pałacu i jej wybudowanie było dużym błędem. Mówiono również o tym, że piramida jest za bardzo nowoczesna oraz nie pasuje do klimatu muzeum w Luwrze. Jak zazwyczaj bywa w takich przypadkach nie zabrakło również licznych teorii spiskowych, które miałyby wyjaśnić postawienie tak nietypowej konstrukcji. Warto wspomnieć o tym, że ktoś kiedyś postanowił przeliczyć wszystkie szklane elementy, z których jest stworzona piramida. Wyszło mu 666. Uznał zatem, że budynek posiada znaczenie religijne. Co ciekawe, ta osoba podobno po raz kolejny przeliczyła elementy w piramidzie i wyszło jej, że jest ich trochę więcej niż początkowo zakładała. Jednak ciągle można spotkać ludzi, który uparcie twierdzą, że szklana piramida w Luwrze jest konstrukcją mistyczną, której zadaniem jest ochrona dzieł sztuki, które znajdują się w podziemiach muzeów. Może Wy też znajdziecie jeszcze inne ciekawe teorie na ten temat. Jeżeli tak, to zachęcamy do podzielenia się tym w komentarzach.

Luwr
Pixabay.com

Na sam koniec dodamy jeszcze, że książka Dana Browna o tytule „Kod Leonarda da Vinci”, sprawiła, że teorie spiskowe odżyły z nową siłą. W tym bardzo dobrym i wciągających thrillerze prawda łączy się z fikcją w taki sposób, że osoba, która nie zna historii Luwru, nie wie, co zostało wymyślone przez autora, a co jest faktem historycznym. Prawdą jest natomiast to, że czytając tę książkę, można się bardzo dobrze bawić. Jeżeli uda Wam się odwiedzić Luwr, nie tylko na kartach tej książki, to zachęcamy do robienia zdjęć, a następnie ich edytowania za pomocą odpowiednich aplikacji na Androida.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here