Fotografia krajobrazowa
Pexels.com

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom uda Ci się dopracować kompozycję, ekspozycję oraz ostrość zdjęć krajobrazowych. Podpowiemy Ci również kiedy nie warto się trzymać tych wszystkich reguł. Ciekawy? Jeżeli tak, to zachęcamy do dalszej lektury. Jeżeli jesteś początkującym fotografem, to z pewnością już zauważyłeś, że występuje kilka elementów, które zawsze pojawiają się na zdjęciach znanych fotografów. Wiedza o tym, w jaki sposób ustawić przesłonę, żeby osiągnąć jak największą głębię ostrości jest bardzo przydatna. Gdy zrozumiesz klasyczne zasady kompozycji i rolę podziału kadru oraz linii wiodących, to z pewnością będzie Ci łatwiej fotografować krajobrazy i nie tylko. Przy robieniu tego rodzaju zdjęć równie ważna jest świadomość tego, co powinno się znaleźć na pierwszym planie.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Istnieje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Jeżeli wszystkie te zasady będziesz stosował we wszystkich zdjęciach krajobrazowych, to siłą rzeczy, będą one wyglądały tak samo i nic nie będzie przyciągało uwagi widza. Fotografia krajobrazowa jest formą sztuki polegającą na balansowaniu między kanonem a nowoczesnym podejściem do fotografii. Żeby pomóc Ci w nauczeniu się sztuki fotografowania krajobrazu, zebraliśmy tutaj kilka najważniejszych zasad fotografii krajobrazowej. Dodaliśmy do nich też kilka cennych wskazówek. Podpowiemy Ci, w jaki sposób powinieneś stosować te zasady i kiedy warto je złamać.

Fotografia krajobrazowa
Pexels.com

Rób zdjęcia podczas złotych godzin

Fotografia krajobrazowa jest bardzo mocno związana z planowaniem, z długimi przygotowaniami. Nadają się do niej tylko te osoby, które charakteryzują się bardzo dużą cierpliwością. Przysłona, ogniskowa oraz filtry są tutaj dużo mniej ważne niż w przypadków innych rodzajów fotografii. Parę minut spędzonych na szukaniu prognozy pogody, miejsca do zrobienia zdjęć oraz czekaniu na odpowiednie światło może w bardzo dużym stopniu wpłynąć na ostateczny wygląd zdjęcia krajobrazowego. Oczywiście, że czekanie na właściwe światło zajmuje Ci dużo mniej czasu, gdy przyjedziesz na miejsce o określonej porze dnia. Gdy wykonujesz fotografie latem w samo południe, to gwarantujemy Ci, że wtedy będzie ostre słońce. Nawet najpiękniejszy widok, wtedy będzie wyglądał mało interesująco. To naprawdę nie jest dobra pora na fotografowanie. Jednak, gdy wybierzesz się w plener godzinę po wschodzie słońca lub godzinę przed jego zachodem, to będziesz mógł zaobserwować jak promienie z nisko zawieszonego słońca tworzą delikatne i długie cienie. Podkreślają one również wspaniałe detale fotografowanej scenerii. Co więcej, niezwykle ważne jest to, że światło będzie miało cieplejszą tonację. To sprawi, że cała scena będzie bardziej przyjazna ludzkim oczom, niż przy ostrym słońcu w samo południe. Najważniejsze w fotografowaniu w czasie tak zwanych złotych godzin jest to, żebyś pojawił się na miejscu odpowiednio wcześnie. Ważne jest to, żebyś w najlepszym momencie, gdy słońce zaczyna zachodzić, miał ze sobą aparat fotograficzny zamocowany na statywie, precyzyjnie skomponowany kadr oraz dopasowane filtry. Jednym słowem, musisz być gotowy do wykonania perfekcyjnego zdjęcia. Jeżeli zamierzasz zrobić fotografie krajobrazowe o poranku, to będziesz musiał wstać jeszcze przed wschodem słońca. Latem będzie to nawet środek nocy. Nie zniechęcaj się, bo naprawdę warto się trochę poświęcić. Zdjęcia krajobrazowe robione o tych porach dnia są magiczne. Nie trzeba na nich nic zmieniać, ani przeprowadzać zaawansowanej edycji zdjęć. Jeżeli naprawdę nie potrafisz zerwać się z łóżka przed wschodem słońca, to zacznij fotografować o zmierzchu. Oczywiście możesz wtedy zapomnieć o robieniu zdjęć kropelkom rosy, w których będą widoczne promienie słońca, ale za to będziesz mógł zrobić wspaniałe fotografie kwiatów. Światło o zmierzchu, również dodaje fotografiom magicznego klimatu.

Fotografia krajobrazowa
Pexels.com

Obiecaliśmy Ci na samym początku tego artykułu, że nauczymy Cię, w jaki sposób łamać ustalone zasady. Słowa dotrzymamy. Jeżeli nie chcesz robić zdjęć ani o wschodzie, ani o zachodzie słońca, to z powodzeniem możesz fotografować inne obiekty, na przykład latarnie morskie lub przepiękne, błękitne niebo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here