Planowanie posiłków
Pixabay.com

Odpowiednie planowanie posiłków pozwala nie tylko nie marnować jedzenia, ale również oszczędzać czas i pieniądze. Chyba każdemu zdarza się pójść do sklepu, kupić w nim mnóstwo jedzenia, a po dwóch lub trzech dniach, a w lodówce nie ma nic, z czego dałoby się przyrządzić porządny obiad. Takie są właśnie efekty złego planowania. Kolejnym rezultatem takich działań jest to, że co tydzień wyrzucasz dużo jedzenia, bo nie dało się nic z niego zrobić. Pora z tym skończyć, bo w ten sposób szkodzisz nie tylko sobie, ale również środowisku naturalnemu. Nie wystarczy zastanowić się nad zakupami. Trzeba sobie stworzyć cały system, który ułatwi Ci ich planowanie.

Od czego zacząć?

Od zrobienia sobie listy dań, które lubisz i zawsze chętnie zjesz. Muszą być to też potrawy, które umiesz zrobić w kilka chwil. Twój plan tygodnia powinien w 90 procentach opierać się na takich posiłkach. 10 procent to mogą być Twoje eksperymenty w kuchni.

Zobacz, co masz w lodówce

Sprawdź, jakie znajdują się w niej warzywa, owoce, wędliny, jajka, nabiał, sosy itd. Czy jakiś produkt trzeba zjeść jeszcze dzisiaj? Co może jeszcze poleżeć? Wypisz sobie wszystko na kartce.

Planowanie posiłków
Pixabay.com

Przejrzyj szafki kuchenne

Szafki kuchenne to kolejne miejsce, w którym znajdziesz całkiem sporo jedzenia. Też zapisz, co masz w szafkach. Nie musi być to bardzo szczegółowo. Wystarczy, że zapiszesz, że masz 2 opakowania makaronu i mąkę. Chodzi o rodzaj produktów i ich ilość.

Zastanów się nad potrawami

Co możesz ugotować ze znalezionych w lodówce i szafkach kuchennych produktów? Na spokojnie to przemyśl. Weź pod uwagę takie dania, które wymagają dokupienia jednego lub dwóch składników. Na przykład, gdy masz w lodówce dżem, jajka, mleko i cukier, to wystarczy dokupić mąkę, aby zrobić pyszne naleśniki. Tak samo, jeżeli masz dużo warzyw, to możesz kupić do nich tylko ser feta i stworzyć sałatkę grecką. Wiele składników nadaje się również do tego, żeby zawinąć je w tortillę. Im dłużej myślisz, tym więcej możliwości staje Ci przed oczami. Doskonale to rozumiemy. Chodzi o to, żeby tworzyć, jak najprostsze potrawy. Nasz przykładowy zestaw na tydzień to: zupa kalafiorowa, jajka sadzone z ziemniakami, pieczone, faszerowane ziemniaki, szakszuka, omlety z masłem orzechowym. Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli masz na stanie orzechy, to są one idealnym dodatkiem do dań słodkich i słonych.

Planowanie posiłków
Pixabay.com

Pomyśl, czego jeszcze Ci brakuje

Teraz czas na to, żeby zastanowić się nad listą zakupów. Powinieneś zapisać na niej nie tylko, jakie produkty są Ci potrzebne, ale również określić ich ilości. Możesz się zdziwić, że ta lista nie będzie zbyt długa. Pewnie połowę rzeczy masz już w swojej lodówce. Na tym etapie warto jeszcze raz zajrzeć do szafek kuchennych, żeby czegoś przypadkowo nie zdublować.

Kartka i długopis, czy telefon?

To zależy tylko i wyłącznie od Twoich przyzwyczajeń. Pamiętaj tylko o tym, że czasami Twój plan tygodnia z różnych powodów może się znacząco zmienić. Wtedy wystarczy do niego coś dopisać lub coś z niego wykreślić. Nie przejmuj się tym, bo takie jest życie. Nie unikniesz takich sytuacji jak na przykład choroba albo to, że zwyczajne w danym dniu jesteś tak zmęczona, że nie chce Ci się gotować i zamawiasz pizzę do domu. Jesteśmy ludźmi. Planowanie posiłków ma Ci ułatwić życie, a nie dodatkowo je utrudnić. Jeżeli już ugotowałaś posiłek i z różnych przyczyn nie jesteś w stanie go zjeść, to pamiętać o tym, że jedzenie w większości przypadków da się zamrozić. Możesz też na bieżąco zmieniać listę zakupów. Najważniejszą zasadą, której absolutnie musisz się trzymać jest to, żeby nie kupować bezmyślnie, za dużo i nie marnować jedzenia. Planowanie posiłków na cały tydzień może być trudne i czasochłonne tylko na początku. Później tak Ci wejdzie w krew, że nie będziesz nawet tego zauważał. Po prostu kolejna czynność do wykonania na Twojej liście.

A jak Wy planujecie posiłki na cały tydzień? Czy macie swój system, czy dopiero będziecie go opracowywać? Polecamy skorzystać z naszych rad! Są naprawdę proste i skuteczne. Możesz je wprowadzić w życie już od dzisiaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here