Prawidłowy wzrok
Pixabay.com

Najpierw w pracy przez wiele godzin siedzisz przed komputerem, następnie odpoczywasz oglądając seriale w telewizji. W dodatku pewnie dużo przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach, a może nawet palisz papierosy. To wszystko szkodzi Twoim oczom. Jeżeli chcesz je wzmocnić, to powinieneś sięgnąć po pewne produkty spożywcze. Jakie? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.

Problemy ze wzrokiem stały się powszechne

Praktycznie połowa Polaków nosi okulary korekcyjne albo soczewki. Nasze oczy są znacznie przeciążone. Mają na to wpływ nie tylko opisane wyżej nawyki, ale również nieprawidłowa dieta. Oczy tak, jak każdy inny organ potrzebują określonych składników odżywczych, aby działały prawidłowo. Tylko wtedy będą w dobrym stanie przez wiele lat. Jakie składniki odżywcze są korzystne dla naszego wzroku?

Prawidłowy wzrok
Pixabay.com

Witamina A- poprawia wzrok

Oczy jej potrzebują. Jej niedobór prowadzi do tak zwanej kurzej ślepoty. Objawia się ona słabym widzeniem po zmierzchu. Jeżeli jesteś kierowcą, to powinieneś przyjmować jak największe ilości witaminy A. Znacznie niedobory witaminy A mogą prowadzić nawet do utraty wzroku. Odpowiednia ilość witaminy A w organizmie zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka nawet o połowę. W dodatku zwiększa produkcję ochronnego śluzu, który jest odpowiedzialny za nawilżenie oczu. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twój organizm otrzymał odpowiednią ilość witaminy A, to nie musisz od razu sięgać po suplementy diety, a już na pewno nie bez odpowiednich badań i konsultacji z lekarzem. Dobra dieta dla oczu, to taka, która jest urozmaicona. Witamina A znajduje się zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych. Najbardziej bezpieczna jest dla człowieka prowitamina A, czyli beta-karoten. Znajduje się ona w warzywach i owocach. Występuje między innymi w takich produktach spożywczych, jak: marchew, szczaw, szpinak, papryka czerwona, por, pomidor, dynia, mango, melon, cykoria, brokuły oraz szparagi. Witamina A będzie się wchłaniała o wiele lepiej, gdy do warzyw dodasz tłuszcze. Natomiast w produktach zwierzęcych witamina A ma postać retinolu. Najwięcej witaminy A znajduje się w: wątróbce, maśle, margarynie, żółtkach jaj, tłustym twarogu, pełnym mleku oraz rybach, na przykład w tuńczyku lub makreli.

Prawidłowy wzrok
Pixabay.com

Równie ważne dla wzroku są witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za prawidłową pracę nerwu wzrokowego. Zmniejszają zmęczenie oczu oraz poprawiają ostrość wzroku. Najbardziej korzystna dla oczu jest witamina B1, czyli tiamina. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń widzenia. Równie ważna jest również ryboflawina, czyli witamina B2. Gdy masz jej za mało to możesz zaobserwować u siebie łzawienie oczu oraz obniżenie jakości widzenia. W takiej sytuacji powinieneś jeść nasiona słonecznika, ryż, pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryby, warzywa oraz owoce. Witamina B2 znajduje się również między innymi w: jajkach, pieczarkach, twarogach, serach, pestkach i nasionach.

Luteina i zeaksantyna- dwie niezbędne dla wzroku substancje

Oba te związki należą do karotenoidów. Ich zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniu wzroku. Luteina jest filtrem, który zabezpiecza oko przed niekorzystnym działaniem promieni UVA i UVB. Zeaksantyna zapewnia ochronę przed niebieskim światłem, które jest generowane na przykład przez ekrany laptopów lub komputerów. Wszystkie wymienione tutaj składniki znajdują się w plamce żółtej, czyli centralnej części siatkówki oka oraz w soczewce. Luteina zapobiega powstawaniu zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej oka. Jeżeli codzienne dostarczasz do swojego organizmu odpowiednią ilość luteiny, to zmniejszasz ryzyko uszkodzenia plamki żółtej oka o połowę. Luteina i zeaksantyna działają antyoksydacyjnie, czyli chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo chronią siatkówkę przed uszkodzeniami. Jeżeli chcesz mieć odpowiednią ilość tych substancji w organizmie, to jedz: kukurydzę, szpinak, zielony groszek oraz jajka, w szczególności ich żółtko. Jak widzisz dbanie o prawidłowe widzenie za pomocą produktów spożywczych, wcale nie jest takie trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here