Zmęczenie
Pixabay.com

Zdajemy sobie sprawę z tego, że przyczyn zmęczenia może być naprawdę bardzo dużo. Może ono wynikać nie tylko z tego, że nie przespałeś kilku nocy pod rząd i jesteś zestresowany, ale również stąd, że cierpisz na jakąś chorobę, o której jeszcze nie wiesz.

Niedokrwistość-idzie w parze z przemęczeniem

To najczęstsza przyczyna zmęczenia, która jest przez wiele osób ignorowana. Polega ona na obniżonej zdolności organizmu do zaopatrywania tkanek w tlen. Może ona wynika z przewlekłej choroby albo być rezultatem niewłaściwego odżywiania się. Do najczęściej popełnianych błędów żywieniowych zalicza się na przykład jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy albo przejście na dietę, która jest poniżej Twojego zapotrzebowania kalorycznego.  U kobiet niedokrwistość, czyli anemia może wynikać nie tylko z nieprawidłowego odżywiania się, ale również ze zbyt dużej utraty krwi podczas miesiączek. Wtedy mają one za mało żelaza, co prowadzi do anemii.  Najważniejszym źródłem żelaza jest mięso oraz podroby, w szczególności wątróbka. Jeżeli dotyczy Cię problem niedokrwistości i jesteś na diecie wegetariańskiej, to niedobory żelaza możesz uzupełnić jedząc: fasolę, soczewicę, ciemnozielone warzywa liściaste, orzechy, zarodki pszenne oraz nasiona słonecznika. Jeżeli ich jedzenie nie poprawi wyników Twojej morfologii krwi, to może być konieczne przyjmowanie przez Ciebie suplementów diety z żelazem. Jednak pamiętaj, żeby zawsze robić to po przeprowadzeniu odpowiednich badań oraz konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W procesie tworzenia krwi bardzo ważną rolę poza żelazem odgrywają: kwas foliowy oraz witamina B12. Ten pierwszy składnik występuje w pełnoziarnistych produktach zbożowych, w podrobach, w szczególności w wątróbce, ciemnozielonych warzywach liściastych oraz orzechach. Natomiast witamina B12 znajduje się między innymi w mięsie, rybach, jajkach oraz produktach mlecznych. Właśnie dlatego może jej brakować w dietach wegetarian oraz wegan. Zmęczenie można zmniejszyć przez podawanie witaminy B12. Niestety jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy jest przyjmowana w zastrzykach, które są niezwykle bolesne.

Zmęczenie
Pixabay.com

Jakie mogą być inne przyczyny codziennego zmęczenia?

Jeżeli Twoja dieta jest bogata w wysoko oczyszczone węglowodany, a uboga w żelazo lub cynk, to możesz czuć stopniowe narastanie zmęczenia. Cukier rafinowany i łatwo trawiona skrobia, która występuje między innymi w wyrobach cukierniczych, ciastkach i ciasteczkach, szybko dodaje energii, ponieważ jest bardzo łatwo przyswajalna przez organizm. Jednak po upływie pół godziny od chwili spożycia danego pokarmu poziom glukozy we krwi gwałtownie spada, a co za tym idzie, możesz czuć obezwładniające zmęczenie. Natomiast, gdy jesz nieregularnie i fundujesz sobie, bardzo długie przerwy pomiędzy posiłkami to możesz mieć niski poziom cukru we krwi. Jeżeli chcesz zwalczyć codzienne zmęczenie, to powinieneś postarać się jeść częściej, małe porcje. Możesz też zacząć jeść przekąski pomiędzy posiłkami. Mogą to być na przykład surowe owoce albo garść orzechów. Systematyczne jedzenie od czterech do sześciu niewielkich posiłków w ciągu dnia oraz wyeliminowanie z Twojej diety słodyczy, sprawią, że poziom glukozy w Twojej krwi się wyrówna. Węglowodany złożone, które występują między innymi w takich produktach, jak pełnoziarniste pieczywo, przetwory z ziarna owsa oraz gotowane nasiona z roślin strączkowych, gwarantują o wiele powolniejsze oraz równomierne uwalnianie energii.

Zmęczenie
Pixabay.com

Co się dzieje z Twoim organizmem, gdy jesz za mało?

Jeżeli jesz za małe porcje, to będziesz odczuwał zmęczenie z powodu niedoboru energii, a właściwie kalorii. Głodowe diety, takie jak na przykład dieta doktor Dąbrowskiej mogą prowadzić do tragicznego w skutkach odchudzania. O wiele mniejszym szokiem dla Twojego organizmu będzie stopniowe redukowanie nadwagi. Wystarczy, że schudniesz pół kilo w tydzień i to już będzie ogromny sukces. Zacznij od zmniejszenia ilości spożywanego tłuszczu. Zastąp produkty, które go zawierają owocami, pieczywem, makaronami oraz przetworami z ziarna owsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here