Tanie jedzenie
Pixabay.com

Czy zdrowe zakupy muszą być drogie? Niekonieczne. Poniżej przedstawimy Ci kilka sposobów, które pozwolą Ci zacząć zdrowe odżywianie, a jednocześnie nie pozwolą Ci zaoszczędzić. Gwarantujemy Ci, że będą one proste i skuteczne!

Zakupy rób z listą

Najpierw zaplanuj posiłki na tydzień, a następnie idź do sklepu. Musisz sprawdzić, co masz obecnie w lodówce i jakich składników Ci jeszcze brakuje. Zapisz wszystko na kartce lub w telefonie i plan gotowy. Pozwoli on nie kupować Ci niepotrzebnych rzeczy i nie wydawać bezmyślnie pieniędzy.

Tanie jedzenie
Pixabay.com

Nie chodź na zakupy spożywcze, gdy jesteś głodny

Pewnie słyszałeś już o tej zasadzie bardzo wiele razy, ale w tym przypadku również się ona doskonale sprawdzi. Gdy pójdziesz do sklepu spożywczego z pustym żołądkiem, to wydasz więcej pieniędzy, bo będzie Ci się wydawało, że wszystko jest Ci potrzebne. W dodatku, gdy jesteś głodny, to masz większą ochotę na produkty spożywcze, które są niezdrowe. Batoniki i chipsy stają się wtedy potrzebą numer 1.

Nie marnuj żywności

Marnowanie jedzenia to chyba największy grzech współczesnych ludzi. Powinieneś kupować tylko tyle produktów, ile w rzeczywistości jesteś w stanie zjeść. Obecnie bardzo często ludzie jedzą za dużo. Wynika to stąd, że jedzenie jest bardzo łatwo dostępne. Kupujemy wszystko, na co tylko mamy ochotę. Nie patrzymy na to, co już mamy w lodówce i często dublujemy produkty. Gdy zaplanujesz posiłki na cały tydzień, zrobisz sobie dokładną listę produktów, które są Ci potrzebne, to zapobiegniesz wyrzucaniu jedzenia do kosza za parę dni. Jeżeli mimo wszystko zostały Ci jeszcze jakieś warzywa, to zawsze możesz je zamrozić albo zrobić z nich koktajl odchudzający. Z wielu produktów, które wydają Ci się już niejadalne, możesz zrobić smaczne potrawy, na przykład zupę albo zapiekanki.

Kupuj jak najwięcej mrożonek

Mrożone warzywa i owoce, często są uważane za mniej wartościowe niż te świeże. To nieprawda. Nie są one poddawane żadnej obróbce poza posiekaniem i zamrożeniem. Dlatego, gdy jesteś zabiegany i zwyczajnie nie masz czasu, aby codziennie przygotowywać posiłek od podstaw, to mrożonki będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. W dodatku, są one często dużo tańsze, niż świeże, ale za to importowane warzywa i owoce.

Tanie jedzenie
Pixabay.com

Zainwestuj w tańsze produkty

To, że markowe, znaczy lepsze, tkwi w głowie każdego z nas. To nie zawsze jest zgodne z prawdą. Kupując tańszą markę, oszczędzasz pieniądze. Nie zawsze te drogie marki mają takie rewelacyjne składy. Jeżeli nam nie wierzysz, to porównaj pierwsze z brzegu produkty. Nie patrz, na to, jak wygląda dany produkt, ale jaki ma skład. Zawsze wybieraj te produkty, które są zdrowsze. W dłuższej perspektywie czasu i tak na tym oszczędzisz.

Jedz dużo warzyw

Sposobów na jedzenie większej ilości warzyw jest bardzo dużo. Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że wśród produktów spożywczych najdroższe są ryby oraz mięso. Dlatego, gdy przygotowujesz na przykład gulasz, to dodaj do niego trochę więcej warzyw, a trochę mniej mięsa. Skorzysta na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale również Twój portfel. Jeżeli zależy Ci na jeszcze większych oszczędnościach, to możesz kilka razy w tygodniu jeść posiłki bez mięsa. Możesz się zdziwić, jak smaczny może być na przykład ryż z warzywami, gdy się go odpowiednio doprawi.

Nie zapominaj o roślinach strączkowych

Rośliny strączkowe, na przykład fasola, soczewica lub ciecierzyca, to jedne z najtańszych produktów. Mają one w sobie bardzo duże ilości błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Możesz z nich zrobić na przykład pyszną zupę. Warto się przekonać do tego rodzaju warzyw, ponieważ są naprawdę zdrowe.

Szukaj tanich przepisów

Internet jest istną kopalnią niedrogich przepisów. Dzięki temu, że na wielu stronach internetowych znajdują się orientacyjne ceny całego dania, o wiele łatwiej będzie Ci zaplanować tygodniowy budżet. Możesz nawet nie wiedzieć o tym, że wiele z tych przepisów robisz, na co dzień. Wystarczy je tylko lekko zmodyfikować. Zastąpić jeden składnik innym. W kuchni liczy się kreatywność i otwarta głowa. Życzymy Ci powodzenia w oszczędzaniu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here