Błąd żywieniowy
Pixabay.com

Błędy żywieniowe mają to do siebie, że są popełniane przez wszystkich. Zarówno przez osoby, które się odchudzają, jak i przez te, które tego nie robią. Błędy żywieniowe nie tylko są szkodliwe dla zdrowia, ale również mogą skończyć się tym, że nagle zauważysz u siebie nadprogramowe kilogramy. O jakich błędach mówimy? Na przykład o takim, że jednych produktów jesz zdecydowanie za dużo, a innych za mało. Spożywasz zbyt duże posiłki i jesz nieregularnie. Jak wyglądają najczęstsze błędy żywieniowe? Poniżej prezentujemy cały ich wykaz. Zobacz, ile z nich znajduje się na Twojej liście grzechów żywieniowych!

Jesz za mało

Wiadomo, że każdy ma określone zapotrzebowanie kaloryczne. Jednak dzisiejsza moda nie skłania do tego, żeby go przestrzegać. Idealny rozmiar sylwetki, w szczególności kobiecej, to jak najmniejszy. Taka filozofia prowadzi do tego, że kobiety ograniczają ilość spożywanych kalorii. Może prowadzi to do tego, że sylwetka jest szczuplejsza, ale jednocześnie taka praktyka może spowodować niedobory składników odżywczych, osłabienie organizmu, brak żelaza oraz liczne choroby z tym związane. Nie oznacza to, że mamy coś przeciwko szczupłym sylwetkom, ale nie osiągajmy tego celu kosztem naszego zdrowia. Piękno kobiety nie jest zależne od jej rozmiaru, tylko od tego, czy siebie akceptuje i jej uśmiechnięta.

Błąd żywieniowy
Pixabay.com

Jesz za mało zdrowych produktów i warzyw

Kiedy ostatnio jadłeś sałatkę? Jeżeli na takie pytanie, zaczynasz przeprowadzać w głowie szczegółowe wyliczenia, to znak, że jest bardzo źle. Polacy zaczynają być jak amerykańskie dzieci, które za warzywo uznają ketchup i frytki. Pora z tym wreszcie skończyć. Zamień chociaż część słodyczy, po które pewnie sięgasz każdego dnia, na warzywa. W przeciwnym razie narażasz się na niedobory białka, witamin oraz soli mineralnych, błonnika pokarmowego, tłuszczów roślinnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nawet jeżeli się nie odchudzasz, to i tak możesz być narażony na niedobory, ponieważ wybierasz niekorzystne dla Twojego zdrowia produkty. Natomiast o wprowadzeniu przez Ciebie zbilansowanej diety, nie ma nawet co wspominać. To nie jest dobry znak. Warto zmianę diety zacząć od drobnych kroczków. Może to być na przykład jedzenie jednego jabłka dzienne. Z czasem do tego postanowienia możesz dodawać kolejne owoce i warzywa.

Błąd żywieniowy
Pixabay.com

Jesz za dużo wysokokalorycznych posiłków

To przeciwieństwo pierwszego omówionego przez nas błędu żywieniowego. Można o Tobie powiedzieć różne rzeczy, ale z pewnością nie to, że się głodzisz. Nie dość, że się przejadasz, to na dodatek sięgasz po same niezdrowe produkty, czyli słodycze, chipsy, fast foody. W związku z tym narażasz się nie tylko na bardzo dużą nadwagę, ale również na problemy zdrowotne.

Twoja dieta opiera się na pustych kaloriach

Ten błąd żywieniowy jest bardzo mocno powiązany z poprzednim, o którym już wspomnieliśmy. Polega on na tym, że spożywasz produkty, które nie mają w sobie praktycznie żadnych wartości odżywczych. Nie chodzi nam tutaj tylko i wyłącznie o słodycze, ale również na przykład o białe pieczywo. To prawda, że takimi produktami można się szybko najeść, ale nie są one korzystne dla Twojego zdrowia. Ich ograniczenie jest rewelacyjnym pomysłem.

Spożywasz za dużo tłuszczu zwierzęcego

Jeżeli jesteś osobą, która nie wyobraża sobie dnia bez zjedzenia mięsa, to właśnie na tym polega Twój błąd żywieniowy. Jednak tłuszcz zwierzęcy to nie tylko mięso. Równie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia są śmietana oraz majonez. Powinieneś chociaż spróbować ograniczyć te tłuszcze, bo są one szkodliwe dla Twojego układu krążenia i serca.

Twoja dieta opiera się na słodyczach

To już ostatni, ale za to bardzo powszechny błąd żywieniowy. Jeżeli dzień bez słodyczy jest dla Ciebie dniem straconym, to musisz to zacząć powoli zmieniać. Uzależnienie od słodkiego smaku jest bardzo trudno pokonać, ponieważ ma on wpływ na Twoje samopoczucie. Jednak są na to sposoby. Warto poczytać o tym, jak ograniczyć cukier i cieszyć się zdrowiem. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Jakie błędy żywieniowe Wy popełniacie? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here