Awokado
Pixabay.com

Awokado poza doskonałym smakiem posiada również wiele właściwości leczniczych oraz wartości odżywczych. W owocu awokado znajdują się duże ilości kwasu oleinowego, który jest odpowiedzialny za zmniejszenie poziomu cholesterolu. Natomiast zawarty w awokado potas reguluje ciśnienie krwi. Nie jest polecane dla osób, które się odchudzają, ponieważ jest to jeden z najbardziej kalorycznych owoców. Zachęcamy do dalszej lektury, ponieważ z tego artykułu dowiesz się wiele ciekawych rzeczy na temat awokado.

Jakie wartości odżywcze posiada awokado?

Awokado pochodzi z południowo-środkowego Meksyku. Sama nazwa tego owocu wzięła się od słowa Ahuacuatl, które w języku Azteków znaczy „drzewo, na którym rosną jądra”. Jak możesz się domyślić, nazwa ta jest bardzo mocno związana z kształtem owocu. Przez wiele lat był on również uznawany za silny afrodyzjach. W większości popularnych owoców znajduje się dużo cukrów prostych. Awokado jest na ich tle chlubnym wyjątkiem. W awokado znajduje się bardzo wiele jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega-9). Stanowią one od 20 do 30 procent tego owocu. W awokado znajdują się również nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6. Dzięki nim Twój organizm może prawidłowo funkcjonować. Jak pewnie wiesz, awokado posiada bardzo masełkowatą konsystencję. Dlatego często jest również nazywane ,,masłem bogów”. Za sprawą zawartych w tym owocu tłuszczów wartościowe dla zdrowia składniki są lepiej przyswajalne. Mamy tutaj na przykład lipoken z pomidorów, który posiada właściwości antynowotworowe. Właśnie dlatego warto dodać awokado, na przykład do koktajlu odchudzającego. Inne ciekawe nazwy awokado, to między innymi smaczliwka oraz gruszka aligatora. Awokado zawiera również bardzo duże ilości potasu. Jest go nawet więcej niż w bananach, które z niego słyną. Potas reguluje ciśnienie krwi, odpowiada za prawidłową pracę serca oraz wspiera układ nerwowy. W tym owocu znajduje się też całkiem sporo witamin. Są to: witaminy C,E oraz A. Są to silnie przeciwutleniacze, które wykazują działanie antyrakowe. W awokado są też witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ zapobiega wadom rozwojowym płodu. Jedzenie awokado ma również korzystny wpływ na wzrok, ponieważ znajdują się w nim takie substancje, jak luteina i zeaksantyna.

Awokado
Pixabay.com

Jak awokado wpływa na poziom cholesterolu we krwi?

Średniej wielkości awokado zawiera około 40 gramów tłuszczu. Inne owoce zawierają bardzo niewielkie ilości tego składnika. W awokado jest obecny tłuszcz, który ma korzystny wpływ na Twoje zdrowe, Beta – sitosterol, który znajduje się w jednonienasyconych tłuszczach obniża poziom „złego” cholesterolu LDL oraz triglicerydów. Ta substancja umożliwia również utrzymanie prawidłowego poziomu dobrego cholesterolu, czyli HDL. Awokado do doskonała propozycja dla osób, które chorują na przykład na miażdżycę.

Czy osoby z cukrzycą mogą jeść awokado?

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają, a nawet odwracają odporność insulinową. A jak wiadomo to właśnie ona jest odpowiedzialna za powstawanie cukrzycy typu II.

Awokado
Pixabay.com

Czy awokado może być pomocne w leczeniu białaczki i innych nowotworów?

Kwasy tłuszczowe, które znajdują się w awokado, poza utrzymywaniem prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, wykazują również działanie antynowotworowe. Awokado ma w sobie lipid, który pomaga w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Lipid ten to awokatyna B. Selektywnie zwalcza on nowotworowe komórki macierzyste, które są najważniejszą przyczyną rozwoju białaczki. Ten lipid nie uszkadza jednocześnie zdrowych komórek. Lek, który będzie zawierał w sobie awokatynę B, będzie mógł zwiększyć przeżywalność oraz poprawić jakość życia osób, które chorują na ostrą białaczkę szpikową.

Awokado ma jeszcze jedną ważną właściwość. Nie tylko dla kobiet. Mianowicie jego jedzenie zmniejsza i spowalnia objawy starzenia się organizmu. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie symptomy, jak przyrost wagi, spadek aktywności fizycznej. Warto jeść awokado i cieszyć się jego właściwościami każdego dnia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here