Zdrowa kolacja
Pixabay.com

Zdrowa kolacja musi być przede wszystkim lekka. Mogą znajdować się w niej zarówno warzywa, jak i mięso, ryby, pieczywo, makaron, kasza lub ryż. Zdrowa kolacja jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia i mogą sobie na nią pozwolić nawet osoby, które są na diecie bezglutenowej lub lekkostrawnej. Pamiętaj jednak o tym, żeby jeść ją nie później niż dwie lub trzy godziny przed snem. Gdy jesz kolacje, to nie masz później chęci objadania się w nocy, a cukier w Twojej krwi jest na zdrowym poziomie. Co możesz zjeść na kolację?

Zacznijmy może od tego, jak to wygląda u większości osób

Współczesny styl życia nie sprzyja zdrowemu odżywianiu. Na pewno wśród czytających ten artykuł są takie osoby, dla których kolacja jest jedynym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Rano nie jedzą śniadań, bo zwyczajnie nie mają na to czasu i wracają z pracy o 19, a wtedy właśnie jest pora na kolację. W związku z tym, że te osoby są głodne, bo przez cały dzień nic nie jadły, to w dodatku są zmęczone. Wtedy najlepszym wyjściem wydaje im się sięgnięcie po potrawy, które nie wymają długiego przygotowywania, a jednocześnie są wysokokaloryczne. Często po takiej kolacji sięgają jeszcze po deser. Nie ma tutaj mowy o czasu na robienie zdrowych zakupów, czy gotowanie. To jest jedna grupa ludzi, jeżeli chodzi o podejście do tematu kolacji. Zgadzamy się, że takie działania są szkodliwe dla zdrowia. Jednak równie niebezpieczna dla Twojego organizmu jest sytuacja, gdy rezygnujesz w ogóle z kolacji, bo się odchudzasz. Skutki są takie, że jesteś głodny, długo nie możesz zasnąć i wstajesz rano skrajnie zmęczony, w złym humorze. Dietetycy biją na alarm, bo nie od dziś doskonale wiadomo, że zdrowa dieta powinna się składać z pięciu posiłków, jedzonych o regularnych porach. Niestety w wielu przypadkach jest to niewykonalne. W dodatku pewnie, to, że niezdrowo się odżywiasz, spędza Ci sen z powiek. Może nie róbmy tutaj żadnej wielkiej rewolucji, tylko zacznijmy zmiany od podejścia do kolacji. Spróbujmy ją jeść w rozsądnych ilościach i o jakiejś normalnej porze. Naprawdę wystarczą dwie lub trzy godziny przed snem. Kolacja jest bardzo ważnym posiłkiem. Reguluje poziom cukru we krwi. Jej zjedzenie pomaga zasnąć i zmniejsza stres. W porządku. A co jeść na tę kolację?

Zdrowa kolacja
Pixabay.com

Jak powinna wyglądać idealna kolacja?

Przede wszystkim musi ona stanowić 20 procent wartości energetycznej wszystkich jedzonych przez Ciebie posiłków. Mogą znaleźć się w niej produkty  białkowe, warzywa (poza strączkowymi), pełnoziarniste produkty zbożowe. Zapomnij o jedzeniu wieczorem różnego rodzaju fast foodów, pizzy, słodyczy i…owoców. Lepiej przygotuj sobie sałatkę ze świeżych warzyw albo jakąś potrawę na ciepło. Może to być na przykład jajecznica. Unikaj również tłustych dań mięsnych, smażonych w głębokim tłuszczu oraz słodkich przekąsek. Jedzenie kolacji w takiej formie to prosta droga do nadwagi.

Zdrowa kolacja
Pixabay.com

Co jeść wieczorem?

Wiesz już, jakich produktów powinieneś unikać, a to jest już naprawdę dużo. Powinieneś sięgnąć po produkty, które są lekkie i niskokaloryczne. Dobrej jakości kolacja nie powinna zawierać więcej niż 250 kcal. Wydaje się to bardzo mało, ale nie oznacza to, że absolutnie nic ciekawego nie możesz na nią zjeść. Możesz sięgnąć na przykład po pieczywo mieszane i pełnoziarniste, chudy nabiał, na przykład twarożek wiejski, jogurt naturalny, kefir lub maślankę. Możesz zrobić sobie również kanapkę z drobiową wędliną albo z łososiem, czy tuńczykiem. Warzywa i owoce nie są zakazane, ale o wiele lepiej jest wybierać te, które mają mniejszą zawartość błonnika. Mamy tutaj na myśli między innymi: sałatę, pomidory, ogórki, melony, kiełki, cytrusy. W formie gotowanej możesz jeść absolutnie wszystkie warzywa. Gdy połączysz ze sobą wszystkie wymienione wcześniej produkty, to bez problemu stworzysz bardzo smaczną sałatkę, która z pewnością zaspokoi Twój głód. Jeżeli połączysz ze sobą nabiał, mięso, ryby i jaja, to dostarczysz swojemu organizmowi bardzo duże ilości wartościowego białka, węglowodanów, błonnika, witamin i minerałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here